Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Glutation w kosmetyce - zbawienny w eliminacji oznak starzenia się skóry i nie tylko
Ostatnimi czasy, glutation jest substancją budzącą ogromne zainteresowanie w świecie nauki. Ogrom publikacji naukowych, prac medycznych oraz udowodnionych cennych właściwości czynią go tematem numer 1 w dziedzinie zdrowia i urody. Słynny francuski naukowiec otrzymał Nagrodę Nobla w 2008 roku za badania nad glutationem. Oprócz jego cennych właściwości na zdrowie ludzkie, glutation wykazuje także wiele dobroczynnych właściwości na skórę. Informacje o tym, jakie to właściwości, w jakich preparatach kosmetycznych znajdziemy ten składnik i kto powinien po nie sięgać znajdują się w poniższym artykule.

Glutation jest związkiem chemicznym należącym do grupy substancji organicznych. Jest to tripeptyd złożony z trzech aminokwasów: cysteiny, glicyny i glutaminy. Słynie z bardzo silnych właściwości przeciwutleniających. Występuje we wszytskich organizmach żywych, a poza organizmem jest on nietrwały. Glutation stanowi bardzo istotny składnik antyoksydacyjny w organizmie. Skutecznie ochrania komórki organizmu przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Ponadto, chroni komórki przed działaniem toksyn. Glutation pełni też wiele istotnych funkcji w komórkach organizmu: redukuje witaminę E i C, dzięki czemu nie tracą one aktywności antyoksydacyjnych, odpowiada za transport aminokwasów, detoksykację, produkcję koenzymów, poprawia uwodnienie komórek i ułatwia syntezę białek. Dzięki tej substancji, pobudzony zostaje hormon wzrostu, co wpływa na regenerację komórek.

Wraz z wiekiem, poziom glutationu spada, co prowadzi do przyspieszonego starzenia się komórek i spadku odporności. Dlatego osoby ze skórą dojrzałą, starzejącą się powinny dbać o uzupełnianie niedoboru glutationu w celu zapobiegania tworzenia się zmarszczek, utraty jędrności i elastyczności skóry.

Glutation spełnia bardzo ważną rolę w eliminacji przebarwień skórnych. W momencie aplikacji na skórę preparatu z glutationem, zachodzi proces inhibicji melaniny, dzięki czemu skóra ulega rozjaśnieniu. Dlatego też glutation przywraca zdrowy odcień skórze, rozjaśnia ją, likwiduje plamy pigmentacyjne, plamy starcze, melazmy, blizny potrądzikowe, przebarwienia i piegi.  

Interesującym działaniem glutationu na skórę jest regulowanie pracy gruczołów łojowych. Właściwość tę zawdzięcza dużej zawartości związanej siarki. Zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry i włosów.

Ze względu na to, iż procesy oksydacyjne są główną przyczyną starzenia się skóry, glutation jako bardzo silny antyoksydant skutecznie zapobiega temu procesowi oraz eliminuje jego skutki. Ponieważ glutation słabo przenika do krwi, silniejsze działanie na skórę uzyskamy stosując tę substancję zewnętrznie, bezpośrednio na skórę.  

Dzięki wielozadaniowości opisywanego składnika, glutation stosowany jest w preparatach kosmetycznych, takich jak: preparaty rozjaśniające skórę i zapobiegające przebarwieniom, kremy i skoncentrowane preparaty o działaniu anty-aging, kosmetyki do pielęgnacji cery tłustej, szampony i odżywki do włosów ze skłonnością do przetłuszczania, a także jako dodatek do preparatów zawierających wysokie stężenia witaminy C i E.

Warto dodać, iż praparaty z glutationem są bardziej skuteczne, gdy w formulacji obecny jest kwas liponowy lub witamina C, które potękują efektywność działania glutationu.

KOMENTARZE
Newsletter