Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kwasy do zadań specjalnych
07.10.2010
Nowe rewolucyjne odkrycie kosmetologów - kwas pirogronowy - używany do tej pory tylko i wyłącznie przez lekarzy, znalazł już zastosowanie w kosmetyce.
Dzięki szybkiej penetracji w skórę właściwą, pozwala na uzyskanie doskonałych efektów estetycznych, zbliżonych do tych, jakie dają agresywne zabiegi złuszczające.

Kwasy od wielu lat, z powodzeniem, stosuje w kosmetologii i dermatologii. Ich fenomen wynika z wielokierunkowego działania oraz wysokiej efektywności i bezpieczeństwa stosowania, a to podstawowe kryterium w ocenie preparatów kosmetycznych.

Kwasy AHA

Kwasy mają zastosowanie zarówno w kuracjach przeciwtrądzikowych jak i przeciwzmarszczkowych - zmniejszają suchość skóry, zwężają pory, łagodzą łojotok. W niskich stężeniach wpływają tylko na naskórek, dzięki regulacji procesu jego rogowacenia. Rozluźniają połączenia pomiędzy martwymi komórkami w warstwie rogowej naskórka, co powoduje łatwiejsze i regularne ich złuszczanie się. W efekcie odkrywają warstwy nowych, świeżych komórek powodując widoczną poprawę kondycji skóry. AHA ułatwiają również zatrzymywanie wody w zewnętrznej części naskórka.

Kurację alfa – hydroksykwasami poleca się w przypadku skóry zniszczonej wieloletnim działaniem promieniowania słonecznego. Zabiegi z wyższymi stężeniami kwasów są polecane do dojrzałych cer, gdyż znacznie poprawiają stan skóry, dzięki wpływowi na skórę właściwą, zmniejszają zmarszczki powierzchniowe, zwiększają jej elastyczność, wygładzają naskórek, pomagają rozjaśnić przebarwienia i drobne blizny. Ich zastosowanie jest również zasadne w przypadku cer trądzikowych, ponieważ pomagają wypłycać blizny potrądzikowe, łagodzą łojotok i zwężają pory. Aby przedłużyć efekty takich zabiegów poleca się zwykle stosowanie produktów o niższych stężeniach kwasów w pielęgnacji domowej.

Szczegółowe działanie

Eksfoliacyjne – Ogromna część problemów skórnych wynika z nadmiernej keratynizacji naskórka, w konsekwencji której skóra staje się gruba i matowa. W latach 80-kosmetolodzy opracowali nową formułę zastosowania kwasów AHA, którą oparli na odkryciu iż większe stężenie kwasów powoduje złuszczenie zrogowaciałych łusek najbardziej zewnętrznej powierzchni naskórka i regenerację skóry. Teraz już powszechnie wiadomo, że kwasy AHA pomagają w usunięciu warstw nagromadzonych na powierzchni skóry, zapewniając efekt peelingu stymulującego odnowę głębiej położonych komórek. Jednak efekt zabiegu przy użyciu kwasów AHA zdecydowanie różni się od efektu po tradycyjnym peelingu, ponieważ ich działanie polega na stopniowym rozluźnianiu wiązań chemicznych między komórkami warstwy rogowej a cementem międzykomórkowym, w wyniku czego odrywane są zarówno pojedyncze komórki, jak i całe agregaty.

Wybielające – Depigmentujące działanie kwasów AHA polega na hamowaniu melanin przez zakwaszenie skóry. Biosynteza melanin w organizmie wymaga środowiska alkaicznego, dlatego zewnętrzne stosowanie kwaśnych roztworów może hamować tworzenie się nadmiernych przebarwień skóry. Alfa-hydroksykwasy powodują również usunięcie nagromadzonych melanin, poprzez rozluźnienie warstwy korneocytowej naskórka i delikatne złuszczenie. Rozjaśnienie skóry następuje również w wyniku równego rozprowadzenia i zapobiegania zbijaniu się pigmentu w bryłki.

Przeciwzmarszczkowe i nawilżające – Jak już wspomniano kwasy AHA wpływają na częściowe rozluźnienie struktury cementu międzykomórkowego, dzięki temu może on wchłonąć więcej wody, w konsekwencji zostaje nawilżona warstwa rogowa naskórka. Stymulują również synetzę kolagenu i elastyny. Dodatkowo sól kwasu mlekowego jest silnie higroskopijna i działa nawilżająco. Sam kwas mlekowy natomiast używany jest również do bioliftingu, ponieważ ma działanie silnie nawilżające, uelastyczniające, zwężające pory, wypłycające zmarszczki. W konsekwencji nadaje zdrowy wygląd i ładny koloryt skóry. Efektem długoterminowym stosowania kwasów będzie niewątpliwie poprawienie elastyczności skóry połączone z redukcją zmarszczek.

Fenomen kwasu pirogronowego Kwasy owocowe są od lat stosowane w kosmetyce i ciężko sobie wyobrazić renomowany gabinet, w którym mogłoby ich zabraknąć. Natomiast na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze i skuteczniejsze preparaty, zatem warto przyjrzeć się najnowszym trendom. Takim nowym rewolucyjnym odkryciem kosmetologów jest kwas pirogronowy, stosowany do tej pory tylko i wyłącznie przez lekarzy dermatologów. Jest to alfa-ketonokwas o trzech atomach węgla (CH3CO-COOH). Kwas pirogronowy jest obecny w naturze (jabłka, sfermentowane owoce, ocet) i posiada silne właściwości sebostatyczne, dermoplastyczne i antymikrobowe. Dzięki szybkiej penetracji w skórę właściwą pozwala na uzyskanie w wyjątkowo krótkim czasie doskonałych efektów estetycznych, zbliżonych do tych, jakie widzimy po agresywnym złuszczaniu. Zabiegi przy użyciu kwasu pirogronowego są wyjątkowo bezpieczne, i co istotne, całkowicie bezbolesne. Działanie kwasu pirogronowego polega na zmniejszeniu przylegania pomiędzy korneocytami, co powoduje utratę łączności między komórkami kolczystymi i scieńczenie warstwy rogowej naskórka. Na poziomie mieszka włosowo-łojowego kwas pirogronowy ma wysokie właściwości penetracyjne i bakteriostatyczne (znacząco obniża miejscowe pH) oraz wyjątkowe działanie komedolityczne (przeciwzaskórnikowe) Reguluje też wydzielanie sebum - i co za tym idzie - zmniejszaja przetłuszczanie się skóry łojotokowej i trądzikowej.

Na poziomie skóry właściwej stymuluje powstawanie kolagenu. Stymulacja i ponowne modelowanie skóry właściwej są intensywniejsze niż po peelingach glikolowych, są one natomiast porównywalne do tych po peelingu TCA. Kwas pirogronowy oprócz właściwości dermoplastycznych i keratolitycznych posiada również właściwości sebostatyczne i antymikrobowe, dlatego znajduje zastosowanie w zabiegach przeciwtrądzikowych. W kosmetologii jest to pierwsza w pełni bezpieczna kuracja umożliwiająca uzyskanie w krótkim czasie efektów estetycznych zbliżonych do zabiegów peelingami chemicznymi. Należy zwrócić uwagę na to, że ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, kwas pirogronowy, jako jeden z niewielu produktów stosowanych w kosmetologii, może być użyty w przypadku skór ze zmianami ropnymi oraz siecią rozszerzonych naczyń – w obu sytuacjach przynosząc spektakularne efekty.

Podsumowując – preparaty na bazie kwasu pirogronowego zmniejszają łojotok, likwidują zaskórniki, oczyszczają i domykają pory skóry. Widocznie wygładzają blizny potrądzikowe, rozjaśniają przebarwienia i stymulują syntezę kolagenu, zwiększając gęstość skóry. Mogą być stosowane nawet w przypadku cer ze stanami zapalnymi i couperose.

Wskazania do stosowania:

- trądzik w fazie aktywnej
- blizny i przebarwienia potrądzikowe
- łojotok
- łojotokowe zapalenie skóry
- przebarwienia
- skóra stara, poszarzała
- hiperkeratoza


Małgorzata Zdziebko – Zięba
Główny Specjalista PR / Ekspert Urody w firmie Clarena, wykładowca i instruktor w policealnych szkołach kosmetycznych, egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w zawodzie Technik Usług Kosmetycznych
KOMENTARZE
Newsletter