Kwas ferulowy (kwas 4-hydroksy-3-metoksycynamonowy) jest pochodną kwasu cynamonowego, rozpuszczalnego w wodzie i etanolu. Naturalnie występuje w ziarnach zbóż takich jak pszenica, owies i żyto, a także w ryżu i kukurydzy. Ponadto, możemy znaleźć go w liściach, nasionach i korze drzew iglastych.
Rys. 1 Wzór strukturalny kwasu ferulowego.
W kosmetyce znalazł zastosowanie głównie dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym, zapobiegającym starzeniu się skóry pod wpływem działania wielu czynników niszczących. W procesie starzenia się skóry to wolne rodniki powodują uszkodzenie DNA jej komórek. Źródłem powstawania wolnych rodników mogą być czynniki środowiskowe: promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia powietrza, a także czynniki takie jak stres oraz nieprawidłowa dieta. Działanie przeciwutleniające kwasu ferulowego polega na eliminowaniu reaktywnych form tlenu oraz „zmiataniu” rodników nadtlenkowych, hydroksylowych oraz hydroksynadtlenkowych. Kwas ferulowy jest cenionym związkiem w kosmetyce również dzięki zdolności absorbowania promieniowania słonecznego UVA (w zakresie 320-340nm) i UVB ( w zakresie 280-320 nm). Pochodna kwasu cynamonowego stabilizuję witaminę C i E, która w roztworach wodnych staje się wrażliwa na obecność tlenu, wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV, ponadto zwiększa ich efektywność.
Do licznych zalet kwasu ferulowego zaliczyć również możemy:
- działanie przeciwzapalne i redukcję zaczerwienienia:
- udział w odbudowie macierzy skóry, poprzez stymulację syntezy kolagenu i elastyny;
- działanie fotoprotekcyjne i wzmocnienie naturalnej ochrony przez działaniem czynników zewnętrznych;
- zapobieganie powstawania przebarwień i redukowania już istniejących (depigmentacja).
- oraz wpływ na stopień nawilżenia skóry.
Dzięki tym właściwościom kwas ferulowy zastosowano w produkcji maseczek do twarzy, a także kremów/lotionów nawilżających, antyoksydacyjnych oraz ochronnych. Zalecane stężenie kwasu w produktach kosmetycznych tego typu wynosi od 0,5 do 1%.
Kwas ferulowy w gabinetach kosmetycznych
Kwas ferulowy stosuję się również w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej. Najczęściej stosuje się go w stężeniu 12 % oraz w połączeniu z witaminami C i E, florentyną ( silnym antyoksydantem hamującym aktywność elastazy) i kwasem hialuronowym. Do popularnych zabiegów z udziałem tych aktywnych składników należą peelingi - działające również na głębokie warstwy skóry. Zabiegi z kwasem przeznaczone są dla osób chcących zwalczyć skutki tzw. fotostarzenia: przebarwienia, utrata jędrności i elastyczności. Wskazaniem są także piegi, melasma, skóra łojotokowa i trądzik.
Natomiast w mezoterapii bezigłowej koktajle z kwasem ferulowym odbudowują macierz skórną i wzmacniają włókna kolagenowe, dzięki czemu poprawiają kondycję skóry z widocznym efektem wygładzenia i miękkości.
KOMENTARZE