Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Najcenniejsze olejki eteryczne -sekrety zapachów o magicznym działaniu
18.12.2012

Olejki eteryczne znane były i wykorzystywane juz w starożytności w takich krajach jak Chiny, Indie, Persja czy Egipt. Wśród wielkich cywilizacji starożytności uznawane były za symbol bogactwa i stanowiły jeden z najcenniejszych darów.


Przeczytaj również:

Olejki eteryczne kontra antybiotyki?


Pierwotnie olejki eteryczne stosowane były jako kadzidła. Antyczne królowe oraz damy używały wonności jako afrodyzjaków. Miało to zapewnić  zainteresowanie nimi płci przeciwnej. W dawnych czasach pozyskiwanie i wykorzystanie olejków znali tylko wybrańcy, a terapie zapachem były uznane za tajemniczą wiedzę. Niestety wraz z upadkiem wielkich imperiów, wiele tajemnic związanych z wonnościami przeminęło.Współczesna aromaterapia jest szybko rozwijającą się dyscypliną medycyny naturalnej. Jest to prosta i skuteczna metoda usuwania wielu dolegliwości przy użyciu naturalnych roślinnych olejków eterycznych, poprzez masaże, kąpiele aromatyczne oraz w formie inhalacji i  wdychania po rozpyleniu w pomieszczeniu.

Obecnie w większości krajów istnieją lokalne stowarzyszenia aromaterapeutów, wydające własne periodyki. Również w  Polsce od wielu lat działa Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne, które wydaje znakomity kwartalnik, zatytułowany „Aromaterapia”.

Na podstawie cyklu artykułów publikowanych w kwartalniku powstała monografia pt.:„Najcenniejsze olejki eteryczne”. Opublikowało ją Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej.W książce opisano w wyczerpujący sposób najważniejsze olejki. Jak opowiada współautorka Pani dr Anna Lis : Podane są charakterystyki botaniczne roślin olejkodajnych, sposób pozyskiwania olejków, parametry fizykochemiczne i szczegółowy skład chemiczny  z uwzględnieniem miejsca pochodzenia i chemotypu.  Ponadto opisane są właściwości zapachowe i terapeutyczne olejków oraz ich wykorzystanie w medycynie, aromaterapii, przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjno-kosmetycznym i spożywczym.

Do najważniejszych olejków eterycznych zaliczyć można m.in.  różany, lawendowy, tymiankowy, szeroko wykorzystywany w przemyśle olejek pomarańczowy.

Już Hipokrates w leczeniu wielu dolegliwości zalecał masaże przy użyciu olejków oraz codzienne kąpiele aromatyczne. W leczeniu rozmaitych schorzeń, od chorób kobiecych po zaburzenia trawienia, stosował wodę różaną. Olejek różany nie był wówczas znany w czystej postaci. Współczesne badania naukowe potwierdziły szerokie właściwości terapeutyczne olejku różanego. Udowodniono, że olejek ten wykazuje działanie mikrobójcze i mikrostatyczne oraz skutecznie niszczy drobnoustroje oporne na antybiotyki. Korzystny wpływ na zdrowie warunkuje szerokie wykorzystanie go w lecznictwie i aromaterapii. Stosuje się go m.in. do leczenia nerwicy, bezsenności czy w problemach menopauzy.  Przede wszystkim jednak ten cenny olejek znalazł zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Jest niezastąpionym składnikiem luksusowych kompozycji perfumeryjnych o zapachu kwiatowy.

Silne działanie lecznicze olejków eterycznych zostało na nowo odkryte na początku XX wieku. Wtedy to francuski chemik dr. René-Maurice Gattefossé eksperymentując w laboratorium doznał poparzenia ręki na skutek przeprowadzanego doświadczenia. Wówczas przypadkiem zanurzył dłoń w stojącym obok naczyniu, nie z wodą, lecz z olejkiem lawendowym. Wielkie było jego zdumienie, gdy po krótszym czasie, niż jak to bywa przy oparzeniach, ręka zaczęła się szybko goić, nie zostawiając żadnych śladów ani blizn. W rezultacie chemik rozpoczął gruntowne badania nad łagodzącymi właściwościami olejku lawendowego. To właśnie temu francuskiemu chemikowi zawdzięczamy termin „aromaterapia”, będący tytułem książki, w której Gattefosse opisał wyniki swoich badań. 

 Kolejnym olejkiem o magicznych właściwościach i cudownym świeżym zapachu jest olejek z pomarańczy. Wykorzystywany jest głównie w przemyśle spożywczym do aromatyzowania napojów orzeźwiających, wyrobów cukierniczych i ciastkarskich. Olejek ten działa pobudzająco , odświeżająco przywraca pozytywne myślenie i pomaga w leczeniu depresji i bezsenności. Jest powszechnie akceptowany i polecany do szerokiego stosowania w formie inhalacji, masażu i kąpieli.

Obecnie mimo wielu prowadzonych badań jeszcze wiele jest do odkrycia, a niezwykły potencjał olejków eterycznych zapewnia nam jeszcze wiele tajemnic do zgłębienia.

 

Bogumiła Kroczyńska

KOMENTARZE
Newsletter