Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Glikol metylenowy w preparatach do prostowania włosów – czy jest szkodliwy?
15.02.2013

Glikol metylenowy jest składnikiem niektórych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji i prostowania włosów. Związek ten powstaje w reakcji formaldehydu z wodą. Formaldehyd jest toksyczny, a reakcja jest odwracalna, więc produkty zawierające glikol metylenowy mogą, w niektórych okolicznościach, uwalniać formaldehyd. Czy zatem zastosowanie tego związku jest bezpieczne?

Formaldehyd w temperaturze pokojowej jest gazem, łatwo rozpuszcza się w wodzie, w reakcji z wodą tworzy glikol metylenowy. Obydwa związki występują w równowadze i w różnych warunkach łatwo przechodzą jeden w drugi. Szybkość przemiany zależy od temperatury, pH, stężenia oraz obecności innych substancji. Chociaż z chemicznego punktu widzenia są to dwa różne związki, europejski Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (ang. Scientific Committee on Consumer Safety) uznał, że glikol metylenowy w roztworze jest równoznaczny z formaldehydem.

Obecnie stosuje się glikol metylenowy w produktach do prostowania włosów w stężeniu sięgającym nawet 9,6%. Maksymalne dopuszczalne stężenie formaldehydu wynosi 0,2%. Ponadto formaldehyd może być jedynie stosowany jako substancja konserwująca w preparatach kosmetycznych, kategorycznie zabrania się wykorzystania w aerozolach. Stanowi również dodatek lakierów do paznokci (maksymalne stężenie do 5%), ponieważ posiada właściwości utwardzające płytkę paznokcia, jednak w kontakcie z innymi częściami ciała powoduje podrażnienia i alergię. Kosmetyki zawierające glikol metylenowy są najczęściej stosowane w salonach fryzjerskich podczas zabiegów z wykorzystaniem suszarki oraz prostownicy do włosów. Takie zastosowanie powoduje narażenie na opary formaldehydu zarówno klientów jaki i fryzjerów.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), opierając się na dostępnych badaniach naukowych, uznała formaldehyd jako potencjalny czynnik kancerogenny  u ludzi. Ponadto może powodować podrażnienia skóry i dróg oddechowych. U zwierząt doświadczalnych powodował w konsekwencji dłuższego narażenia na czynnik drażniący, raka nosa i gardła. Dostrzega się również związek między ekspozycją na formaldehyd a zachorowalnością na białaczkę.

Obecnie istnieją ograniczenia dotyczące stosowania formaldehydu w kosmetykach, nie ma jednak wyraźnych przepisów dotyczących wykorzystania w preparatach pielęgnacyjnych, w tym w aerozolach, glikolu metylenowego. Opinia naukowa Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów uznała, że koncentracja glikolu metylenowego na poziomie 0,2% w wyrobach przeznaczonych do prostowania włosów może powodować wydzielanie się oparów formaldehydu w ilości przekraczającej dopuszczalne normy ustalone przez WHO 0,1mg/m3. Komitet stwierdza zatem, że stosowane obecnie stężenie glikolu metylenowego w preparatach kosmetycznych może stanowić zagrożenie dla zdrowia.


Przeczytaj również:

Kosmetyki kolorowe adresowane do celów upiększania oczu ze szczególnym uwzględnieniem wpływu ich składu na barwę

Cytotoksyczność zależna od wielkości nanocząstek złota zbadana na mysich fibroblastach


 

Katarzyna Kucharska

 

Źródło:

http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/index_en.htm

http://www.specialchem4cosmetics.com/services/news.aspx?id=9240

http://www.kosmopedia.org/encyklopedia/formaldehyde,310/

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter