Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jajko kurze w kosmetyce
Powszechnie spożywane w polskich domach jajko kurze waży ok. 50 g, w tym skorupka i błony ok. 5 g. Jego cechą charakterystyczną jest ścinanie się w podwyższonej temperaturze, tj. żółtka w 65-70 stopni C a białka w temperaturze 60-70 stopni C. Własność ta szczególnie wykorzystywana jest w gastronomii. Wszechstronność zastosowań jajek w kuchni nie budzi wątpliwości, ale jajko to także źródło cennych składników z punktu widzenia jego zastosowania w kosmetykach.

 

 

Wartości odżywcze

Z danych USDA National Nutrient Database wynika, iż w jajku kurzym znaleźć można: 74,8% wody, 12,6% białka, 10,0% tłuszczu (z czego 3,8% to tłuszcze jednonienasycone, 3,1% tłuszcze nasycone, 1,4% wielonienasycone, a ok. 0,42% to cholesterol), 1,1% węglowodanów (prawie wyłącznie cukrów prostych). Oznacza to, że jajko jest przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. Ponadto to białko wzorcowe, zawierające cenne aminokwasy, których organizm sam nie potrafi wyprodukować. 100 gramów jajek ma 147 kcal. Jajko jest także źródłem wielu cennych witamin, w tym A, E, D, K i z grupy B. Wymienione witaminy mają istotne znaczenie dla zdrowia skóry, włosów i paznokci. W jajku znajdują się także sole mineralne, w tym siarki, fosforu, potasu, sodu, cynku, selenu i żelaza. Do najcenniejszych składników w żółtku zalicza się beta-karoten, luteinę i lecytynę. Dwa pierwsze związki chronią organizm przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej. Poprawiają także widzenie.

Lecytyna (INCI: Lecithin) to naturalny emulgator w/o, otrzymywany z fosfolipidów pochodzenia roślinnego. Naturalnie występuje w błonach komórkowych ludzkiego organizmu. Zmiękcza, nawilża i odżywia skórę, działa antystatycznie, przeciwutleniająco. Jest zatwierdzony do stosowania w kosmetykach naturalnych.

Najbardziej bogate w substancje odżywcze są jajka oznaczone numerami 0 i 1, gdzie 0 oznacza jaja ekologiczne, a 1 od kur z wolnego wybiegu. Chów ekologiczny zapewnia najlepsze karmy, w konsekwencji czego jajka te będą zawierać nawet do 3 razy więcej witaminy E czy 7 razy więcej karotenów i 2 razy więcej kwasów omega.

 

Jajka w kosmetyce  

Jajka w produkcji kosmetyków i zabiegach stosowane były od wieków. Wykorzystywano zarówno białka, jak i żółtka. Wiele z kosmetyków można samemu wykonać w domu. Najpopularniejsze to maseczki z dodatkiem białka kurzego o właściwościach oczyszczających czy z żółtkiem o właściwościach regenerujących, przeznaczone szczególnie dla podrażnionej i przesuszonej skóry. Już nasze babcie polecały umycie włosów żółtkiem. Uwaga! Aby skorzystać z jajka kurzego w produkcji domowych kosmetyków należy pamiętać, że używając surowego jajka przed rozbiciem należy umyć je w ciepłej wodzie. Jajko jest także bardzo silnym alergenem, więc przed użyciem należy upewnić się o braku przeciwskazań. 

Zbawienny specyfik, jakim jest jajo kurze jest także dostępny w kosmetykach rynkowych. Są to preparaty przeznaczone zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i włosów.

 

Kosmetyki z jajkiem dostępne na rynku

Baza pod Makijaż Tonymoly Egg Pore Nose Pack Package – opakowanie ma kształt jajka. W składzie kosmetyku znajduje się ekstrakt z białka jajka, octu winnego i olejku kameliowego. Całość wygładza i matuje powierzchnię skóry, tuszuje pory, pozostawiając skórę miękką w dotyku. Produkt przedłuża trwałość makijażu i ułatwia aplikację podkładu czy kremu typu BB.

Jajko znaleźć można także w peelingu enzymatycznym – Holika Holika, Egg. Podobnie jak w przypadku bazy pod makijaż opakowanie jest w kształcie jajka. Kosmetyk ten usuwa martwe komórki naskórka. Przeznaczony jest do twarzy.

Do pielęgnacji skóry twarzy można także stosować piankowe mydło do twarzy zawierające białko jaja kurzego – Egg White Bubble Cleanser. Zawarty w produkcie ekstrakt z białka jajka oczyszcza i ściąga pory. Produkt wzbogacony jest również o ekstrakt z papai, pomarańczy, trzciny cukrowej oraz kwas hialuronowy.

Too Cool For School, Egg Mellow Cream to nawilżający i ujędrniający krem do twarzy. Produkt zawiera ekstrakty z żółtka jaja, ekstrakt z albuminy oraz oleju Inca Inchi o wysokiej zawartości kwasów omega. Dodatek włókien kolagenowych przywraca skórze elastyczność.

Do pielęgnacji włosów można użyć szamponów odżywczych z żółtkiem jajka, w tym produktu B&V Belita & Vitex. Szampon jest bogaty w proteiny oraz witaminy A, E i D. Obecne w nim substancje odżywcze sprawiają, że włosy odzyskują naturalną gładkość i miękkość. Szampon jajeczny na bazie mydlnicy i żółtka sprzyja regeneracji włosów, wzmacniając korzenie i stymulując wzrost włosów. Po umyciu włosy mają naturalny blask i elastyczność.

Źródła
  1. Jajko źródło białka i skarbnica witamin, dostępne online: 25.04.2018, http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/Jajko-zrodlo-bialka-skarbnica-witamin_39098.html
  2. Jajko w kosmetykach – zastosowanie jajka w pielęgnacji, dostępne online: 25.04.2018, https://polki.pl/moda-i-uroda,jajko-w-kosmetykach-zastosowania-jajka-w-pielegnacji,10042962,artykul.html
  3. Lecytyna w kosmetyce – właściwości i zastosowanie, dostępne online: 25.04.2018, http://kosmetyka.farmacom.com.pl/artykul/Lecytyna.pdf
  4. National Nutrient Database for Standard Reference, https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/112?fgcd=&manu=&lfacet=&format=&count=&max=50&offset=&sort=default&
  5. Redakcyjny przegląd – kosmetyki z jajkami w składzie, dostępne 26.04.2018 https://kobietamag.pl/redakcyjny-przeglad-kosmetyki-z-jajkami-w-skladzie/
  6. Jajko to doskonały kosmetyk do włosów i twarzy, dostępne online: 26.04.2018, https://kobieta.onet.pl/uroda/twarz-i-cialo/jajko-to-doskonaly-kosmetyk-do-wlosow-i-twarzy/w218r

 

 

 

 

pixabay 

https://pixabay.com/pl/br%C4%85zowe-jaja-mleka-%C5%9Bniadanie-3217675/

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter