Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak skutecznie je leczyć?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak skutecznie je leczyć?

Łojotokowe zapalenie skóry to bardzo uciążliwe schorzenie przewlekłe, które niekiedy może prowadzić nawet do łysienia. Dotyka osób w okresie dojrzewania, ale nie tylko. Specyficznym objawem tej choroby jest łuszcząca się skóra głowy, twarzy i ciała. Zmiany na skórze głowy nasilają się zwłaszcza zimą, ale także w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji, niezdrowej diety czy podczas stosowania środków antydepresyjnych. Z pomocą w leczeniu tej dolegliwości przychodzą specjalistyczne szampony na łojotokowe zapalenie skóry.

 

Jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy?

Schorzenie to pojawia się nie tylko u osób z problemem łojotoku. Czynniki doprowadzające do niego to: zaburzenia pracy gruczołów łojowych, wzmożona praca gruczołów, zmodyfikowany skład sebum oraz wzrost kolonizacji grzybów z rodzaju Malessezia. Do tego dochodzą jeszcze czynniki immunologiczne i środowiskowe. Wczesnym stadium łojotokowego zapalenia skóry jest łupież tłusty. Przy tej dolegliwości zaobserwować też można nadprodukcję cholesterolu, zmniejszenie wolnych kwasów tłuszczowych i skwalenu.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – objawy

Chcąc rozpocząć leczenie przykrych dolegliwości, niezwykle ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy. Po czym poznać łojotokowe zapalenie skóry głowy? Symptomy wskazujące właśnie na tę dolegliwość to:

* nadmierna produkcja łoju i uczucie nieświeżej fryzury,

* zmiany rumieniowe i złuszczający się naskórek,

* zmiany wysiękowe,

* uczucie pieczenia i swędzenia skóry.

W przypadku zmagania się z tymi objawami można od razu sięgnąć po specjalny szampon na łojotokowe zapalenie skóry.

Szampony na łojotokowe zapalenie skóry – jakie składniki powinny zawierać?

Pierwszym ratunkiem w przypadku ŁZS jest odpowiednio dobrany, specjalistyczny kosmetyk. Szampony na łojotokowe zapalenie skóry to specjalistyczne preparaty o odpowiednio skomponowanym składzie. Powinny one zawierać substancje o działaniu:

* złuszczającym – właściwościami keratolicznymi wykazują się kwas salicylowy, mocznik, wyciąg z wierzby czy kwas azelainowy; składniki te pomagają w pozbyciu się nagromadzonych łusek i martwych komórek naskórka,

* regenerującym, natłuszczającym oraz łagodzącym – do takich składników należą: witamina E, alantoina, pantenol, mleczko pszczele, bisabolol, wyciąg z lukrecji; substancje te wspierają odbudowę warstwy ochronnej naskórka,

* nawilżającym – podrażniona i wysuszona skóra głowy swędzi, a w jej nawilżeniu przydaje się zwłaszcza gliceryna i betaina,

* cytostatycznym – właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze wykazują: ichtiol, biała glinka, pirokton olaminy, siarczek selenu, flutrimazol, klimbazol czy ketokonazol.

Szampony na łojotokowe zapalenie skóry – jakie efekty dają?

Osoby zmagające się z tym schorzeniem powinny zamienić swój zwykły kosmetyk na specjalny szampon na łojotokowe zapalenie skóry. Oczywiście przed wyborem preparatu należy uważnie przyjrzeć się liście jego składników. Warto postawić na środek o kompleksowym działaniu. Profesjonalny szampon zapewni skórze dogłębne nawilżenie. Już po pierwszym użyciu można odczuć ulgę. Głowa przestanie piec oraz swędzieć, ponadto poprawi się jej stan wizualny. Dojdzie do zmniejszenia przetłuszczania się skalpu, a więc wyeliminowane zostają brzydkie łuski i łupież. Dobry szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy sprawi, że dosyć szybko zwalczymy to schorzenie. Co ważne, warto z takiego preparatu korzystać też profilaktycznie. Kosmetyk ten przynosi natychmiastową ulgę. Dobry szampon na ŁZS musi mieć bogaty skład i charakteryzować się wielotorowym działaniem.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-m%C5%82ody-ludzie-dziewczynka-3288365/

KOMENTARZE
Newsletter