Likopen -potencjał możliwości fotoprotekcyjnych
Likopen- węglowodór nienasycony, karotenoid, obficie występuje w pomidorach i posiada bardzo sile właściwości antyoksydacyjne.
W badaniu wykorzystano bogatą w likopen pastę pomidorową.
Celem badania była ocena potencjału ochronnego działania likopenu przed wczesnymi ( ostrymi) oraz późnymi skutkami fotouszkodzeń skóry, którymi są m.in.:
• rumień posłoneczny
• stres oksydacyjny
• zmiany w mitochondrialnym DNA
Badanie przeprowadzono na grupie 20 zdrowych kobiet, w przedziale wiekowym 21-47 lat.
Probantki przez 12 tygodni otrzymywały suplementację doustną w formie pasty pomidorowej z oliwa z oliwek( zawartość likopenu 16 mg/d) bądź samą oliwę z oliwek. Przed i jak i po rozpoczęciu suplementacji przeprowadzono test wrażliwości na działanie UVR dotyczący MED(najniższa dawka promieniowania ultrafioletowego wywołująca nasilony rumień po upływie 24 godzin od jego zastosowania).
Dokonano także biopsji z obszaru poddanego działaniu promieniowania UV jak i z obszaru nieobjętego jego działaniem. Próbki analizowane były immunohistochemicznie dla prokolagenu (PC) -1, fibriliny-1 i metaloproteinazy macierzy (MMP) -1 oraz mtDNA. Wyniki jednoznacznie pokazały , że probantki , które otrzymywały suplementację z zawartością likopenu w porównaniu do probantek , które stosowały placebo , są znacznie lepiej chronione przed szkodliwym wpływem UVR.
Pełną treść artykułu znajdą Państwo tutaj: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2133.2010.10057.x/abstract;jsessionid=81DADA0B7D1C07660B8DA08CBC22FA5B.d01t01
KOMENTARZE