Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Firma badawczo-rozwojowa KF Niccolum z główną nagrodą w konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2017
Firma badawczo-rozwojowa KF Niccolum z główną nagrodą w konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku
Alergia niklowa dotyczy około miliarda ludzi na świecie. Spółka KF Niccolum nie tylko opracowała technologię, która przeciwdziała występowaniu objawów na nikiel, ale również stworzyła i wprowadziła na rynek gamę kosmeceutyków. Podczas uroczystości wręczenia nagród XIII edycji konkursu, firma została wyróżniona tytułem Mikroprzedsiębiorcy Roku 2017.

 

 

 

Konkurs Mikroprzedsiębiorca Roku jest organizowany od 2005 roku przez stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych. Celem konkursu jest docenienie działalności najmniejszych przedsiębiorców, którzy osiągają sukcesy na polskim rynku oraz z odwagą wchodzą na rynki zagraniczne. Każda firma, która zatrudnia mniej niż 10 pracowników, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro, może wziąć udział w konkursie.

– Miałam marzenie, aby moja praca badawcza przynosiła korzyść innym ludziom. Po długiej i krętej drodze w realizacji swojego celu, takie wyróżnienie motywuje do dalszej, intensywnej pracy – komentuje Izabela Zawisza, doktor nauk biologicznych, współwynalazca 3 zgłoszeń patentowych, dyrektor zarządzająca w KF Niccolum i dodaje – O alergii na nikiel wiemy mało. Nie można jej w pełni wyleczyć. Tym bardziej cieszy produkt, który powstał w naszym laboratorium i który skutecznie niweluje uciążliwe objawy.

 

Alergia niklowa coraz powszechniejsza

Szacuje się, że 17% kobiet i 3% mężczyzn populacji świata cierpi na alergię niklową. Takie statystyki nie brzmią przerażająco do momentu, gdy uświadomimy sobie, że co 7. osoba na świecie ma alergię na nikiel. W samej Japonii uczulonych jest ok. 30-40% społeczeństwa! Badania pokazują ciągły wzrost liczby osób nadwrażliwych na ten metal.

Alergia niklowa może zostać nabyta w każdym momencie życia. Przyczyna? Nadmierna ekspozycja na nikiel. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ten alergen jest niemalże wszędzie. Uczulać może dotknięcie monet, widelca, łyżki, sprzączki do paska, zegarka, obudowy laptopa czy telefonu komórkowego. Nieobojętny wpływ pozostaje postęp cywilizacyjny, rozwój przemysłu i związany z tym wzrost zanieczyszczenia powietrza.

Jak objawia się alergia? Dla osób wrażliwych na nikiel, staje się przekleństwem. W miejscach długotrwałego kontaktu z metalem pojawia się swędząca wysypka, pęcherze, skóra staje się sucha, pęka, dokucza egzema. Ma to również wpływ na zdrowie psychiczne. Alergicy nie mają skutecznych środków do leczenia alergii, a jednocześnie nie zawsze mogą uniknąć alergenu. Wpadają w błędne koło.

 

Wyboista droga do sukcesu

Wszystko zaczęło się na studiach doktoranckich w Polskiej Akademii Nauk w Instytucie Biochemii i Biofizyki. Zespół prof. Wojciecha Bala zajmował się alergią niklową ze względu na jej molekularny mechanizm. Dr Izabelę Zawiszę zainteresował fakt, że wciąż nie rozwiązano problemu samej alergii. Postanowiła podjąć się wyzwania. Pod dwóch latach pracy wspólnie z promotorem opracowała koncept molekuły, która blokuje wchłanianie przez skórę jonów niklu, tym samym niwelując skutki alergii. Sukces zwieńczył złożony wniosek patentowy w Polsce, a następnie rozszerzony na Europę i resztę świata.

Jak się okazało, to był dopiero początek. Rozpoczął się żmudny proces pozyskania finansowania. Od jednej polskiej firmy kosmetycznej dr Izabela Zawisza usłyszała, że gdyby rozwiązanie problemu było tak dobre, już dawno ktoś by to zrobił w Dolinie Krzemowej. Z kolei na uczelni, nie otrzymała pieniędzy na tworzenie zespołów badawczych dla młodych naukowców, ponieważ recenzent poddał w wątpliwość dokonania młodej naukowiec. Uznał, że jest to pomysł zrealizowany przez promotora.

Tracąc nadzieję na pozyskanie funduszy dr Izabela Zawisza postanawia wejść na drogą sobie zupełnie nieznaną – przedsiębiorczości. Przy wsparciu anioła biznesu w 2015 roku założyła firmę badawczo-rozwojową KF Niccolum. Półtora roku później wszedł na rynek kosmeceutyk Nidiesque.

 

Nidiesque – pierwsza marka

– Postawiliśmy sobie za cel stworzyć produkt, który nie tylko będzie chronił przed alergią niklową, ale także spełni funkcje pielęgnacyjne. Nidiesque to odpowiednio dobrana kompozycja składników, oparta na innowacyjnej substancji aktywnej – Chitathione. Krem zabezpiecza skórę przed powstaniem reakcji alergicznej, łagodzi podrażnienia, poprawia kondycje skóry. Dodatkowo, pozostawia skórę nawilżoną i gładką, dzięki czemu stanowi idealny krem do codziennej pielęgnacji twarzy oraz bazę pod makijaż – wyjaśnia dr Izabela Zawisza.

Obecnie w portfolio marki są dwie linie według stopnia wrażliwości skóry: Original oraz Natural – dla skóry bardzo wrażliwej i alergicznej. W skład każdej linii wchodzi krem do twarzy oraz balsam.

– To nie była łatwa droga, więc tym bardziej z całym zespołem odczuwamy radość i satysfakcję. 100% badanych potwierdza skuteczność działania barierowego podczas pierwszej aplikacji. To nasz sukces i motywacja do dalszej pracy. Cieszymy się na kolejne, ambitne wyzwania – podsumowuje dr Izabela Zawisza.

KOMENTARZE
Newsletter