Naukowcy udowodnili, że kwas fitowy w zależności od stężenia, daje inne efekty na skórze. Z tego względu spokojnie mogą stosować go osoby z cerą tłustą, jak i suchą czy mieszaną, osoby z przebarwieniami różnego rodzaju, mające problem z wrażliwością skóry, trądzikiem różowatym, a także rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi.
Podstawową rolą kwasu jest działanie chelatujące. Zawartość już 1% w preparacie, wpływa na lepszą synergię działania produktu. W takim stężeniu możemy go najczęściej spotkać w składzie INCI jako Phytic Acid, głównie w preparatach z witaminą C, która dzięki temu lepiej się wchłania i penetruje w głąb skóry. Stopniowe zwiększanie zawartości w produkcie do 6%, wpływa na działanie nawilżające preparatu, przy jednoczesnym normalizowaniu wydzielania sebum. Dodatkowo kosmetyk z taką zawartością kwasu fitowego działa przeciwstarzeniowo przez ujędrnianie i uelastycznianie skóry.
Preparaty mające w składzie wspomniany surowiec do 10%, działają wybielająco i znajdują zastosowanie jako produkty niwelujące istniejące już przebarwienia oraz zapobiegające powstawaniu kolejnych. Przy regularnym stosowaniu mogą znacząco wpłynąć na wygląd skóry. Kosmetyki te polecane są szczególnie osobom z plamami starczymi na skórze twarzy i dłoni. Działają na przebarwienia posłoneczne.
Produkty zawierające wyższe stężenie niż 10% uznawane są za delikatnie peelingujące, co wpływa na możliwość złuszczania naskórka przez skóry wrażliwe, z trądzikiem różowatym czy wymagające szczególnej pielęgnacji. Należy pamiętać, aby przy wyższych stężeniach, pH gotowego produktu oscylowało wokół 4 tak, aby nie wywołać podrażnień.
Kwas fitowy jest nowością wśród produktów do pielęgnacji włosów. Wykazano, że zapobiega on utracie koloru, a także chroni przed negatywnym wpływem chlorowanej wody. Dodatkowo wspiera ochronę przeciw UV. Można znaleźć go także, w produktach do higieny jamy ustnej. Zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.
Tak szerokie i pożądane przez klientów właściwości wpływają na coraz większe zainteresowanie producentów kwasem fitowym. Minus podczas produkcji stanowi dobranie odpowiednich komponentów i utrzymanie pH całego produktu na stałym poziomie.
Marta Majszyk
KOMENTARZE