Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Korzyści płynące ze stosowania ekstraktów z poziomki i truskawki w kosmetologii
Korzyści płynące ze stosowania ekstraktów z poziomki i truskawki w kosmetologii

Truskawki i poziomki są bombami witaminowymi dla zdrowia i urody. Oprócz walorów smakowych wykazują dobroczynny wpływ na skórę, dzięki czemu znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Zawierają w swym składzie m.in. witaminę C, która jest bardzo cennym składnikiem w pielęgnacji cery. Substancje zawarte w tych roślinach, przy systematycznym stosowaniu, przyczyniają się do łagodzenia problemów skórnych oraz działają przeciwstarzeniowo.

 

 

Truskawka (Fragaria x ananassa) – botanika

Truskawka jest byliną należącą do rodziny różowatych (Rosaceae). Powstała przez skrzyżowanie poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską. Dorasta do 45 cm wysokości, tworząc liczne rozłogi. Liście są trójlistkowe, lśniące. Posiada pojedyncze kwiaty, pięciopłatkowe, żółto-białe. Czerwony owoc truskawki to jagoda rzekoma.

 

W jej składzie znajdziemy...

... witaminę C, fosfor, wapń, magnez, potas, bromelinę, cukry, antocyjany, fitosterole, kwasy organiczne oraz aminokwasy.

 

Działanie i zastosowanie ekstraktu z truskawki w kosmetologii

Bogactwo składników odżywczych sprawia, że truskawka jest niezwykłym surowcem kosmetycznym. Ekstrakt z tego owocu łagodzi istniejące stany zapalne oraz zmniejsza widoczność pojawiających się wyprysków. Duża dawka witaminy C skutecznie dodaje blasku cerze oraz rozjaśnia skórę. Kwasy salicylowy oraz elagowy zaś przyczyniają się do zmniejszania przebarwień. Systematyczne stosowanie kremów z ekstraktem z truskawki poprawi ukrwienie skóry oraz ujednolici jej koloryt. Świetnie sprawdzi się jako składnik kosmetyków dedykowanych do cery problematycznej, wspomagając gojenie się zmian trądzikowych. W efekcie pozwala utrzymać gładką i promienną cerę. Wykazuje działanie ściągające oraz zmniejszające pory. Co więcej, przyczynia się do aktywacji procesów regeneracyjnych skóry oraz przyspiesza gojenie się podrażnień. Kolejną cechą, którą warto podkreślić, jest działanie nawilżające oraz zwiększające jędrność i elastyczność skóry. Wykazuje aktywność antyoksydacyjną, chroniąc w ten sposób skórę przed działaniem wolnych rodników, które są przyczyną przedwczesnego jej starzenia się. Jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych będzie zapobiegał pojawianiu się nowych zmarszczek (działał prewencyjnie), ale może też wspomagać redukcję już istniejących, przy regularnym stosowaniu. 

 

Botanika poziomki (Fragaria L.

Jest byliną należącą do rodziny różowatych. Osiąga do 20 cm wysokości, tworząc rozłogi, z których wyrastają nowe rośliny. Liście poziomki są trójlistkowe, osadzone na długich ogonkach, składających się na przyziemną rozetkę. Owoc zbiorowy jest wieloorzeszkowy, czerwony. Kwiaty mają kolor biały, a kielich jest dwukółkowy.

 

Skład

Surowcem kosmetycznym poziomki są owoce oraz liście. To skarbnice witamin i minerałów. Znajdziemy w nich: witaminy C, E, K i z grupy B, garbniki, flawonoidy, flawony, barwniki antocyjanowe (m.in. fragarynę), kwasy organiczne (m.in. kwas salicylowy i kwas askorbinowy), niewielkie ilości olejku eterycznego oraz cukry.

 

Wykorzystanie poziomki w kosmetologii

Wyróżniającą cechą poziomki są jej silne właściwości przeciwutleniające. Ekstrakt z tego owocu wykazuje działanie detoksykujące, ściągające, regenerujące oraz antybakteryjne. Znajduje zastosowanie w preparatach przeciwtrądzikowych, ujędrniających, rozjaśniających skórę, zwężających pory. Ponadto jest częstym składnikiem maseczek do twarzy. Surowiec ten świetnie sprawdza się w przypadku formułowania preparatów rozjaśniających skórę, ze względu na obecność w nim witaminy C. Ekstrakt z poziomki poleca się jako składnik preparatów przeznaczonych do każdego rodzaju cery, ale szczególne korzyści przyniesie cerze suchej oraz wymagającej silnej regeneracji. Przyjemny zapach poziomki sprawia, iż jest ona również surowcem w przemyśle perfumeryjnym.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/truskawki-czerwony-pokrojony-owoce-2960533/

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter