Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wszechobecny kult młodości skutkuje poszukiwaniem metod, które mogłyby zatrzymać proces starzenia. Medycyna estetyczna wykorzystuje w tym celu zabiegi regeneracyjne, które naprawiają uszkodzenia skóry, powstałe w wyniku promieniowania UV, czynników środowiskowych czy stresu, z którymi skóra wraz z wiekiem radzi sobie coraz gorzej.

 

 

Okazuje się, że ludzka krew jest rezerwuarem czynników stymulujących odnowę skóry. Bardzo popularnym zabiegiem w ostatnim czasie stał się tzw. wampirzy lifting, wykorzystujący osocze bogatopłytkowe krwi. Początkowo technologia ta znalazła zastosowanie w medycynie regeneracyjnej, ortopedii i chirurgii. Silna aktywność regeneracyjna osocza zaczęła być wykorzystywana również w medycynie estetycznej.


Regeneracyjna moc osocza krwi
Osocze bogatopłytkowe – PRP (ang. platelet rich plasma), nazywane również wampirzym liftingiem, jest zabiegiem o działaniu silnie regenerującym i odmładzającym, przeznaczonym dla skór dojrzałych, które utraciły jędrność, sprężystość, z obecnymi zmarszczkami i zaburzeniami pigmentacyjnymi.

Uzyskano również bardzo zadowalające efekty leczenia trądziku i blizn potrądzikowych, rozstępów oraz łysienia o różnym podłożu. Zabiegi oparte o tę technologię znalazły również zastosowanie u osób z cerą naczyniową, trądzikiem różowatym, u których po zabiegu zaobserwowano mniej widoczny rumień, dzięki odbudowie skóry i zmniejszeniu jej reaktywności.


PRP – co to jest i jak działa?
Osocze bogatopłytkowe definiuje się jako część frakcji osoczowej krwi autologicznej (czyli pobranej od osoby, u której wykonywany jest zabieg), w której stężenie płytek krwi (trombocytów) przewyższa ich wartość wyjściową.

Po odwirowaniu krwi pobranej od pacjenta, tworzy się swojego rodzaju koncentrat płytek krwi, który w postaci mikroiniekcji zostaje wstrzyknięty pod skórę, w obszary wymagające regeneracji (twarz, okolice oczu i żuchwy, szyja, dekolt, dłonie, skóra głowy). Najczęściej aktywacja osocza bogatopłytkowego następuje po jego podaniu do tkanki docelowej, gdzie zostają uwolnione cytokiny i czynniki wzrostu zawarte w PRP, takie jak:

  • EGF (naskórkowy czynnik wzrostu), wpływa na wzrost i różnicowanie się komórek.
  • FGF (czynnik wzrostu fibroblastów), jest zaangażowany w proces angiogenezy i wzrost komórek.
  • TGF-β (transformujący czynnik wzrostu), stymuluje proliferację i różnicowanie komórek.
  • PDGF (płytkowy czynnik wzrostu), stanowi czynnik stymulujący wzrost i podział komórek.
  • VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego), stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych.

Dzięki aktywności czynników wzrostu, stymulowane jest namnażanie i wzrost komórek, produkcja kolagenu i elastyny przez fibroblasty, a także powstawanie nowych naczyń krwionośnych, co skutkuje poprawą odżywienia i dotlenienia tkanek. Co więcej, czynniki wzrostu aktywują mezenchymalne multipotencjalne komórki macierzyste, które wykazują silnie regenerujące działanie. Komórki te potrafią różnicować się do różnych typów komórek, w tym np. do keratynocytów. Wykazano również, że komórki macierzyste wydzielają czynniki wzrostu (VEGF, EGF, FGF, TGF) i stymulują migrację fibroblastów do miejsc, w których jest na nie największe zapotrzebowanie.

 

Mechanizm działania a efekty zabiegowe
Procedura zabiegowa obejmuje pobranie krwi od pacjenta, następne odwirowanie i podanie podskórne, jedynie odwirowanej części. Czerwone ciałka krwi (erytrocyty) nie zostają wykorzystane do wstrzyknięć, ze względu na ich czerwony barwnik (hemosyderynę), który mógłby powodować powstawanie przebarwień skóry. Wstrzyknięcia podskórne zostają wykonane techniką mezoterapii, a odległość między podaniami zostaje dostosowana do miejsca zabiegu i potrzeb pacjenta. Bezpośrednio po zabiegu na skórze pozostają ślady po wkłuciach, delikatne zaczerwienienie i lekki obrzęk, które znikają maksymalnie do kilku dni po zabiegu.

Istotną zaletą zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest jego bezpieczeństwo. PRP jest preparatem w 100% biozgodnym, nie wywołuje alergii, więc może być aplikowany u alergików i osób wrażliwych. Jako produkt autologiczny nie niesie ze sobą ryzyka przeniesienia zakażenia. Nie zaobserwowano żadnych poważnych efektów ubocznych. Po zabiegu może pojawić się delikatnie łuszczenie się skóry i niewielkie siniaki.

Procesy regeneracji skóry są niezwykle złożone i zachodzą pod wpływem wielu czynników, takich jak: produkcja nowego kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego, namnażanie się komórek i ich migracja, powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Efekty zabiegu nie są natychmiastowe, ponieważ osocze bogatopłytkowe nie jest syntetycznym wypełniaczem zmarszczek (po którego aplikacji obserwuje się natychmiastowy efekt), tylko w sposób naturalny pobudza procesy regeneracyjne w skórze. Po wstrzyknięciu stymuluje tkanki do odnowy, poprzez wytworzenie w skórze delikatnego stanu zapalnego (niezwykle istotny etap), który wyzwala szereg reakcji leczniczych. W ich wyniku powstaje nowy kolagen, który w miarę dojrzewania kurczy się i napręża, przez co wzmacnia skórę (lub ścięgna i więzadła w medycynie regeneracyjnej). Przez pierwsze tygodnie po zabiegu, płytki krwi stymulują czynniki wzrostu, które biorą udział w tworzeniu kolagenu. Dlatego istotna poprawa tekstury i kolorytu skóry widoczna jest dopiero po 3 tygodniach, a na całkowitą regenerację kolagenu należy poczekać około 3 miesięcy.

Osocze bogatopłytkowe przyczynia się do odmłodzenia tkanek skóry, również poprzez stymulowanie powstawania kwasu hialuronowego. Jest to glikozoaminoglikan, który wiąże wodę w skórze właściwej, przyczyniając się do jej nawilżenia. Jego ilość w ludzkim organizmie spada wraz z wiekiem, co objawia się powstawaniem zmarszczek i zmniejszeniem sprężystości skóry. Osocze, stymulując jego powstawanie, poprawia napięcie i nawilżenie skóry. Rezultat zabiegu z wykorzystaniem PRP może zostać wzmocniony przez stosowanie kosmetycznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Technologia wykorzystująca osocze bogatopłytkowe jest obiecującą terapią w nowoczesnej dermatologii i medycynie estetycznej. Stanowi ciekawą alternatywę dla wszystkich osób, które chcą poprawić wygląd swojej skóry bez potrzeby korzystania z syntetycznych wypełniaczy czy inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

KOMENTARZE
Newsletter