Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jakie korzyści dla skóry przynosi stosowanie ekstraktów ze zbóż?

Znane od wieków, będące podstawą naszej diety zboża znalazły zastosowanie w kosmetologii. Działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i nawilżające – to tylko kilka z wielu właściwości, które wykazują ekstrakty z owsa, pszenicy czy jęczmienia. Bogate w witaminy, przeciwutleniacze oraz związki bioaktywne przynoszą liczne korzyści dla naszej skóry i włosów.

 

 

 

 

Ekstrakt z owsa

Występuje w postaci biało-żółtego proszku. W jego składzie znajdziemy saponiny, witaminę E i polifenole spowalniające proces egzogennego starzenia się skóry, który powodowany jest przede wszystkim przez promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska czy dym papierosowy. Bogaty w naturalne przeciwutleniacze i związki bioaktywne ekstrakt ten pomaga odżywiać i chronić skórę. Jest idealnym składnikiem preparatów dedykowanych do pielęgnacji cery dojrzałej, wrażliwej i alergicznej. Najbardziej cenioną właściwością jest jego działanie antyoksydacyjne. Ponadto działa przeciwzapalnie. Chroni przed powstawaniem nowych zmarszczek oraz utratą jędrności skóry. Wysoka zawartość fosfolipidów sprawia, że składnik ten poprawia znacząco nawilżenie skóry. Zapobiega transepidermalnej utracie wody z naskórka, dzięki czemu zwiększa barierę ochronną. Składnik ten bardzo często stosuje się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry podrażnionej oraz z egzemą. Niewielka wielkość ziaren gotowego ekstraktu sprawia, że z powodzeniem sprawdza się w kosmetykach kolorowych, gdyż nadaje matowe wykończenie, jak również eliminuje tłustość i lepkość, które  wywołują niektóre emolienty oraz oleje. Wartą podkreślenia cechą jest poprawa odczucia wygładzenia i nawilżenia skóry po użyciu preparatu z tym składnikiem.

Ekstrakt z pszenicy

Pszenica należy do jednych z najpopularniejszych zbóż na całym świecie. Znalazła także zastosowanie w kosmetyce. W jej składzie znajdziemy: ceramidy, ryboflawinę, tiaminę, niacynę, karoten, tokoferol, proteiny, aminokwasy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto jest bogatym źródłem witamin (A, C, D, K oraz B) oraz soli mineralnych, tj. fosforu, potasu, magnezu, wapnia i cynku. Widocznie łagodzi podrażnioną skórę. W kosmetologii ceni się ją za działanie nawilżające. Warto wspomnieć, że związek ten zwiększa ilość elastyny i pobudza syntezę kolagenu, dzięki czemu istotnie wpływa na opóźnienie procesu starzenia się skóry. W kosmetologii stosuje się olejek z ziaren pszenicy, ekstrakt z pszenicy oraz białka pszeniczne. Użycie go w preparatach do pielęgnacji skóry oraz włosów sprawia, że tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną, która ogranicza nadmierne odparowanie wody, przez co kondycjonuje skórę oraz włosy. Stosowanie go w kosmetykach do włosów sprawia, że zapobiega ich łamliwości, wzmacnia oraz regeneruje, zwłaszcza po zabiegach fryzjerskich. Zawarta w nim witamina E spowalnia proces starzenia się skóry. Ekstrakt z pszenicy posiada właściwości łagodzące oraz przeciwzapalne. Ponadto wykazuje działanie rozjaśniające i depigmentacyjne, dlatego usuwa powstałe nieestetyczne przebarwienia. Obecne w pszenicy kwasy nienasycone uzupełniają płaszcz hydrolipidowy skóry, co chroni przed nadmierną utratą wody.

Ekstrakt z jęczmienia

Jęczmień zwyczajny należy do najstarszych zbóż na świecie. Od dawna był niezwykle ceniony w medycynie naturalnej. W jego składzie znajdziemy witaminy z grupy B i E oraz minerały, tj. potas, magnez, wapń, fosfor, cynk, żelazo, selen, mangan. Ponadto zawiera skrobię, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz polifenole. Składnik ten najczęściej znajduje zastosowanie w recepturach kosmetyków przeznaczonych do cery wrażliwej. Intensywnie odżywia skórę, dostarczając jej niezbędnych mikro- oraz makroelementów. Chroni ją przed działaniem zewnętrznych czynników, które negatywnie wpływają na jej stan. Przyspiesza proces regeneracji skóry. W składzie jęczmienia znajdują się związki, które wykazują działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Wspomniane właściwości sprawiają, że ekstrakt z jęczmienia coraz częściej stosowany jest w preparatach dedykowanych do pielęgnacji cery trądzikowej, bowiem reguluje pracę gruczołów łojowych (dzięki obecności cynku), odświeża cerę oraz ściąga pory. Jedną z najbardziej cennych właściwości wspomnianego ekstraktu jest działanie antyoksydacyjne. Zdolność do zwalczania wolnych rodników sprawia, że jest niezwykle wartościowym składnikiem preparatów przeciwstarzeniowych. Warto podkreślić, że obecne w ekstrakcie związki stymulują proces produkcji kolagenu, dzięki któremu skóra dłużej zachowuje gęstość oraz elastyczność.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/owies-p%C5%82atki-pole-jedzenie-ziarno-3717095/

KOMENTARZE
news

<Maj 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter