Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Najnowszy „Leksykon surowców kosmetycznych” już w sprzedaży!
„Leksykon surowców kosmetycznych” (Jacek Arct, Katarzyna Pytkowska, Anna Ratz-Łyko, Klaudia Kifert, Katarzyna Barska, Anna Pauwels) wydany przez Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia stwarza możliwość szybkiego rozszyfrowania nazwy zawartej na opakowaniu kosmetyku, skojarzenie jej z odpowiednim surowcem syntetycznym lub naturalnym, określenie kierunku ewentualnego działania biologicznego i roli jaką pełni w danym wyrobie.

Kupując preparaty kosmetyczne, coraz częściej zwracamy uwagę na skład preparatu na opakowaniu. Pewnie nie wszystkie nazwy są w pełni zrozumiałe. Czasem okazuje się, że znając skład możemy uniknąć pomyłek i znacznie lepiej dobrać kosmetyk do swojej cery.

Składniki kosmetyków dzielą się na 3 grupy: składniki bazowe (rozpuszczalnik), składniki aktywne oraz ewentualne składniki dodatkowe. Ze względu na rodzaj składników aktywnych dzielimy kosmetyki na myjące, nawilżające, natłuszczające, wygładzające, zmiękczające, przeciwzapalne, antybakteryjne, zapobiegające przebarwieniom, chroniące przed wolnymi rodnikami. Do składników dodatkowych należą: emulgatory, konserwanty, barwniki, substancje zapachowe oraz substancje ułatwiające rozprowadzanie.

Skład każdego produktu kosmetycznego musi być, wg prawa Uni Europejskiej, zadeklarowany w nazewnictwie INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Deklaracja ta musi znajdować się na opakowaniu produktu lub na ulotce dołączonej do kosmetyku. Została ustalona dokładna lista składników, które muszą być wypisane  w kolejności ilościowo malejącej.

Na rynku panuje „moda” na wszystko co naturalne. Znacznie chętniej sięgamy również po produkty kosmetyczne zawierające w swoim składzie recepturalnym surowce pochodzenia naturalnego, kojarzone głównie z układami roślinnymi. Świat roślin stanowi jedno z głównych źródeł surowców wykorzystywanych w wielu dziedzinach naszego życia. W przyrodzie występuje obecnie około 2 tys. gatunków roślin uznanych za lecznicze, które mogą stanowić potencjalne źródło surowców. W kosmetyce praktyczne zastosowanie znalazło jednak tylko około 100 gatunków rodzimych roślin o udowodnionych właściwościach terapeutycznych. Powszechnie stosowaną grupę surowców kosmetycznych stanowią pozyskiwane z nich wyciągi. Otrzymuje się je na drodze ekstrakcji surowca roślinnego rozpuszczalnikami o różnej polarności. Wielka różnorodność wytwarzanych ekstraktów roślinnych pozwala na odpowiedni ich dobór w zależności od potrzeb naszej skóry.

Podczas gdy składniki naturalne są wysoce cenione wśród konsumentów, konserwanty przez wzgląd na medialną nagonkę przerażają. Jednak jako substancja dodatkowa, konserwant chroni składniki aktywne. Składniki kosmetyków to dobre pożywki dla różnego rodzaju drobnoustrojów. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie czystości mikrobiologicznej w tych preparatach. Rozwój bakterii, grzybów czy pleśni może spowodować obniżenie jakości preparatu, ale co ważniejsze może powodować utratę zdrowia konsumenta.

Aby ułatwić konsumentom oraz specjalistom poruszanie się wśród szeroko stosowanych i różnorodnych składników kosmetycznych powstało kolejne, znacznie rozszerzone w stosunku do poprzednich, wydanie „Leksykonu surowców kosmetycznych”. Niewątpliwie informacje zawarte w tej publikacji ułatwią specjalistom z różnych dziedzin sprawne poruszanie się na ogromnym rynku preparatów stosowanych we współczesnej kosmetyce, kosmetologii i medycynie. Leksykon surowców kosmetycznych to unikalna na polskim rynku pozycja, która stanowi również cenne źródło wiedzy dla studentów kosmetologii, chemii, medycyny i kierunków pokrewnych.

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE
news

<Marzec 2026>

pnwtśrczptsbnd
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter