Jak wynika z analizy KPMG w ciągu ostatniego roku najczęściej nabywanymi dobrami luksusowymi przez Polaków o ponadprzeciętnych dochodach były perfumy, których zakup deklarowało aż 58% badanych. Ponad połowa badanych najczęściej kupuje dobra luksusowe w sklepach monobrandowych.
Z badań wynika, że mniej zamożni Polacy też chcą kupować produkty luksusowe. Jest to grupa klientów aspirujących, którzy pozwalają sobie okazjonalnie na „szaleństwa” zakupowe. Zdecydowana większość badanych, bo aż 82% kupuje w Polsce. Również liczba światowych marek luksusowych na polskim rynku z roku na rok jest coraz większa. Znacznie rozwija się rynek perfum tzw. niszowych.
Za najdroższe perfumy świata uznane zostały No. 1 Cliva Christiana. Ze względu na zawrotnie wysoką cenę flakonu perfum zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. Perfumy Clive Christian dostępne są tylko na głównych rynkach świata w starannie dobranych i najbardziej prestiżowych punktach sprzedaży, takich jak Fortnum & Mason i Harrods w Londynie czy Saks Fifth Avenue i Bergdorf Goodman w Nowym Jorku.
W Polsce prezentowane są wyłącznie w jednym miejscu. Można je kupić w ekskluzywnej niszowej Perfumerii Quality Missala. Miejsce to szczyci się niezmiernie bogatą, starannie dobraną kolekcją ekskluzywnych perfum i kosmetyków pielęgnacyjnych. W 2011 r. perfumeria ta stworzyła swój pierwszy zapach Missala Qessence.
Nasza oferta skierowana jest dla koneserów produktów elitarnych, rzadko dostępnych i wyróżniających się najwyższą jakością – opowiada nam Michał Missala, współwłaściciel ekskluzywnej perfumerii Quality. Rozpoczynając współpracę z Amouage w 2004 r. Perfumeria Quality stała się prekursorem elitarnych marek niszowych w Polsce, dostępnych tylko w najbardziej luksusowych i starannie wybranych miejscach na świecie. Dotyczy to zarówno zapachów jak i produktów do pielęgnacji i makijażu. Dzięki zaangażowaniu całej rodziny Missala sprowadzono do Polski ponad 70 wyjątkowych marek.
Markę Clive Christian oferujemy od końca 2006 roku. Perfumy No.1 sprzedają się w ilości około 2 sztuk miesięczne. Co ciekawe trochę więcej sprzedajemy wersji męskiej niż damskiej. – zdradza nam Michał Missala.
Historia najdroższych perfum świata
Clive Christian – projektant i i producent luksusowych wnętrz w 1999 r. wznowił działalność brytyjskiego Domu Perfumeryjnego The Crown Perfumery zmieniając jego nazwę na własne imię i nazwisko. Zainspirowany historią Królowej Wiktorii, która w1872 r. udostępniła perfumerii The Crown Perfumery znak korony jako symbol elitarności i doskonałego stylu postanowił, nie zważając na koszty, stworzyć No.1- Najdroższe Perfumy Świata. Kolekcja zapachów Cliva Christiana składa się z pięciu propozycji dla panów i pięciu propozycji dla pań: 1872, X, No 1, C i V.
Nuty zapachowe
No. 1 Cliva Christiana zostały stworzone z najrzadszych składników występujących na świecie. No. 1 jest zapachem kwiatowo-orientalnym.
No.1 zarówno w wersji męskiej jak i damskiej są adresowane do dojrzałych klientów i to nie tylko ze względu na cenę, ale także charakter kompozycji. Zapachy są klasyczne, bogate i bardzo trwałe. Trwałość jest godna podkreślenia zwłaszcza przy wersji damskiej, która jest kompozycją kwiatową, a więc na ogół bardziej ulotną. Wynika to z faktu, że jakość użytych składników jest bardzo wysoka- stwierdza współwłaściciel ekskluzywnej Perfumerii Quality Missala.
Każdy zapach składa się z trzech nut zapachowych: głowy, serca i bazy. Razem stanowią one harmonijny „akord zapachowy”. Zapach No. 1 powstał z rzadkich i egzotycznych naturalnych składników najwyższej jakości. Nutę bazy stanowi wanilia z Tahiti, indyjskie drzewo sandałowe, tonka, drzewo cedrowe, piżmo oraz ambra. Na cenę perfum wpływają w szczególności dwa pierwsze z wymienionych składników.
Pierwszy to Wanilia tahitańska. Rośnie ona na wyspach Polinezji Francuskiej (Tahiti). Jest odmianą zdecydowanie rzadszą i droższą. Ma silniejszy aromat niż Wanilia planifolia. Pod względem składu chemicznego zawiera mniej waniliny, za to więcej heliotropiny, która nadaje zapachowi owocowych tonów. Składnik ten przez sześć miesięcy jest krystalizowany, co pozwala uzyskać pożądaną, delikatną pikantność perfum No.1 . Zaś drzewo sandałowe wydziela słodkie kremowe nuty. Olejek sandałowy pozyskiwany jest z Sandałowca. To wiecznie zielone drzewo występuje we wschodnich rejonach Indii. Jest tam nazywane drzewem królewskim, ze względu na to, że jego drewno jest bardzo drogie. Ponadto, dopiero gdy rośliny są starsze zaczynają wydzielać charakterystyczny zapach.
Nuta głowy składa się z zapachu limonki, białej brzoskwini, ananasa, śliwki, mirabelki, bergamotki i kardamon.
Nutę serca stanowią równie wyszukane jak i drogie składniki tj. łagodny i wyrafinowany zapach z ylang ylang, róża, jaśmin, zielona orchidea, a także stosowany do wyrobu wyłącznie luksusowych perfum irys z Florencji.
Według informacji producenta cena flakonu perfum z limitowanej edycji Imperial Majesty wynosi obecnie 200 tys. funtów to jest o 85 tys. funtów więcej niż w 2010 roku. We flakonie z kryształu Baccarat i 18-karatowego złota, ozdobionym dużym diamentem zamknięto pół litra czystych perfum.
Bogumiła Kroczyńska
Źródła :
http://www.kpmg.com/PL/pl/IssuesAndInsights/ArticlesPublications/Documents/2012/Raport-KPMG-Rynek-dobr-luksusowych-Edycja-2012.pdf
http://www.fragrantica.pl/wiesci/Wanilia-133.html
http://www.perfumeriaquality.pl/
KOMENTARZE