Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Cera po okresie zimowym wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest ona przesuszona i podrażniona niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi oraz powietrzem w pomieszczeniach, a dodatkowo często odwodniona, popękana, podrażniona. Tak jak nasze samopoczucie jest nieco gorsze, tak samo reaguje w tym okresie nasza skóra – pogarsza się jej kondycja. Potrzebuje ona wówczas bardzo intensywnego odżywienia, złuszczenia, nawilżenia i regeneracji.

 

 

Złuszczenie

Pierwszym krokiem do przywrócenia skórze pięknego i świeżego wyglądu po zimie jest jej odpowiednie złuszczenie. Skóra całego ciała to kwestia łatwiejsza w pielęgnacji złuszczającej niż skóra twarzy. Na ciało z powodzeniem można zastosować intensywnie działający peeling, np. na bazie soli z Morza Martwego, kawy czy cukru. Odpowiednie złuszczenie skóry ciała przygotuje ją do aplikacji kolejnych kosmetyków pielęgnacyjnych oraz pobudzi mikrokrążenie w skórze, dzięki czemu stanie się ona lekko zaróżowiona i świeża. Nieco większy problem stanowi złuszczenie skóry twarzy. Jeśli nie jest ona wrażliwa i dobrze znosi mechaniczne złuszczanie, z powodzeniem sprawdzi się w tym przypadku peeling do twarzy na bazie korundu. Posiadaczki cer wrażliwych, wymagających delikatnego złuszczenia, powinny użyć preparatu na bazie enzymów. Dla cery bardzo wrażliwej zaleca się delikatny enzym, np. z papai. Posiadaczkom cer grubszych, trądzikowych, tłustych, które decydują się na peeling enzymatyczny, zaleca się enzymy nieco bardziej intensywne, np. z dyni. Peeling enzymatyczny stosuje się przy skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, łojotoku, stanach zapalnych oraz trądziku ze zmianami zapalnymi. Należy zwrócić uwagę na to, że enzymy jako białka ulegają zjawisku denaturacji w temperaturze powyżej 40°C oraz w zakwaszonym środowisku. Enzymy powodują rozpad tłuszczów i protein scalających warstwę rogową. W ten sposób keratynocyty odrywają się od naskórka. Aby wzmocnić działanie złuszczające peelingów enzymatycznych bez wprowadzania składników złuszczających mechanicznie, można je połączyć z kwasami owocowymi AHA lub DHA, które wspomagają złuszczanie. Peelingi chemiczne zawierają związki o bardzo silnym działaniu, tj. fenole, kwas salicylowy, trójchlorowy oraz glikolowy. W wyniku zastosowania takiego peelingu obumierają komórki naskórka, łącznie z warstwą podstawną. Proces ten przyspiesza odbudowę i regenerację tkanki. Należy pamiętać, że skóra po takim zabiegu jest bardzo wrażliwa na wszelkie bodźce mechaniczne, chemiczne i termiczne. Kąpiele słoneczne są surowo wzbronione. Peeling chemiczny stosuje się do spłycania blizn trądzikowych, zmniejszenia zmarszczek, wyrównania kolorytu skóry oraz ogólnego polepszenia i odmłodzenia wyglądu skóry.

 

