Czym jest migracja globalna? – Jest to masa wszystkich substancji uwalniana z gotowego wyrobu do płynu modelowego imitującego żywność lub mediów substytuujących w warunkach badania, określona z zastosowaniem odpowiedniej metody badawczej – mówiła podczas szkolenia zorganizowanego przez Bio-Tech Media Justyna Orłowska, zastępca kierownika laboratorium fizykochemicznego w JARS. Firma ta zajmuje się badaniem opakowań pod względem migracji globalnej, a więc bezpieczeństwa opakowania służącego do kontaktu z żywnością.
Granica uważana za bezpieczną to 60 mg/kg lub 10 mg/dm3. Wyróżniana jest również migracja specyficzna dotycząca określonej substancji. Granice bezpieczeństwa są ustalane indywidualnie dla każdego składnika. Ilości te są regulowane przez Rozporządzenie (UE) Nr 10/2011 z 14 stycznia 2011 r. Metody badań migracji globalnej oraz wszystkie etapy oraz techniki przedstawione są w normie 1186.
Badanie migracji globalnej to w zasadzie badanie kontaktu płynu modelowego z opakowanie przez określone warunki czasu i temperatury. Parametry te muszą zostać odpowiednio dobrane. Również płyn modelowy musi być odpowiedni, przeznaczony do określonego typu żywności czy kosmetyku. Kolejnym etapem jest odzyskanie płynu i jego odparowanie. Jeżeli po odparowaniu następuje wzrost masy pozostałości, świadczy to o przedostaniu się z opakowania substancji do płynu.
Do płynów modelowych imitujących żywność stosowane są :
- modelowe płyny wodne: woda destylowana, wodny roztwór (3% ) kwasu octowego oraz wodny roztwór (10%) etanolu
- płyny imitujące tłuszcze: wodny roztwór (50%) etanolu, oliwa z oliwek oraz oleje roślinne, izooktan, wodny roztwór (95% ) etanolu.
Jeśli chodzi o płyny wymienione w Rozporządzeniu 10/2011, zamiast wody destylowanej przedstawiony jest wodny roztwór ( 20% ) etanolu, a w płynach imitujących tłuszcze dodatkowo wymieniony jest poli(tlenek fenylenu) stosowany w przypadku żywności suchej.
Płyny modelowe dobieramy na zasadzie podobieństwa płynu występującego w danym produkcie. W momencie gdy można wykazać obecność wszystkich rodzajów płynów, stosowana jest mieszanina płynów modelowych. - Wówczas przy oznaczaniu zgodności z limitem migracji globalnej przyjmuje się najwyższe wartości otrzymane z użyciem wszystkich płynów – podkreśla Justyna Orłowska. – Gdy chociaż jeden wynik przekroczy limit, opakowanie to nie może zostać dopuszczone do kontaktu z żywnością.
Technika badawcza jest dobierana do opakowania. Można w tej kwestii wyróżnić następujące sposoby:
1. Przez całkowite zanurzenie – dla zakrętek, folii, gdy nie jest określona powierzchnia jaka będzie kontaktować się z żywnością.
2. Z zastosowaniem komory pomiarowej – folie, dla których określono powierzchnię kontaktu z żywnością, próbki płaskie.
3. Z zastosowaniem torebki oraz torebki odwróconej – folie, kontakt jednostronny.
4. Przez napełnienie wyrobu – kubeczki jednorazowe, pojemniki.
Dobierając warunki przeprowadzenia testu należy zwrócić uwagę na czas oraz temperaturę, w których dany produkt będzie miał kontakt z opakowaniem. Badania migracji powinny zostać przeprowadzane w taki sposób aby odpowiadały one najostrzejszym przewidywanym warunkom kontaktu materiału z produktem.
Sposób dobierania warunków :
1. Nieznane warunki czasu i temperatury. Gdy opakowanie można stosować w różnych warunkach czasu i temperatury, wówczas dla płynów wodnych stosowane warunki to : 100 ͦ C oraz 4 godziny, a dla płynów imitujących tłuszcze 175 ͦ C i 2 godziny.
2. Kontakt w temperaturze pokojowej lub niższej w nieokreślonym czasie. Stosowane warunki to 10 dni w temperaturze 40 ͦ C
3. Kontakt krótszy niż 15 minut w temperaturze pomiędzy 70 ͦ C a 100 ͦ C. Stosowane warunki to 2 godziny w temperaturze 70 ͦ C. W momencie gdy opakowanie to jest również przeznaczone do przechowywania żywności w temperaturze pokojowej zastosowanie mają parametry jak w poprzednim przypadku.
4. Warunki kontaktu powodują zmiany właściwości fizycznych lub innych. Badanie powinno zostać przeprowadzone w najbardziej ostrych warunkach, w których zmiany te nie występują.
5. Przedmioty wielokrotnego użytku. Badanie migracji przeprowadzane jest trzykrotnie i przydatność danego materiału określa się na podstawie migracji uzyskanej w ostatnim badaniu.
KOMENTARZE