Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Konserwacja produktów kosmetycznych inspirowana trendami
Konserwacja produktów kosmetycznych inspirowana trendami

W ciągu ostatnich kilku lat stało się oczywiste, że świat zmierza w kierunku zdrowszego stylu życia. W przeszłości żywność naturalna i ekologiczna uważane była za trend, ale obecnie można ją łatwo znaleźć w supermarketach, sklepach sieciowych i internecie. Ludzie dzisiaj są bardziej świadomi wpływu żywności, którą spożywają i starają się unikać tej przetworzonej. Tendencja ta jest również zauważalna w przypadku produktów kosmetycznych. To, co jest zdrowe dla ciała, jest uważane za zdrowe dla skóry. Lawinowo rośnie zapotrzebowanie na czystsze i bardziej ekologiczne produkty.

 

Po co nam konserwanty? 

Formulatorzy nieustannie poszukują innowacyjnych  składników, które odpowiedzą na zapotrzebowanie na  zdrowsze produkty. Powszechne w kosmetykach są dziś  składniki takie jak: masło Shea, oliwa z oliwek i olej kokosowy.  Lista składników żywnościowych stosowanych w produktach do pielęgnacji skóry rośnie, wprowadzając  do formuły surowce takie jak: quinoa, pistacje, morele,  arbuzy i wiele innych. Wiele marek kosmetycznych  ewoluuje i dostosowuje swoje linie produktów, starając  się odpowiedzieć na zmieniające się trendy na rynku.  Tendencja zdrowszego stylu życia wpływa również na  metodę konserwacji produktów do pielęgnacji skóry.

Konserwanty są podstawową częścią formuły, ponieważ  zapewniają bezpieczeństwo konsumenta. Hamują  rozwój bakterii, pleśni i grzybów, nawet po otwarciu produktu  i wystawieniu na działanie czynników zewnętrznych  oraz podczas użytkowania. Niewłaściwe zakonserwowanie  formuły może stanowić poważne zagrożenie  dla zdrowia konsumenta. 

 

Jakie konserwanty są poszukiwane? 

Obserwując trendy rynkowe, firmy produkcyjne poszukują  rozwiązań wpisujących się w koncept zdrowego  stylu życia, „clean and green”, wolnych od standardowych  konserwantów. Oczywiście nacisk należy położyć  na bezpieczne i skuteczne rozwiązania, przy jednoczesnym  uwzględnieniu aspektów środowiskowych. Dobre  samopoczucie nie jest już sprawą indywidualną – staje  się zbiorowym obowiązkiem. Nasze dobro musi brać  także pod uwagę dobrostan środowiska. Ogromne znaczenie  ma również wybór takich składników, które nie  wywołują podrażnień.

Badania pokazują, że około 30-55% konsumentów na  całym świecie cierpi na wrażliwą skórę, a liczba ta rośnie  z roku na rok. Podrażnienie skóry spowodowane  składnikami produktów kosmetycznych jest zatem  dość powszechne. Branża kosmetyczna stara się wprowadzić  skuteczne rozwiązania, uwzględniając wszystkie  powyższe aspekty.

Podsumowując, poszukiwany jest konserwant skuteczny,  bezpieczny i niedrażniący. Wolny od klasycznych substancji,  przyjazny ciału i środowisku. Oczywiście najlepiej  naturalny. Faktem jest, że zainteresowanie kosmetykami  naturalnymi nadal dynamicznie rośnie na całym świecie. 

 

Nasze rozwiązanie 

Wiele naturalnych składników żywności zostało przebadanych  pod kątem aktywności przeciwdrobnoustrojowej.  Następnie poddane zostały ocenie skuteczności  a także bezpieczeństwa. Ten proces w R&D Sharon Laboratories  Ltd zaowocował innowacyjnym, opatentowanym  rozwiązaniem konserwującym – linią SharoSENSE™  Plus. Ten system konserwujący oparty jest na aktywnym  składniku o nazwie maltol, który stanowi podstawę  dla tej koncepcji. 

 

Czym jest maltol? 

Maltol jest naturalnie występującym związkiem organicznym  stosowanym głównie w przemyśle spożywczym  jako wzmacniacz smaku (dodatek do żywności  E636). W badaniach okazało się, że maltol ma ciekawe  właściwości jako środek konserwujący. Maltol można  znaleźć m.in. w korze drzewa modrzewiowego, drzewa  Katsura (Cercidiphyllum japonicum), w igłach sosnowych.  Występuje jako biały proszek, bardzo dobrze rozpuszczalny  w wodzie, o delikatnym zapachu waty cukrowej.  Ma wynik EWG 1, status GRAS, figuruje w Cosing.

Maltol jako surowiec ma własności przeciwdrobnoustrojowe.  Aby jednak osiągnąć optymalną skuteczność, wykorzystano  efekt synergii maltolu z kationowym surfaktantem.  Niewielki dodatek surfaktantu (ppm) stworzył  silny układ zapewniający ochronę w pełnym zakresie,  co widoczne jest w wynikach challenge-test, wykonanych  zgodnie z wymaganiami USP i PhEur (wykres 1).

 

 

Cała linia SharoSENSE™ Plus  poddana została próbie  i uznana za bezpieczną  po nałożeniu na  wrażliwą skórę,  a także na obszary  twarzy:  okolice oczu  i usta.  Właściwości  SharoSENSE ™  Plus wnoszą  dużą  wartość do stale  rosnącego zapotrzebowania  na bezpieczniejsze rozwiązania konserwujące.  SharoSENSE™ Plus 181 Natural to najnowszy dodatek  do linii SharoSENSE™ Plus, wprowadzający nowatorskie rozwiązanie konserwujące oparte na naturalnym maltolu (pozyskiwanym metodami biotechnologicznymi  z kwasu izokojowego). 

 

SharoSENSE ™ Plus 181-N 

  • NOI (Natural origin index): 0.996 (ISO 16128),  
  • RCI (Renewable carbon index): 99.32%. 

Wykazuje bardzo dobrą rozpuszczalność w wodzie (bez  konieczności stosowania dodatkowych solubilizatorów),  jest stabilny termicznie (do 80 °C). Działa w szerokim  zakresie pH (3-9), jest kompatybilny z recepturami  kationowymi i anionowymi. Doza zalecana już od 0,5%. 

 

Aplikacja: 

  • produkty anti-aging wzbogacone o kwas hialuronowy,
  • produkty do mycia ciała,
  • chusteczki nawilżane,
  • kosmetyki kolorowe,
  • kremy do opalania,
  • receptury transparentne,
  • produkty do pielęgnacji jamy ustnej.  

Konserwant ten bardzo dobrze sprawdza się w kosmetykach  kolorowych jako dodatek w wersji proszkowej.  Jest naturalny i wegański, co umożliwia stworzenie ciekawych  receptur. 

 

Super Scalp Saver – lekki, chłonny proszek z dodatkowym kompleksem makroskładnikowym, który nawilża i rewitalizuje skórę głowy

 

 

SharoSENSE ™ Plus 181-N jako konserwant idealny do  produktów do pielęgnacji skóry, jest także kompatybilny  z kwasem hialuronowym.  

Kwas hialuronowy jest jednym z ulubionych przez konsumentów  dodatków w produktach pielęgnacyjnych,  szczególnie do twarzy. Niektóre preparaty mogą zawierać  do 20% hialuronianu sodu. SharoSENSE™ Plus 181-N wykazuje doskonałą skuteczność w produktach  z kwasem hialuronowym, osiągając pełną ochronę  przed bakteriami, drożdżami i pleśniami już na poziomie  zastosowania 0,5%.  

 

Krem do twarzy z kwasem hialuronowym

 

 

Ze względu na kationowy charakter boostera, kluczowym  było przetestowanie konserwantu również w układach  anionowych typowych dla produktów rinse-off.  Po wykonaniu szczegółowych badań, okazał się on skuteczny  w produktach zawierających powszechnie stosowane  anionowe dodatki. 

 

Produkt myjący o charakterze anionowym

 

 

Podsumowując

SharoSENSE™ Plus 181-N to konserwant naturalny, zapewniający  pełne spektrum ochrony mikrobiologicznej  przy szerokim pH. Oparty jest na powszechnie znanym  i bezpiecznym składniku spożywczym, jest biodegradowalny  a także odpowiedni dla skóry wrażliwej dorosłych  i dzieci. SharoSENSE™ Plus 181-N to doskonałe, wielofunkcyjne  i kompletne rozwiązanie konserwujące wpisujące  się w najnowsze trendy rynkowe. 

 

Autorka: mgr inż. Agnieszka Kulbicka,

Donauchem Polska

           

Donauchem Polska jest firmą specjalizującą się w  dystrybucji surowców i półproduktów chemicznych  stosowanych w różnych gałęziach przemysłu np. spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, metalowym, chemii gospodarczej, farbach i lakierach, poligrafii i wielu innych. Sieć biur handlowych i magazynów oraz zespół wykwalifikowanych i doświadczonych przedstawicieli handlowych i specjalistów zapewniają klientom firmy najwyższą jakość obsługi. Produkty oferowane przez Donauchem Polska pochodzą zarówno z fabryk należących do grupy Donau Chemie, jak i od renomowanych producentów polskich i międzynarodowych. 

Źródła

Zdjęcie główne: https://pixabay.com/pl/photos/daszek-zielony-odchodzi-listowie-2552954/

Rys. w tekście: Donauchem Polska

KOMENTARZE
Newsletter