Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Makijaż maskujący jako specjalny rodzaj kamuflażu
Makijaż maskujący jako specjalny rodzaj kamuflażu

Piękno jest różnorodne, niejedno ma imię, ale nieestetyczne zmiany w najbardziej widocznych miejscach naszego ciała, tj. twarz, szyja czy ręce, mogą przyczyniać się do obniżenia poczucia własnej wartości. Obecność takich niedoskonałości może powodować także zmiany psychiczne. Makijaż kamuflujący (maskujący) jest często postrzegany jako element terapii i poprawia jakość życia osób dotkniętych różnymi niedoskonałościami.

 

 

 

 

Stosowanie kamuflażu jest pomocne u osób, które nie mogą natychmiast osiągnąć zadowalających wyników terapii dermatologicznej. Wygląd jest jednym z wielu czynników, które wpływają na naszą samoocenę, a jednocześnie na relacje z innymi. Niska samoocena związana z wizerunkiem przyczynia się do osłabienia relacji społecznych. Na szczęście dzisiejsza technika makijażu pozwala poprawić wygląd skóry, a jednocześnie jakość życia.

 

W naszym wyglądzie istnieje wiele mankamentów, które się nam nie podobają. Dlatego większość z nas robi makijaż, aby poczuć się piękniej oraz zatuszować niewielkie niedoskonałości, ujednolicić kolor skóry. Make-up niewątpliwie działa cuda. Makijaż maskujący przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jest specjalnym rodzajem makijażu. Celem takiego makijażu jest zamaskowanie zaczerwienień, blizn, grudek czy ciężkiej postaci trądziku. Należy pamiętać, że może on zatykać pory i przesuszać skórę, dlatego należy ograniczyć jego stosowanie do minimum.

 

 

Wskazania do makijażu kamuflującego obejmują:

- zmiany wrodzone, pooperacyjne np. zaburzenia pigmentacyjne, naczyniaki, teleangiektazje,

- dermatologiczne zmiany skóry np. trądzik, bielactwo, melasma,

- zmiany spowodowane operacjami np. siniaki, zaczerwienienie, obrzęki.

 

Kosmetyki do kamuflażu muszą:

- zapewnić odpowiedni kolor

Preparat taki musi pasować do odcienia skóry, a także zlewać się z kolorem obszaru twarzy, który chcemy równomiernie pokryć.

- zapewnić odpowiednie krycie

Makijaż kamuflujący musi ukryć wszystkie niedoskonałości, przebarwienia, a jednocześnie nadać możliwie naturalny wygląd, bez efektu maski. Należy pamiętać, aby nie nakładać zbyt grubej warstwy korektora czy podkładu.

- być wodoodporne

Kosmetyki maskujące muszą chronić przed deszczem, śniegiem, a także potem. Często stosują je także sportowcy ze względu na trwałość.

- być wytrzymałe

Stosując ten rodzaj makijażu, chcemy, aby pozostał on na twarzy jak najdłużej, bez konieczności stosowania poprawek. W związku z tym kosmetyki kamuflujące muszą być odporne na różne czynniki.

- łatwe w aplikacji

Zbyt wiele etapów w makijażu maskującym może sprawić, że nie otrzymamy takiego efektu, jakiego się spodziewaliśmy. Dlatego ważne jest, aby były dostępne preparaty, które będą umożliwiały szybkie uzyskanie zadowalającego nas efektu.

 

Wielkość niedoskonałości, którą chcemy zakryć, nie ma znaczenia, bowiem łatwo jest pokryć zarówno dużą, jak i małą zmianę. Jednak tekstura niedoskonałości ma znaczenie. Szorstkie blizny jest trudniej zatuszować niż gładkie, ponieważ w przypadku tych pierwszych nierówności mogą zostać dodatkowo podkreślone, jeśli nie posiadamy jeszcze wprawy w wykonywaniu tego rodzaju makijażu.

Aby uzyskać jak najbardziej zadowalający efekt, należy odpowiednio przygotować skórę poprzez wykonanie peelingu oraz nawilżenie skóry. Jeśli stosujemy produkt maskujący bez filtrów przeciwsłonecznych, należy wcześniej zastosować odpowiedni krem nawilżający z ochronnym filtrem. Preparatu maskującego zazwyczaj nie stosuje się na całą twarz, jak zwykły podkład, a tylko na niedoskonałość, którą chcemy zakryć. Po naniesieniu preparatu kamuflującego nakłada się specjalny proszek, który powinien być przeźroczysty, aby nie zmieniał koloru preparatu maskującego. Najlepsze efekty otrzymuje się, maskując oczywiście małe plamki, ale grudki i blizny również skutecznie można ukryć.

 

Po operacji mogą powstawać blizny różniące się pigmentacją od naszej skóry. W zależności od szybkości gojenia się skóry można dość szybko zastosować kosmetyki kamuflujące. Jednak zbyt wczesne użycie takich preparatów na uszkodzony naskórek może przyczynić się do infekcji. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli nie jesteśmy pewni, czy już możemy zastosować preparat na zmianę skórną. Makijaż kamuflujący jest świetną alternatywą dla osób, które zmagają się całe życie z pewnymi niedoskonałościami i których nie można poprawić przy pomocy medycyny estetycznej, do których możemy zaliczyć np. bielactwo.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/moda-kobieta-portret-model-3080644/

KOMENTARZE
Newsletter