Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Fenomen emulgatorów ciekłokrystalicznych
Fenomen emulgatorów ciekłokrystalicznych
Klienci z roku na rok stają się bardziej świadomi i wymagający, przez co producenci kosmetyków starają się wychodzić im naprzeciw. Tyczy się to bardzo różnych surowców kosmetycznych zarówno tych tworzących bazę kosmetyku, jak i składników aktywnych.

 

 

 

Baza kosmetyku

W recepturze kosmetycznej na początku pracę nad danym kosmetykiem rozpoczyna się od stworzenia bazy – emulsji, do której zostaną dodane składniki aktywne, konserwanty, kompozycja zapachowa i inne elementy niezbędne do tego, aby kosmetyk mógł zostać użyty.

Kluczową rolę w tworzeniu emulsji różnego rodzaju stanowią emulgatory. Emulgator ma za zadanie połączyć ze sobą fazę wodną i fazę olejową kosmetyku. Pozwala mu na to jego budowa, która składa się z części, która ma powinowactwo do wody i częściowo się w niej rozpuszcza oraz druga, która ma powinowactwo do tłuszczów i również częściowo się z nimi miesza. Emulgator "ustawia" się na granicy tych faz i tworzy stabilne połączenie, zapobiegając rozwarstwianiu się kosmetyków. Bez emulgatorów stworzenie trwałej i stabilnej emulsji jest niewykonalne.

 

Emulgatory ciekłokrystaliczne

Producenci starają się tworzyć kosmetyki jak najbardziej przyjazne dla skóry, które będą powodować jak najlepsze przenikanie składników aktywnych w głąb. Wychodząc naprzeciw potrzebom producentów stworzono emulgatory ciekłokrystaliczne. Ich fenomen polega na budowie cząsteczkowej, która jest warstwowa, dokładnie tak jak budowa skóry. Dzięki temu składniki aktywne mają o wiele lepszą możliwość wniknięcia pomiędzy struktury błon komórkowych. Emulsja ciekłokrystaliczna tworzy kryształy, podobnie jak cement międzykomórkowy, dzięki czemu kosmetyki bardziej nawilżają i uelastyczniają skórę. W odczuciach skóra jest o wiele bardziej miękka i wygładzona, dodatkowo takie emulsje nie są komedogenne, a wręcz przeciwnie – są kompatybilne ze skórą.

Jednym z najpowszechniejszych emulgatorów ciekłokrystalicznych z gamy naturalnych jest Olivem 1000. Do bardziej chemicznych należą: Ceteareth-5, Ceteth-2, Cethyl Glucoside, Glyceryl Stearate i Sorbitan Stearate.

KOMENTARZE
news

<Luty 2019>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
Nawigator Kariery w Farmacji
2019-02-23 do 2019-02-23
24
25
27
28
1
3rd Wroclaw Scientific Meetings
2019-03-01 do 2019-03-02
2
3
Newsletter