Nawilżanie

Kolejną ważną kwestią, zaraz po usunięciu martwego naskórka, jest odpowiednie nawilżenie. Nawodnienie skóry jest bardzo ważne w celu zachowania jej zdrowego wyglądu oraz zapobiegania pojawianiu się zmarszczek w przyszłości. Stosowanie środków, które tworzą płaszcz ochronny na skórze, zapobiegając utracie wody, nie ma sensu, jeśli skóra nie jest właściwie nawodniona. Należy zatem stosować odpowiednie kremy, maski, mleczka ze składnikami mającymi zdolność do wiązania wody w naskórku. Jednym z takich składników jest gliceryna. Ta bezbarwna, oleista ciecz pod względem chemicznym jest alkoholem trójwodorotlenowym. Posiada dużą lepkość i wysokie właściwości higroskopijne. Ze względu na dużą zawartość grup wodorotlenowych miesza się z wodą w każdym stosunku. Gliceryna utrudnia parowanie wody o około 50% oraz obniża jej temperaturę zamarzania. Gliceryna jest nieodzownym składnikiem preparatów kosmetycznych, przeznaczonych głównie dla cery suchej, wrażliwej, popękanej. Dzięki swoim higroskopijnym właściwościom przeciwdziała również wysychaniu i twardnieniem kosmetyków w niższej temperaturze. Posiada doskonałe właściwości łagodzące, skutecznie nawilża przesuszoną skórę ze skłonnościami do pierzchnięcia. Ponadto wygładza, poprawia elastyczność, reguluje procesy prawidłowej odnowy naskórka. Kolejnym cennym składnikiem o działaniu silnie nawilżającym jest mocznik. Wchodzi on w skład naturalnego czynnika nawilżającego zwanego NMF, który stanowi mieszaninę substancji, pozwalającą korneocytom wiązać wodę. Mocznik nie posiada właściwości higroskopijnych oraz jest nierozpuszczalny w tłuszczach. Jego działanie polega na modyfikacji struktury chemicznej keratyny, tym samym ułatwiając wiązanie wody z białkiem. Poza tym wzmacnia barierę ochronną skóry oraz uelastycznia ją. Ułatwia również przenikanie składników aktywnych do głębszych warstw skóry. Stosowany w preparatach złuszczający skórę stóp, zapobiega jej narastaniu oraz przeciwdziała pękaniu pięt.

 

Odżywienie i regeneracja

Kolejną kwestią, poza złuszczeniem i nawilżeniem, jest zapewnienie odpowiedniej regeneracji, odżywienia i ochrony skóry. Należy wówczas stosować preparaty z surowcami o takim właśnie działaniu. Jednym z takich surowców jest alantoina. Jest to pochodna mocznika występująca naturalnie w roślinach strączkowych, korzeniach żywokostu, liściach sykamory, łupinach owoców kasztanowca, kiełkach zbóż oraz łuskach ryżu. Może być także pozyskiwana syntetycznie. Alantoina posiada właściwości regenerujące, stymulujące do odnowy tkanki. Działanie jej polega na przyspieszeniu ziarninowania uszkodzonej tkanki. Wykazuje właściwości wygładzające i zmiękczające skórę. Ponadto usuwa zgrubienia, a skóra staje się mniej popękana, a także posiada działanie kojące i łagodzące podrażnienia. Silnie regenerujące i odżywiające działanie mają także wszelkie oleje naturalne. Uszczelniają one barierę hydrolipidową naskórka, wykazują działanie ochronne oraz tworzą na skórze film przeciwdziałający utracie wody ze struktur skóry. Na rynku dostępnych jest wiele olejów naturalnych, które można dopasować w zależności od potrzeb skóry.

 

Ochrona przeciw promieniowaniu UV

Zbliżające się ciepłe dni stawiają kolejne wymaganie, a mianowicie ochronę skóry przeciwko szkodliwym promieniom słonecznym. Aby zadbać o naturalną pielęgnację skóry, warto wybrać naturalne mineralne filtry przeciwsłoneczne, zwane mianem ekranów słonecznych lub substancji ekranujących. Najczęściej są to mineralne substancje stałe: tlenek cynku, dwutlenek tytanu. Po wcześniejszym sproszkowaniu są powszechnie wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym do produkcji kosmetyków kolorowych oraz preparatów pielęgnujących. Ich zadanie polega przede wszystkim na odbijaniu i rozpraszaniu promieni słonecznych UVA i UVB. Wykazują dużą odporność chemiczną, stabilność świetlną, brak działania alergizującego oraz drażniącego na skórę w odróżnieniu od filtrów chemicznych, które mogą powodować zaczerwienienie i reakcje alergiczne.

KOMENTARZE
news

<Luty 2026>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
Newsletter