Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komercjalizacja badań naukowych w zakresie kosmetologii i chemii gospodarczej - relacja z konferencji
08.04.2013

W dniach 20-21 marca miało miejsce trzecie wydarzenie organizowane przez WSZKiPZ w ramach projektu „Kształtowanie świadomości kadry naukowej w zakresie komercjalizacji wyników badań dla przemysłu kosmetyków i chemii gospodarczej” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Podczas dwóch dni konferencji, prelegenci przedstawili wykłady związane w głównej mierze z istniejącymi barierami w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych, zidentyfikowane zostały główne przeszkody w swobodnym przepływie informacji pomiędzy ośrodkami naukowymi a przemysłem.

Na zdjęciu: dr n. med..inż Katarzyna Pytkowska podczas wykładu dotyczącego aktualnych nowości w kosmetyce.

Pani Ewa Starzyk - Dyrektor Naukowy Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego wskazała na istotny problem z punktu widzenia przemysłu kosmetycznego. Chodzi tu o możliwość zastosowania danego rozwiązania proponowanego przez naukę w odniesieniu do obowiązujących przepisów prawa. Branża kosmetyczna podlega wielu uregulowaniom prawnym, nie da się współpracować z tą branżą w zakresie innowacji nie znając jej podstawowych ograniczeń prawnych jak choćby np. lista substancji niedozwolonych do stasowania w kosmetykach. Zdaniem Pani Ewy Starzyk wyzwania z punktu widzenia nauki to przede wszystkim: zakaz testów składników kosmetycznych na zwierzętach. Nowy obowiązujący od 11 marca 2013r. zakaz oceny toksyczności substancji chemicznych na zwierzętach w celu realizacji wymagań dyrektywy 76/768/WE, bez względu na dostępność metod alternatywnych oraz zakaz wprowadzania do obrotu kosmetyków zawierających składniki testowane na zwierzętach.

Na zdjęciu: Ewa Starzyk– Dyrektor Naukowy Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego

Zakazy te mogą w znaczny sposób wpłynąć na zahamowanie innowacyjności w UE głównie przez brak istniejących nowych substancji oraz brak nowych zastosowań substancji istniejących, możliwe będzie jedynie zastosowanie substancji z innych sektorów, lub rejestrowanych dla różnych zastosowań. Drugim niezwykle ważnym wyzwaniem dla nauki, zdaniem Ewy Starzyk, będzie brak zatwierdzonych metod identyfikacji i badania toksyczności nanomateriałów, trudność wprowadzenia do kosmetyków nowych, innowacyjnych nanomateriałów a co za tym idzie ryzyko biznesowe w przypadku zastosowania nanomateriału w produkcie.  W swoim wykładzie pt:„Czego potrzebuje przemysł kosmetyczny, aby zaangażować się we współpracę z jednostkami naukowymi?„ dr Monika Pasikowska Kierownik Laboratorium Naukowego Lirene wymieniła istniejące formy współpracy a wśród nich między: zlecenia badań (faktury), projekty grantowe współfinansowane przez sektor przemysłu, dotacja dla uczelni 100%, umowy z podwykonawcami (zlecone, o dzieł, konsultacje, ekspertyzy oraz własną działalność usługowo-badawczą.

 

Na zdjęciu: dr Monika Pasikowska, Laboratorium Naukowe Lirene, Dr Irena Eris.

Dr Monika Pasikowska wskazała również grupę badań w zakresie, których przemysł kosmetyczny może być zainteresowany współpraca z ośrodkami badawczymi. Są to przede wszystkim badania jakie muszą zostać wykonane przed wprowadzeniem produktu na rynek takie jak: opracowywanie receptury kosmetycznej, badania in vitro, testy skuteczności konserwantów – challange test, testy bezpieczeństwa in vitro, ocena toksykologiczna - safety assessment, testy skuteczności ex vivo, dermatologiczne testy bezpieczeństwa, badania skuteczności in vivo – testy aplikacyjne, oraz badania i prace mające na celu poprawienie kompatybilności masy kosmetycznej z opakowaniem. 

 

Na zdjęciu: Cweti Czyżycka - Wiceprezes Fundacji Centrum innowacji FIRE.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji o możliwościach pozyskania funduszy na wspólne projekty jednostek naukowych i jednostek komercyjnych opowiedziała Pani Cweti Czyżycka - Wiceprezes Fundacji Centrum Innowacji FIRE.

Podczas drugiego dnia konferencji do udziału zaproszone zostały osoby, na co dzień pracujące w firmach z branży kosmetycznej i chemii gospodarczej.

W debacie między innymi udział wzięli: Pani Paulina Zachwieja - Młodszy specjalista ds. oceny bezpieczeństwa kosmetyków w JOKO Cosmetics,

Pani Monika Pasikowska - Kierownik Laboratorium Naukowego Lirene należącego do Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris Sp. z o. o., Pan dr inż. Tomasz Wasilewski Członek Rady Nadzorczej Global Cosmed S.A i Prodziekan ds. naukowych Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu jak i adiunkt w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia oraz Pani Monika Kaleta - Perfumiarz w firmie Pollena Aroma Sp. z o. o.

Na zdjęciu: dr inż. Tomasz Wasilewski i dr  n. med. inż.  Katarzyna Pytkowska.

Podczas swoich wystąpień prelegenci pokazali praktyczne przykłady współpracy firm z ośrodkami naukowymi. Pani Paulina Zachwieja (JOKO Cosmetics) wskazała, jako główne przeszkody współpracy między innymi: brak inicjatywy oraz brak komunikacji ze strony instytucji badawczej. Pani dr Monika Pasikowska (Laboratorium Naukowe Lirene) podkreślała natomiast istniejące, zupełnie inne oczekiwania: przemysł – patenty i wdrożenia natomiast instytut naukowy – publikacje. Pani Monika Tomasiak z Eveline Cosmetics widzi szanse rozwoju współpracy przede wszystkim w związku ze stale rosnącym portfolio produktów, które trzeba przebadać (mała przepustowość istniejących jednostek badawczych), rosnącymi wymaganiami klientów oraz ekspansją firm na nowe rynki – co generuje również nowe wymagania. 

Dr inż. Tomasz Wasilewski jako główne płaszczyzny współpracy jednostek naukowych z firmami z przemysłu kosmetycznego i produktów  chemii   gospodarczej wskazał: wspólną realizację badań naukowych i prac rozwojowych oraz działalność usługową w zakresie wykonywania prac zleconych przez firmy (opracowywanie technologii, receptur produktów, wykonywanie konkretnych badań, konsultacje naukowe, itp.).

Podkreślił również, że obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stara się wychodzić naprzeciw, umożliwiając realizowanie wspólnych projektów badawczych typu PBS, jednak programy tego typu są nadal nieliczne.

Na zdjęciu: Ewa Starzyk, dr n. med. Inż. Katarzyna Pytkowska, Paulina Zachwieja, dr inż. Tomasz Wasilewski, dr Monika Pasikowska, Monika Kaleta, Monika Tomasiak.

Wszyscy prelegenci pokazali jednocześnie, że taka współpraca jest możliwa i w różnym stopniu już istnieje. Możliwy jest jej rozwój, jednak w tym celu muszą zaangażować się obie strony. Główna bariera to przede wszystkim brak informacji.

Konferencja okazała się być strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o potrzeby wspólnej komunikacji pomiędzy środowiskiem naukowym a firmami z branży kosmetycznej i chemii gospodarczej, uczestnicy podkreślali konieczność powtarzania tego typu spotkań w przyszłości jak i konieczność powstania swojego rodzaju platformy branżowej umożliwiającej łatwy kontakt oraz wymianę informacji z jednej strony o poszukiwanych rozwiązaniach z drugiej zaś o zasobach, jakie mają do zaoferowania instytucje naukowe i ośrodki badawcze.

 

Na zdjęciu: Joanna Proczek, Ewa Starzyk, dr n. med. inż. Katarzyna Pytkowska, Paulina Zachwieja, dr Tomasz Wasilewski.

Uczestnicy konferencji deklarowali chęć nawiązania współpracy oraz podjęcia działań zmierzających do poprawy przepływu informacji z wewnątrz ich jednostek.

 

 

Tekst: Joanna Proczek

Kierownik Naukowy Projektu

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter