Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kosmetyki Fair Trade na rynku polskim
30.01.2013

Kosmetyki oznaczone logiem Fair Trade posiadają w sobie składniki pochodzące z upraw drobnych rolników z najbiedniejszych krajów świata. Głównym celem działalności Fair Trade (Sprawiedliwy Handel) jest zapewnienie pierwszemu producentowi godziwej płacy, równego traktowania, poszanowania jego godności oraz umożliwienie mu współpracy opartej na sprawiedliwych warunkach. W efekcie czego klient otrzymuje produkty w całości wykonane, bądź uzupełnione o surowce najwyższej jakości.

Fair Trade to nie tylko najwyższy standard etyczny we współpracy między ludźmi, to także olbrzymie wymagania wobec surowców (pozyskiwane z upraw ekologicznych, często obwarowane dodatkowymi certyfikatami (jak w przypadku kosmetyków zatwierdzone przez Vegan Society, Eco-Cert).

Polski konsument już od jakiegoś czasu może testować nie tylko kawy czy herbaty, ale także kosmetyki oznaczone logiem Fair Trade. Najbogatsza linia kosmetyków Fair Trade w Polsce- Fair Naturally z Wielkiej Brytanii, to gama ponad 20 produktów. Fair Naturally oferuje krem do twarzy, do rąk, balsamy do ciała, mydła w płynie, żele do mycia ciała, a także do mycia twarzy, peelingi i toniki oraz mleczka oczyszczające, masła do ciała i płyny do kąpieli. Firma surowce czerpie z krajów Globalnego Południa (wyraźnie podkreśla, że nie wszystkie składniki są certyfikowane znakiem FT), są to przede wszystkim:

  • Cukier trzcinowy z Paragwaju
  • Ekstrakt z bawełny z Indii
  • Masło kakaowe z Republiki Dominikany
  • Masło Shea z Ghany
  • Olejek migdałowy, skorupki orzecha włoskiego i pestek moreli z Pakistanu
  • Olejek z ziaren sezamu z Nikaragui
  • Ekstrakt z mango z Zachodniej Afryki

W sklepach internetowych znaleźć możemy także produkty francuskiej firmy Hydra Bocoton, oferującej eko-płatki kosmetyczne podlegające ścisłej kontroli Ecocert Greenlife zgodnie ze  standardami GOTS (Global Organic Textile Standard) jako produkty 100% ekologiczne - wyprodukowane z włókien pochodzących z certyfikowanych upraw ekologicznych oraz spełniających standardy sprawiedliwego handlu, pozbawione modyfikacji genetycznej.

Pojedyncze produkty kosmetyczne ze składnikami pochodzącymi ze sprawiedliwego handlu oferują także firmy Sonett oferując mydła w płynie wzbogacone o olej kokosowy pochodzący z upraw FT, a także oleje roślinne i eteryczne pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznie. Kolejna brytyjska firma Essential Care oferuje kosmetyki do pielęgnacji twarzy (żele i mleczka). Firma Acorelle oferuje produkty do depilacji. Mydło do rąk skandynawskiej firmy Urtekram z certyfikowanym brązowym cukrem w swym składzie. Visionary Soap Company, także brytyjska firma kosmetyczna, dostępna dla rodzimych klientów w dwuproduktowej odsłonie- balsamów do ust oraz maści do rąk (wzbogacone o takie składniki FT, jak oliwa z oliwek pochodzącą z Palestyny,masło shea z Burkina Faso oraz olejek rozmarynowy z Madagaskaru).

Produkty certyfikowane logiem Fair Trade dopiero zaczynają się pojawiać na rynku polskim, z każdym rokiem wchodzą nowe. Mimo wszystko wciąż są mało znane i dostępne przede wszystkim w sklepach internetowych. Warto jednak rozważyć wybór tego typu kosmetyku, gdyż dzięki temu wspiera się i promuje zasady sprawiedliwego handlu.

 

Paulina Dziedzic

 

Źródło:

http://www.fairnaturally.pl/pomagamy-producentom

http://www.zdrowekosmetyki.com.pl/index.php?main_page=product_info&cPath=179&products_id=1915

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter