Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kosmetyczne walory kofeiny
21.07.2009
Kofeina wydaje się być składnikiem kosmetyków budzącym duże zainteresowanie w ostatnim czasie. Przeprowadzone liczne badania okazują się potwierdzać korzystne działanie tego alkaloidu.
Od pewnego czasu na półkach sklepów pojawia się coraz więcej kosmetyków z kofeiną w składzie. Producenci stosują zarówno ekstrakt z zielonych ziaren kawy, jak również czysty związek wyizolowany z surowca roślinnego. Dotychczas słyszano raczej o niej, jako o składniku, który poprawia koncentrację czy usuwa zmęczenie, jednak najnowsze badania wskazują, że alkaloid ten może zdziałać wiele dobrego w kosmetologii.

Przeprowadzono eksperymenty, które poszerzyły dotychczasową wiedzę na temat kofeiny i wskazały na jej wszechstronne właściwości.

Do tej pory przypisywano jej udział w redukcji cellulitu. Faktycznie kofeina zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu i przyspiesza proces lipolizy. Oprócz tego powoduje odwodnienie komórek, przez co skóra się napina i wygładza, a jej właściwości drenujące przyspieszają mikrokrążenie.

Jako alkaloid o właściwościach antyoksydacyjnych chroni komórki przed szkodliwym działaniem słońca. Obniża prawdopodobieństwo rozwinięcia się raka skóry po ekspozycji na promieniowanie UVB. Oparte jest to na specyfice kofeiny do indukowania programowanej śmierci uszkodzonych komórek. Nieprawidłowe komórki, które potencjalnie mogłyby spowodować rozwój raka, giną w procesie apoptozy, dzięki czemu nie mogą się dzielić i różnicować. Potwierdzono to wielokrotnymi badaniami, które za każdym razem wskazywały na zdolności kofeiny do zapobiegania w pojawianiu się zmian nowotworowych. Jako antyoksydant wpływa także na redukcję zmarszczek.

W ekstrakcie z ziaren kawowych znajduje się również kwas chlorogenowy, który odgrywa ważną rolę w zatrzymaniu procesu fotostarzenia. Pod wpływam promieniowania UV następuje wzrost zawartości jonów żelazowych w komórkach, co powoduje generowanie wolnych rodników. Kwas chlorogenowy kompleksuje te jony, dzięki czemu następuje spadek zawartości reaktywnych form tlenu.

Kolejną ciekawostką może okazać się stosowanie kofeiny w produktach do pielęgnacji włosów dla mężczyzn. Badania in- vitro przeprowadzone przez dr Linder z Uniwersytetu w Jenie, w Niemczech, wykazały stymulujące działanie kofeiny na porost włosów. Eksperymenty te muszą jednak zostać potwierdzone większą ilością danych.

Naukowcy uprzedzają, że należy zwracać uwagę na ilość kofeiny w kupowanym produkcie, ponieważ może się okazać, że stężenie zastosowanego składnika jest tak małe, że nie będzie możliwe zaobserwowanie oczekiwanych efektów.

Kofeina okazuje się mieć tym samym korzystne działanie nie tylko dla ducha, ale także dzięki systematycznemu stosowaniu kosmetyków z nią w składzie, może pomagać w utrzymaniu zdrowego i jędrnego ciała.


Źródło: www.aestheticmedicinenews.com
KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter