Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Metody leczenia rozstępów- czy są skuteczne?
W artykule opublikowanym w maju pisaliśmy o przyczynach powstawania rozstępów oraz o możliwych środkach zapobiegawczych. Jeśli jednak rozstępy pojawiły się należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, ponieważ rezultaty są zależne od czasu trwania schorzenia. Najskuteczniejsze jest leczenie rozstępów w fazie zapalnej, czyli do pół roku od momentu ich powstania. Kiedy w późniejszym okresie wytworzy się blizna skuteczność metod terapii często nie daje satysfakcjonujących efektów. Warto wiedzieć, jakie są najskuteczniejsze dostępne metody leczenia rozstępów. Jednocześnie należy być świadomym, że żaden kosmetyk nie zlikwiduje tych istniejących, ponieważ nie ma zdolności do przebudowy tkanki łącznej. Kosmetyki mają jednak istotną rolę w prewencji powstawania rozstępów.

Metody leczenia dostępne w gabinecie kosmetologicznym

W przypadku świeżych rozstępów można podjąć leczenie w gabinecie kosmetologicznym, gdzie za pomocą mikrodermabrazji górne warstwy naskórka zostaną złuszczone mechanicznie. W efekcie uzyskuje się niewielkie spłycenie rozstępów oraz wygładzenie powierzchni skóry.Znaczną poprawę można uzyskać ścierając naskórek aż do warstwy brodawkowej skóry właściwej, co objawia się punktowym krwawieniem na powierzchni rozstępów. Metoda ta nie jest skuteczna wobec zmian w fazie zanikowej, czyli starszych niż pół roku.

 

Leczenie dermatologiczne

Peelingi chemiczne

Znacznie korzystniejsze efekty uzyskuje się w w wyniku połączenia mikrodermabrazji z peelingiem chemicznym. Usunięcie górnych warstw naskórka umożliwia lepszą penetrację preparatów leczniczych w głąb skóry. W peelingu średniogłębokim, powodującym złuszczanie naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej najczęściej stosowane są:

 • 70% kwas glikolowy, który powoduje przerwanie połączeń między korneocytami i epidermolizę naskórka, a jego dłuższe stosowanie aktywuje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny oraz glikozaminoglikanów.

 • 35% kwas trójchlorooctowy (TCA) również powoduje złuszczanie naskórka i warstwy brodawkowej skóry właściwej, jednak stan zapalny i obrzęk skóry są znikome ze względu na zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych.

 • yellow peel plus (zawiera 53% rezorcynę w połączeniu z roztworem Jessnera: kwasem salicylowym, rezorcynolem , kwasem mlekowymi etanolem)

Tretinoina

Bardzo dobre rezultaty w leczeniu świeżych rozstępów uzyskuje się stosując zewnętrznie 0,1% tretinoinę (pochodną witaminy A). Substancja ta normalizuje procesy rogowacenia, procesy zapalne oraz stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu. Niestety jej stosowanie często wiąże się z wywoływaniem podrażnień skóry, takich jak rumień, złuszczanie i świąd, zwłaszcza w czasie pierwszego miesiąca stosowania leku. W przypadku starych rozstępów lepsze efekty uzyskuje się łącząc 20% kwas glikolowy z 0,05% tretinoiną, a także w połączeniu 20% kwasu glikolowego z 10% kwasem askorbinowym.

Istnieje jednak wiele przeciwwskazań do stosowania tretinoiny:

 •  ciąża
 • otyłość
 • nadwrażliwość na retinoidy
 • upośledzenie czynności wątroby lub nerek
 • cukrzyca
 • hiperwitaminoza
 • jednoczesne stosowanie tetracyklin
 • podwyższone stężenie lipidów w osoczu

Laseroterapia

Pulsacyjny laser barwnikowy

Laser ten emituje światło o długości fali 585 nm (pasmo światła żółtego). W wyniku jego działania dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, ponieważ promieniowanie emitowane z lasera pochłaniane jest głównie przez hemoglobinę. Z badań przeprowadzonych na 20 pacjentach zarówno ze świeżymi rozstępami, jak i zmianami zanikowymi wynika, że poprawę uzyskano tylko w przypadku zmian zapalnych, co objawiało się szybszym ustępowaniem zmian zapalnych w obrębie rozstępów. Natomiast w wyniku badań z zastosowaniem tego typu lasera, ale sterowanego lampą błyskową u pacjentów ze starymi zmianami zaobserwowano poprawę wyglądu skóy. Badania histopatologiczne wykazały regenerację komórek objawiającą się rozsrostem naskórka, pogrubieniem warstwy ziarnistej i skóry właściwej, większą liczbą firbroblastów i włókien kolagenowych.

IPL (Intense Pulse Light)

Dobre efekty leczenia przestarzałych rozstępów uzyskuje się stosując urządzenie IPL. Jest to nielaserowe źródło światła emitujące szerokie widmo promieniowania widzialnego. W grupie 15 badanych pacjentek z rozstępami w obrębie skóry brzucha uzyskano poprawę, zauważalną zarówno na powierzchni skóy, jak i w obrazie histopatologicznym.

Źródła

Miękoś-Zydek B., Ogarczyk A., Trznadel-Budźko E., Kaszuba A., Rozstępy skóry – etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz nowoczesne metody leczenia, Detmatologia estetyczna, 2004; vol. 6, nr 3.

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter