Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kosmetyczne nowinki made in Japan
Przemysł kosmetyczny wzbogacił się w ostatnich latach o wiele innowacyjnych produktów. Firmy zajmujące się produkcją kosmetyków czerpią pomysły głównie z rynku azjatyckiego, który oferuje bogactwo multifunkcyjnych kosmetyków.

Usta

Trend mocnych i  wyrazistych  ust znany były w modzie od dawna. Jednak w dzisiejszych czasach kobiety wymagają coraz więcej od swoich kosmetyków. Oczekują efektu, który będzie utrzymywał się na ustach przez wiele godzin, eliminując konieczność ciągłego  poprawiania makijażu. Rozwiązaniem mogą być super trwałe błyszczyki do ust, tzw. lip tinty, które utrzymują się niezwykle długo po aplikacji, nie ścierają się nawet podczas jedzenia i picia. Swoje permanentne właściwości zawdzięczają specjalnym  surowcom i barwnikom, które bawią naskórek ust wtapiając się w niego. Lip tinty cechują się lekką konsystencją , dzięki czemu usta wyglądają niezwykle świeżo i kusząco. Na rynku kosmetycznym występują również jako atramenty do makijażu. Popularność zdobyły także pomadki w płynie, tzw. lip matty, które łatwiej się nakładają, a aplikator charakterystyczny dla błyszczyków umożliwia dokładniejsze konturowanie. Nowościami pochodzącymi z rynku azjatyckiego są również lakiery do ust, które łączą zalety szminki i błyszczyka. Są niezastąpione w makijażu wieczorowym, który nierzadko musi przetrwać całą noc. Wyróżnia je intensywność koloru oraz błyszczący film, który tworzy się po aplikacji chroniąc pigment oraz optycznie powiększający usta.  Wszystkie te produkty, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu naskórka ust wynikającego z trwałego barwienia, zawierają  kwas hialuronowy, ceniony w Japonii olej abisyński o wysokiej zawartości kwasu erukowego oraz humektanty mające zdolność wiązania wody.

Rynek azjatycki zaoferował również przełomową formulację szminki CC  ( Colour&Comfort) powstałą z połączenia pielęgnacyjnych maseł i wosków. Zadaniem kosmetyku, oprócz barwienia ust, jest głęboka i intensywna pielęgnacja, lekko natłuszczająca i zapobiegająca przesuszaniu. Szminka jest bardziej miękka niż standardowe produkty, dzięki czemu aplikacja staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Oczy

Wśród nowości do makijażu oczu należy wspomnieć o cieniach glitterowych typu „bouncy". Formulacja opiera się na elastomerach silikonowych, co pozwala na uzyskanie kremowego i niesamowicie smarnego efektu. Innowacyjna tekstura przypominająca plastelinę zachęca do zakupu produktu. Cienie bardzo długo utrzymują się na powiekach, a charakterystyczny glitter przylega do skóry, zapobiegając jego osypywaniu. Dodatkowo produkt wzbogacony jest olejami pochodzenia roślinnego i substancjami silnie nawilżającymi, które  wygładzają , regenerują oraz poprawiają jędrność i elastyczność skóry.

Paznokcie

Podążając za trendem wielofunkcjonalności, również firmy produkujące kosmetyki przeznaczone do paznokci stworzyły innowacyjne produkty łączące ze sobą standardowy lakier z regeneracyjną odżywką. W skład formulacji takich produktów, oprócz popularnych witamin i keratyny, mogą wchodzić też olej arganowy, avocado, ogórecznika, ekstrakt utwardzający z gingo biloba oraz filtry UV. W produkcji większości z nich zaprzestało się stosowania formaldehydu, toluenu oraz kamfory. Poszukiwania oryginalnych sposobów na pielęgnację i regenerację  paznokci doprowadziły również do stworzenia pasty  stosowanej głównie w zabiegach P. Shine czyli  tzw. manicuru japońskiego. Maź składa się wyłącznie z naturalnych składników tj.: pyłek pszczeli , witaminy A+E, keratyna oraz krzemionki z morza japońskiego.

Twarz