Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Metody genetyczne coraz powszechniej wykorzystywane przy badaniu kosmetyków
03.03.2009
Badanie ekspresji genów związanych z zapaleniem może być pomocne przy oznaczaniu drażniącego działania substancji. Badania ,określające drażniące działanie na skórę preparatów kosmetycznych ,prowadzone są obecnie metodami in vitro.


Szereg badań in vitro został ostatnio przyjęte jako alternatywa dla modeli zwierzęcych przez Europejskie Centrum Walidacji Metod Alternatywnych (ECVAM)

Modele oparte są na keratynocytach człowieka, które są następnie hodowane do produkcji zrekonstruowanego  naskórka ludzkiego,  na uzyskanym  w ten sposób modelu ,przeprowadza się testy dotyczące potencjalnej toksyczności  składników preparatów kosmetycznych.

Jeżeli zastosowane w kosmetyku substancje  chemiczne znacznie zwiększą ekspresję- alfa interleukiny-1 (IL-1 alfa),  (cytokina ta ogrywa znaczącą  role w zapoczątkowaniu procesu zapalnego a także w reakcji podrażnienia skóry,)zostaje ona uznana za  wykazującą działanie drażniące .

Według japońskich naukowców,  więcej cytokin,takich jak IL-1 alfa,   na znaczenie dla ekspresji  genów odpowiedzialnych za  dla podrażnienie  skóry, stosowanej w modelach wykorzystywanych w badaniach In vitro .

Twierdzą oni, że nowo opracowane mikromacierz ( służąca do badania określonych sekwencji DNA) o nazwie Genoplan, która obejmuje ponad 200 genów związanych z   zapaleniem, odpornością czy stresem, może być użytecznym narzędziem w ocenie łagodnego podrażnienie skóry poprzez rozszerzenie liczby badanych genów.

Zespół, prowadzony przez Masuko Kobori, testował na mikromacierzy o nazwie  Genoplan siarczan sodowo-laurylowy(SDS), którego zastosowanie wpłynęło na nadekspresję 10 z 205 genów.

Według zespołu, jest to po raz pierwszy przypadek  nadekspresji  tych genów , jaki wykazano przy zastosowaniu SDS na zrekonstruowanym modelu naskórka ludzkiego.

Naukowcy stwierdzają, że: "Konieczne jest stworzenie  modelu naskórka  który reprezentował by skórę wrażliwą , i byłby alternatywa dla testów przeprowadzanych na zwierzętach.  Nasze wyniki pokazują, że mikromacierz DNA jest przydatnym i skutecznym narzędziem do oceny łagodnego podrażnienie skóry ,przy użyciu modelu zrekonstruowanego naskórka ludzkiego . "


Źródło: cosmetics design
KOMENTARZE
Newsletter