Czym są kosmetyki chłodzące?
To preparaty kosmetyczne, które mają na celu jedynie odświeżyć i orzeźwiać skórę, a nie obniżyć temperaturę ciała. Zawierają w swoim składzie syntetyczne i naturalne substancje chłodzące. Są to najczęściej wyciągi z mięty pieprzowej, eukaliptusta, zielonej herbaty.
Kosmetyki o działaniu chłodzącym to najczęściej żele pod prysznic, balsamy do ciała, szampony do włosów, maski i kremy do pielęgnacji twarzy, ale także preparaty do pielęgnacji nóg i balsamy wyszczuplające i antycellulitowe. Ich cechą wspólną jest poprawa mikrokrążenia przez co niwelują wszelkie obrzęki np. pod oczami, zmniejszają zmęczenie np. stóp po ciężkim dniu. Żele do nóg zwiększają także wytrzymałość naczyń krwionośnych, a w połączeniu z działaniem dezodorującym zapewniają suchość stóp.
Szczególną grupą kosmetyków chłodzących są kosmetyki chłodzące po opalaniu. Chłodzące żele pod prysznic i balsamy po opalaniu wzbogacone są często o pantenol i witaminę E, dzięki czemu zmniejszają napięcia i podrażnienia skóry. Prócz uczucia chłodu przynoszą ukojenie. Niwelują także powstałe od słońca zaczerwienienie.
Jak działają kosmetyki chłodzące?
Jednym z głównych składników kosmetyków chłodzących jest mentol, który pobudza receptory zimna, analogicznie jak robi to niska temperatura. Receptory te wysyłają sygnał do mózgu – informację, że ma być nam zimno. Im więcej jest tych substancji w recepturze tym większy chłód odczuwamy po aplikacji produktu na skórę. Silne działanie mentolu można zastąpić łagodniejszym aloesem lub wyciągiem z alg.
Aby wzmóc uczucie chłodu do produktów tych dodawane są substancje, które działają odświeżająco. Są to ekstrakty z owoców takich jak: cytryna, limonka, grejpfrut. Uczucie orzeźwienia można uzyskać także stosując do mycia twarzy płyny micelarne. Ich działanie można porównać do bryzy, która pozostawia skórę czystą, odświeżoną i zrelaksowaną. Podczas upalnego lata sprawdzają się także mgiełki do ciała o działaniu odświeżającym i tonizującym czy woda termalna, która wyrówna pH skóry.
Profesjonalne zabiegi chłodzące
Z pomocą w upalne dni przychodzą, także gabinety Spa, oferując zabiegi, które oprócz działania leczniczego i kosmetycznego, pozwalają przetrwać upalne lato. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów jest krioterapia (leczenie zimnem). Wykorzystywana jest jako naturalny sposób walki z cellulitem. Uczucie zimna dodaje energii i odżywia. Najczęściej zabieg ten przeprowadza się na udach i pośladkach.
Dość często przeprowadzany jest masaż lodem. Zabieg ten ma ujędrnić, odprowadzić zalegające produkty przemiany materii i działać antycellulitowo. Masaż ten łączy technikę masażu ze stymulacją zimnem. Lód na skutek przyspieszenia procesów przemiany materii poprawia wygląd skóry. Skóra po takim zabiegu jest lepiej odżywiona, dotleniona oraz oczyszczona z zalegających w niej toksyn. Szybciej zachodzą w niej także procesy złuszczania i prawidłowej odbudowy naskórka. Zabieg jest również kuracją antycellulitową.
Kąpiel Mojito, czyli chłodna kąpiel z dodatkiem cytrusów, lodu oraz orzeźwiającego napoju pozwala na regenerację i ochłodzenie organizmu. Przyjemny zapach cytrusów sprzyja odprężeniu.
Omówione zabiegi polecane są szczególnie w upalne dni, kiedy marzymy o ochłodzie i orzeźwieniu. Ich koszt wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
KOMENTARZE