Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Maseczki - bogactwo dobroczynnych składników dla skóry
14.01.2013

Maseczki kosmetyczne znane i stosowane od wieków na całym świecie to bogactwo dobroczynnych substancji aktywnych, które dżywiają, oczyszczają i ujędrniają skórę, wspomagają jej odporność, łagodzą stany zapalne. W zależności od oczekiwanego efektu, rodzaju cery, określonego problemu skórnego dobiera się odpowiednią maseczkę. Na drogeryjnych półkach można znaleźć bogaty wybór gotowych produktów, ale istnieją również liczne sposoby samodzielnego przygotowania kosmetyku.


Przeczytaj również:

"DESI-MSI" - innowacyjne podejście do badań przenikalności składników kosmetyków w głąb skóry

Kosmetyki wegańskie coraz bardziej popularne na polskim rynku


Domowa maseczka składa się zwykle w stu procentach z naturalnych składników, warzyw, owoców, jaj, płatków owsianych, nasion, ziół. Zawiera całe mnóstwo substancji odżywczych, mineralnych, witamin, mikroelementów,  nie zawiera natomiast żadnych sztucznych barwników, aromatów, konserwantów, które mogłyby spowodować więcej szkody niż pożytku. Pomimo bogactwa dobroczynnych związków może pojawić się problem z ich wydobyciem, bowiem składniki czynne są szczelnie zamknięte w komórkach roślin. Należy zatem pamiętać, aby owoce, warzywa i nasiona poddać przed zastosowaniem bardzo dokładnemu rozdrobnieniu, jednak nawet to czasem nie zapewnia odpowiedniego transportu i wchłaniania substancji odżywczych.

W celu zwiększenia przenikania związków do wnętrza warstwy rogowej skóry, producenci kosmetyków stosują do wyrobu maseczek odpowiednie struktury nazywane popularnie nośnikami. Substancje biologicznie czynne przenoszone za ich pomocą wykazują znacznie silniejsze działanie, niż kiedy te same związki aplikowane są na skórę w postaci wolnej. Nośniki oprócz funkcji transportującej dają również możliwość stopniowego uwalniania substancji czynnych.

Maseczka z zielonego ogórka działa łagodzaco na podrażnienia i zaczerwienienia skóry, nawilża cerę, wygładza i odmładza. Jednak do hodowla dostępnych ogórków szklarniowych wymaga stosowania nawozów sztucznych i pestycydów. Jeżeli niedokładnie umyjemy warzywo lub owoc, środki chemiczne zabezpieczające roślinę przed chorobami, drobnoustrojami i owadami, mogą wywołać objawy alergiczne lub podrażnienia na skórze. Dlatego, aby przygotować samodzielnie maseczkę poleca się wykorzystanie w tym celu surowców wiadomego pochodzenia. Jeżeli ktoś nie ma możliwości zdobycia nie pryskanych owoców i warzyw bezpieczniej będzie jeżeli siegnie po gotowy produkt, przebadany dermatologicznie i pod katem bezpieczeństwa.

Do cery trądzikowej polecana jest maseczka z drożdży piekarskich. Jej przygotowanie jest bardzo proste, wystarczy drożdże zmieszać z niewielką ilością ciepłego mleka krowiego i nałożyć na twarz. Idealnie wygladza skórę. Koszt takiej maseczki jest znikowy, a jedyny mankament to intensywny, nieprzyjemny, trudny do pozbycia się zapach. Jeżli ktoś nie jest w stanie przywyknąć do przykrego zapachu, producenci kosmetyków i farmaceutyków oferują maseczki drożdżowe pozbawione specyficznej woni, należy jednak liczyć się z tym, iż została ona zastapiąna sztucznymi aromatami.

Bardzo dobre i polecane są maseczki z glinki. Zielona leczy trądzik, czerwona zapobiega rozszerzaniu się naczynek krwionośnych i zwęża pory, żółta oraz szara oczyszcza i remineralizuje twarz, różwa ma właściwości dezynfekujące i zabliźniające, natomiast biała odżywia cerę. Glinkę kosmetyczną można zakupić w każdej aptece, a do jej przygotowania potrzebna jest jedynie woda i naczynko. Na rynku są dostępne liczne gotowe maseczki zawierające rozmaite rodzaje glinki pochodzące z najróżniejszych zakatków świata np. glinka marokańska lub brazylijska. Ponadto producenci wzbogacają wyroby o inne cenne składniki takie jak algi, olej jojoba, olej arganowy, czy zielona herbata.

Zarówno maseczki domowe przygotowane z tego co można znaleźć w kuchni, jak i gotowe maseczki kosmetyczne mają swoje słabe i mocne strony. W obu przypadkach są w stanie w błyskawiczny sposób poprawić wygląd skóry. Domowe to zwykle tańszy, bardziej naturalny, ale i czasochłonny sposób. Gotowe preparaty nie wymagają zaangażaowania w ich przygotowanie, natomiast są to przetworzone prodkty i nawet jeżeli producent stara się umieścić w nich to co najlepszego można wydowbyć z natury, to praktycznie zawsze wymagają dodatku sztucznych związków chemicznych. Wybór maseczek kosmetycznych jest bardzo duży i każdy może wybrać odpowiedni sposób pielegnacji dla siebie.

 

Katarzyna Kucharska

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter