Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Grupy kwasów nieorganicznych stosowanych w kosmetyce
15.02.2013

Cząsteczki kwasów nieorganicznych zbudowane są z atomów wodoru połączonych wiązaniami z resztą kwasową R. W zależności od stopnia dysocjacji możemy wyróżnić kwasy mocne, średniej mocy i słabe. Moc zależy od stężenia kationów wodorowych (H+) w roztworze kwasu. Inne kryterium podziału, jakim jest obecność tlenu w cząsteczce pozwala wyróżnić kwasy tlenowe i beztlenowe. Kwasy tlenowe można otrzymać w reakcji odpowiadających im bezwodników kwasowych z wodą. Kwasy beztlenowe stanowią wodorki niemetali (oraz ich pochodne) lub ich roztwory wodne.

Do kwasów nieorganicznych stosowanych w kosmetyce zaliczamy m.in.:

  • kwas siarkowy (VI)
  • kwas borowy
  • kwas krzemowy
  • kwas azotowy (V)
  • kwas chlorowy (I)
  • kwas ortofosforowy (V)

KWAS SIARKOWY (VI) – H2SO4

Jest oleistą cieczą, bezbarwną, o maksymalnym stężeniu 98%. Dobrze miesza się z wodą, co prowadzi do produkcji dużych ilości ciepła. Ma silne właściwości żrące, parzące, powoduje martwicę tkanek. W przemyśle kosmetycznym wykorzystywany jest do produkcji surowców i półproduktów dla przemysłu kosmetycznego (lapis, azotan srebra), a także do produkcji wody utlenionej, substancji zapachowych i barwników organicznych.

Osoby z tendencją do alergii powinny czytać etykiety i unikać tego składnika, gdyż jego obecność może być przyczyną wystąpienia odczynu alergicznego.

KWAS BOROWY (BORNY)

Substancja stała, krystaliczna, rozpuszcza się we wrzącym alkoholu etylowym, wrzącej wodzie oraz glicerynie. W kosmetykach stanowi substancję konserwującą, która uniemożliwia przetrwanie i rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w czasie przechowywania produktu. Dzięki właściwościom bakteriobójczym niweluje również przykry zapach, np. stóp. Wodny roztwór H3BO3 (woda borowa) ma odczyn lekko kwaśny. Pełni funkcję regulatora pH. Służy jako substancja zakwaszająca, ściągająca i dezynfekująca w kremach boroglicerynowych, zasypkach, maściach i płynach kosmetycznych. Może być używany do złuszczania naskórka i usuwania piegów.

Kwas metaborowy (HBO2) ma działanie ściągające i przeciwzapalne.

Maksymalne stężenie kwasu borowego dopuszczalne do stosowania w:

  • zasypkach to 5%
  • roduktach do higieny jamy ustnej – 0,1%
  • innych produktach, z wyjątkiem produktów do kąpieli i trwałej ondulacji – 3%

Ważne, aby nie stosować na podrażnioną lub uszkodzoną skórę, jeżeli stężenie wolnych, rozpuszczalnych boranów > 1,5% (w przeliczeniu na kwas borowy) i nie stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.

KWAS KRZEMOWY

Otrzymywany jest w dwóch postaciach, jako kwas metakrzemowy (H2SiO3) i ortokrzemowy (H4SiO4), przez działanie kwasem siarkowym (VI) na krzemiany.

W postaci koloidalnej zawiesiny stosowany jest w preparatach oczyszczających skórę zanieczyszczoną zaskórnikami. Wykazuje niemal stuprocentową skuteczność w usuwaniu wykwitów trądzikowych, poprzez ograniczenie wzrostu i rozwoju bakterii gromadzących się w gruczołach łojowych. Powszechnie wykorzystywany również w preparatach po goleniu, gdyż wygładza naskórek i przyspiesza gojenie się mikroranek.

Odwodnione kwasy krzemowe (w formie silikażelu) mają bardzo rozwiniętą powierzchnię chłonną. Dzięki temu stanowią doskonały absorbent płynnych składników wyrobów kosmetycznych (np. olejków eterycznych) oraz jako środek czyszczący i polerujący w pastach do zębów.

Kwas krzemowy nie podrażnia skóry i nie wywołuje alergii, a kosmetyki posiadające w swym składzie ten związek są odporne na zmiany temperatury, działanie mikroorganizmów i nie są klejące.

KWAS AZOTOWY (V) – HNO3

Bezbarwna ciesz o ostrym zapachu, dobrze miesza się z wodą. Jest związkiem nietrwałym, który pod wpływem światła rozkłada się z wydzieleniem NO2, co powoduje żółknięcie roztworu. Dlatego należy przechowywać go w szczelnych butlach z ciemnego szkła.

W przemyśle kosmetycznym stosowany jest do produkcji surowców i półproduktów kosmetycznych, np. azotanu srebra (lapisu) oraz estrów zapachowych (ambry i piżma).

KWAS CHLOROWY (I) – HClO

Otrzymywany jest przez roztwarzanie chloru w wodzie:

Cl2 + H2O ↔ HCl + HClO

Jest substancją nietrwałą:

HClO → HCl + ½O2

W przemyśle kosmetycznym kwas chlorowy (I) w postaci wody chlorowej jest używany do dezynfekcji.

KWAS ORTOFOSFOROWY (V) – H3PO4

Jest substancją stałą, krystaliczną, silnie higroskopijną i łatwo rozpuszczalną w wodzie. Nie jest kwasem żrącym. Stężony, ok. 80% kwas ortofosforowy jest oleistą cieczą. Odwadniany przechodzi w kwas pirofosforowy (V) – H4P2O7, który jest substancją szklistą, bezbarwną. W wyniku długotrwałego i silnego ogrzewania kwasu ortofosforowego (V) lub pirofosforowego (V) powstaje kwas metafosforowy (V) – HPO3. Kwas ortofosforowy (V) stabilizuje roztwór nadtlenku wodoru w płukankach do ust.


Przeczytaj również:

Kosmetyki kolorowe adresowane do celów upiększania oczu ze szczególnym uwzględnieniem wpływu ich składu na barwę

Właściwości i zastosowanie tlenków w kosmetyce



Wioleta Cieplik

Źródła:

  1. Marzec A. (2005). Chemia kosmetyków. Surowce, półprodukty, preparatyka wyrobów. Toruń: Dom Organizatora.
  2. http://www.kosmopedia.org/encyklopedia/boric_acid,445/, 14.02.2103
  3. http://docs9.chomikuj.pl/214494353,PL,0,1,pytania-na-egzamin-z-chemii-kosmetycznej--opracowania.docx, 14.02.2013
KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter