Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
GALACTOARABINAN – polisacharyd otrzymywany z modrzewia w preparatach pielęgnacyjnych
Galactoarabinan (GA) – polisacharyd, zbudowany z jednostek cukrowych: galaktozy i arabinozy jest głównym składnikiem pozyskiwanym z modrzewia. Ze względu na bogate właściwości pielęgnacyjne jest cenną substancją aktywną w kosmetykach anti-aging oraz preparatach przeznaczonych do pielęgnacji włosów.

Modrzew należy do rodziny sosnowatych – obejmuje kilkanaście gatunków drzew, rosnących głównie w chłodnych strefach półkuli północnej (głównie w północno-zachodniej części USA). W czasach starożytnych żywicę z modrzewia stosowano na oparzenia, skaleczenia oraz otwarte rany. Dzisiaj wiedza o właściwościach iglastego drzewa została poszerzona i wykorzystana w formulacjach kosmetycznych.


Głównym składnikiem ekstraktu z modrzewia jest galactoarabinan (wzór obok) – naturalny, funkcjonalny polisacharyd, pozyskiwany z ciemnobrązowego, żywicznego materiału (kora drzewa).
 

Modrzew zawiera zazwyczaj około 15 – 18% galactorarabinanu, który znajduje się we wnętrzu komórki roślinnej. Opatentowany proces ekstrakcji na bazie wody, ciśnienia i ciepła jest możliwy bez użycia rozpuszczalników organicznych. Galactoarabinan – naturalne rozgałęziony polisacharyd, składa się z β-połączonych jednostek galaktozy i arabinoza (w stosunku 6:1).

 

Badania naukowe wykazują, iż ekstrakt z modrzewia jest cenną substancją aktywną w preparatach pielęgnacyjnych. Wykazuje właściwości:

 1. Skuteczność w odnowie komórek skóry – keratynocyty w niższych warstwach naskórka ulegają mitozie. W wyniku podziału jądra komórkowego powstają nowe komórki, które stopniowo przesuwane są ku górze w miejsce istniejących już komórek. Dzięki złuszczeniu naskórka starsze keratynocyty zostają usunięte z powierzchni ciała. Wyższe tempo złuszczania naskórka wpływa na zwiększenie szybkości odnowy komórek skóry. GA połączony z laktozą wykazuje właściwości: złuszczające, wzmacniające i powłokotwórcze (cienki film na powierzchni skóry),
 2. Redukcja zmarszczek – badania z zastosowaniem polisacharydu GA wykazują redukcję zmarszczek o 19%. Zmarszczki zostają wygładzone, poprawia się sprężystość i elastyczność skóry,
 3. Zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL / pomiar utraty wody z ciała). Woda ulega dyfuzji w kierunku warstwy rogowej naskórka, która następnie ulega odparowaniu. Badanie przeprowadzone przez International Research Services Inc. (Nowy Jork), wykazują, iż zastosowanie preparatu z 2% GA zmniejsza poziom TEWL od dwóch do czterech godzin,
 4. Ułatwia rozczesywanie oraz chroni włosy przed utratą wilgotności.
   

Galactoarabinan (GA) z technicznego punktu widzenia w preparatach kosmetycznych:

 • Polisacharyd wielofunkcyjny, łatwo dyspergowalny w fazie wodnej,
 • Trwały w preparatach o pH 3 – 13,
 • Ułatwia rozproszenie filtrów UV – lepsza dyspersja ditlenku tytanu,
 • Nierozpuszczalny w glikolu propylenowym,
 • Stabilność w warunkach przetwarzania 75⁰C (30 – 45 minut).

Ekstrakt z modrzewia można znaleźć w wysokiej jakości naturalnych produktach do pielęgnacji skóry i włosów. Stosowany codziennie – jako łagodny środek czyszczący, złuszczający, bądź bogaty w składniki odżywcze serum zapewnia „fachową opiekę” dla powierzchni skóry. Ze względu na właściwości przeciwzapalne przeznaczony jest dla każdego typu cery.

Źródła

 

 1. http://www.personalcaremagazine.com/Story.aspx?Story=2262
 2. http://bestfacialsnewyorkcity.blogspot.com/2012/07/the-best-skincare-products-use-larch.html
 3. http://www.specialchem4bio.com/news/2014/08/08/lonza-launches-larch-tree-extract-based-laraquat-specialty-hair-conditioning-polymer

 

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
8
10
11
12
13
14
15
LubTech Smart Food 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
Women in IT Day 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
17
18
19
20
21
22
26
27
28
3
Newsletter