Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Możliwe negatywne skutki tatuażu na skórze. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Możliwe negatywne skutki tatuażu na skórze. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Do możliwych negatywnych skutków, powstałych na skórze pokrytej tatuażem, możemy zaliczyć: alergię, czerniaka, a także infekcje bakteryjne bądź grzybicze. Wszystkim wymienionym czynnikom możemy zapobiec bądź zmniejszyć ich prawdopodobieństwo, jeśli bacznie będziemy obserwować swoją skórę po wykonaniu tatuażu i wybierzemy zakład, który nie oszczędza na aseptyce.

 

 

Alergia

Wykonanie tatuażu często wiąże się z powstaniem negatywnych skutków na skórze. Może pojawić się na niej przede wszystkim reakcja alergiczna, jednak występuje ona stosunkowo rzadko. Najczęściej reakcja ta związana jest z tuszem (pigmentem), a nie bezpośrednio z samym zabiegiem tatuowania. Pigmenty, które najczęściej uczulają, to czerwony i żółty. Objawami tej alergii może być: czerwona wysypka, pokrzywka oraz świąd. Co więcej, może pojawić się obrzęk. U osób, u których wystąpiła kiedykolwiek w przeszłości reakcja na biżuterię złotą bądź srebrną, jest większe prawdopodobieństwo pojawienia się również alergii na tatuaż. Alergia może wystąpić kilka godzin po zabiegu, po miesiącu, a nawet po roku. Dobrym rozwiązaniem, by zmniejszyć to ryzyko, jest wybór tatuażu w kolorze czarnym, jak również wykonanie próby uczuleniowej. Mimo wszystko nie będziemy mieli 100% pewności, że taka reakcja nie pojawi się na skórze. Istnieją sytuacje, gdy pigmenty pod wpływem pewnych bodźców stają się szkodliwe. W składzie żółtego barwnika można znaleźć siarczek kadmu, który na skutek promieniowania słonecznego staje się alergenem. Tlenek żelaza, obecny w pigmencie, z powodu promieniowania magnetycznego wytwarzanego w trakcie rezonansu może wywoływać powstanie zaczerwienienia oraz obrzęku w miejscu tatuażu.

 

Czerniak

Kolejnym zagrożeniem, płynącym z posiadania tatuaży, jest zakrycie różnych zmian na skórze będących oznaką raka skóry – czerniaka. Taka sytuacja powoduje, iż można nie zauważyć w przyszłości zmiany, która pojawi się w miejscu tatuażu. Obserwacja skóry pokrytej tatuażem powinna być bardziej dogłębna, aby uniknąć przeoczenia niepokojących oznak. Przebarwienia i stany zapalne, które mogą się pojawić wskutek pigmentów tatuażu, mogą być także wskaźnikami czerniaka. Takie zmiany, które pojawiają się w okolicy skóry pokrytej tatuażem, powinny być bacznie obserwowane i w razie jakichkolwiek niepokojących zmian należy się udać na kontrolę do specjalisty.

 

Zakażenia bakteryjne lub grzybicze

Po zabiegu tatuowania dochodzi do infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. W dzisiejszych czasach jest to rzadkie zjawisko, jednak spotykane. Spowodowane to jest często oszczędnością na aseptyce oraz na narzędziach jednorazowych przez zakład tatuujący. Dlatego, wykonując tatuaż, należy wybrać miejsce, które cieszy się dużą popularnością, wtedy bowiem mamy powody sądzić, iż wszelkie środki ostrożności są tam przestrzegane. Osoby, które miały pierwszy raz wykonywany tatuaż, mogą mieć problem w określeniu, czy ból spowodowany jest zwykłym dyskomfortem, który pojawia się po zrobieniu tatuażu, czy są to objawy infekcji. Warto wtedy zwrócić uwagę na takie objawy jak: obrzęk, ciepło w miejscu wykonania tatuażu, zaczerwienienie, stale utrzymujący się ból, które są oznakami infekcji skóry. Nie należy zapominać o tym, iż niektóre osoby mają większą szansę na zakażenie się drobnoustrojami wywołującymi infekcję. Zaliczamy do nich: osoby z obniżoną odpornością, chorujących na cukrzycę, jak również nadużywających alkoholu i narkotyków. Nad wykonaniem tatuażu muszą zastanowić się też osoby z łuszczycą, może bowiem u nich dojść do wysiewu nowych zmian łuszczycowych.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
Cleanroom Pass
2021-12-02 do 2021-12-02
3
4
5
7
BHP w pomieszczeniach Cleanroom
2021-12-07 do 2021-12-07
9
MEDmeetsTECH#12
2021-12-09 do 2021-12-09
BioTech Daily 2021
2021-12-09 do 2021-12-09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter