Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Estetyczna pielęgnacja piersi

Piersi są narządem, który może różnić się kształtem i rozmiarem. Mogą się zmieniać w zależności od wieku, wagi, przebytej ciąży, stylu życia, w tym prawidłowo prowadzonej pielęgnacji. Ich wygląd również jest zależny od hormonów (cyklu menstruacyjnego, menopauzy).

 

 

 

Budowa piersi i ich wygląd

Piersi zbudowane są z brodawki, otoczki brodawki, gruczołu sutkowego (mlekowego), powięzi, podskórnej tkanki tłuszczowej i skóry. Skóra jest odpowiedzialna za utrzymanie elastyczności piersi. W okresie od ok. 21 do 40 lat piersi są zmienne w wielkości i bolesności, a wynika to ze zmian hormonalnych, które mogą powodować zatrzymanie się wody. W wieku ok. 41-50 lat następuje zwiotczenie piersi spowodowane spadkiem estrogenów. Dodatkowo dochodzi do rozrostu tkanki tłuszczowej i zaniku tkanki gruczołowej oraz łącznej, która odpowiada za wygląd piersi. Po 50. roku życia zwiotczenie piersi postępuje oraz zmniejsza się zabarwienie brodawki.

Odpowiednie napięcie piersi zależne jest przede wszystkim od mięśni klatki piersiowej oraz mięśni obręczy barkowej. Piersi są narządem, który leży na mięśniu piersiowym większym. Kobiecy biust raczej nie jest symetryczny i jedna od drugiej piersi może różnić się wielkością, co jest prawidłowe. Na kształt i budowę piersi wpływają także wady kręgosłupa oraz osłabione mięśnie tkanki piersiowej. Codzienne nawyki, takie jak garbienie się, również wpływają na wygląd piersi. Czynniki warunkujące ich kształt to też dieta i ogólny stan zdrowia. Natomiast na wygląd brodawek wpływ mają czynniki genetyczne, ciąża, laktacja oraz fototyp skóry.

Przyczyny zmiany kształtu piersi:

- gwałtowne odchudzanie,

- nieprawidłowy i zbyt częsty wysiłek fizyczny,

- nierozwinięte i słabe mięśnie piersiowe,

- odstające łopatki,

- spanie na brzuchu,

- ciąża i karmienie piersią,

- nieodpowiednio dobrany biustonosz.

Zalecenia pielęgnacyjne i składniki aktywne w produktach do pielęgnacji piersi

Systematyczna i prawidłowa pielęgnacja piersi może poprawić bądź pomóc utrzymać odpowiednią ich estetykę. Jedną z takich metod jest masaż piersi, który można wykonać dłońmi bądź rękawicą przeznaczoną do masażu z użyciem olejków. Do codziennej  domowej pielęgnacji można również dołączyć naprzemienny prysznic ciepły i zimny. Dodatkowo zalecane jest stosowanie produktów kosmetycznych dedykowanych pielęgnacji piersi (olejków, balsamów, peelingów). Unikać trzeba promieniowania UV oraz dbać wówczas także o dekolt i w tym przypadku zalecane jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych.

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, spanie na brzuchu i osłabienie mięśni piersiowych negatywnie wpływają na ich wygląd. Dlatego trzeba zmienić nawyki spania oraz zwracać uwagę na postawę ciała, czyli np. garbienie się. Wykonywanie ćwiczeń, które będą wzmacniały mięśnie, również są dobrą praktyką. Nie zapominajmy też o badaniu piersi u specjalisty oraz samokontroli. Jest to ważny aspekt zdrowotny. Podstawą muszą być cykliczne badania u ginekologa i samobadanie piersi w domu, aby wykluczyć wszelkie zmiany nowotworowe.

W przypadku zabiegów pielęgnacyjnych w gabinecie kosmetologicznym zalecane są zabiegi iniekcyjne z użyciem sprzętu oraz manualne. Istotne jest to, że przy pielęgnacji biustu nie można zapominać o dekolcie, którego pielęgnacja jest tak samo istotna. Do częstych zabiegów na te okolice należy mezoterapia, która dostarczyć może potrzebnych składników napinających skórę i nawilżających. Kolejnym zabiegiem iniekcyjnym stosowanym w pielęgnacji piersi jest karboksyterapia. Jeśli chodzi o zabiegi z użyciem sprzętu, sprawdzą się: terapia LED, biostymulacja LLLT, radiofrekwencja mikroigłowa, masaże wibracyjne i podciśnieniowe z użyciem mikroprądów. Stosowany jest również laser frakcyjny nieablacyjny. Natomiast w przypadku zabiegów manualnych zlecane są masaże manualne z użyciem masek algowych, kolagenowych bądź gipsowych.

Zarówno w zabiegach profesjonalnych, jak i domowych stosowane produkty kosmetyczne powinny być bogate w takie składniki, jak: kwas hialuronowy, witamina E, kolagen, elastyna, kwas mlekowy, kofeina, rozmaryn lekarski, miłorząb japoński, arnika górska, kasztanowiec. W pielęgnacji skóry biustu i dekoltu warto stosować także oleje m.in.: z awokado, pestek winogron, orzechów laskowych i kiełków pszenicy. Kwas mlekowy będzie stymulował odnowę naskórka, rozmaryn i arnika górska będą działać przeciwzapalnie i uszczelniać naczynia krwionośne, a witamina E będzie wspomagała regenerację skóry. Unikajmy kosmetyków, które są perfumowane. W przypadku peelingów zalecane są drobnoziarniste lub enzymatyczne.

Komentarz ekspertki  Beaty Ruckiej-Kańskiej

Kondycja piersi to bardzo złożony problem, gdyż na ich wygląd ma wpływ wiele czynników. Ważne, aby wspomnieć tu również o pozycji podczas snu oraz bieliźnie, czyli biustonoszu, który bardzo często jest niewłaściwie dobrany. Dodatkowo wszelkie wady postawy także przyczynią się do pogorszenia się stanu biustu. Nie można też zapomnieć o promieniowaniu UV i jego wpływie na przyspieszenie procesów starzenia się tego obszaru. Dodatkowo, jak wspomniała autorka artykułu, budowa wewnętrzna i zewnętrzna jest złożona. Skóra biustu jest cieńsza, a co za tym idzie – wrażliwa. Jak pokazują wyniki badań genetycznych, biust ulega szybszemu starzeniu się (skóra biustu jest o 2-3 lata starsza niż pozostałych częściach ciała). Aby cieszyć się zdrowym i pięknym biustem, od najmłodszych lat dziewczęta powinny być edukowane, uświadamiane i uczone profilaktyki tego obszaru i zdać sobie sprawę, jak ważne jest ich zaangażowanie w codzienną pielęgnację. Jako zaproszony do podzielenia się komentarzem ekspert, nie mogę pominąć faktu, iż piszę to w miesiącu październiku, w którym poruszamy temat biustu najczęściej w całym roku, gdyż to czas, który poświęcony jest profilaktyce tej części ciała.

Codzienna pielęgnacja domowa, dieta, aktywność fizyczna, suplementacja oraz dobra kondycja psychiczna będą wpływały na stan piersi. Dodatkowo nie powinno zabraknąć automasażu, który jest ważnym elementem pielęgnacji, ale tutaj ważna jest systematyczność oraz włączenie do niego substancji aktywnych wpływających na poprawę kondycji piersi. Istotne jest, aby nie zapominać, że piersi zbudowane są z tkanki tłuszczowej, gruczołu mlekowego oraz powięzi, której stan jest niezwykle ważny, gdyż to ona utrzymuje prawidłową elastyczność skóry. Powięź powierzchowna, która jest warstwą tkanki podskórnej oraz powięź głęboka, która otacza mięśnie, mają ogromny wpływ na kształt piersi. W tym przypadku byłoby dobrze zatroszczyć się o biust poprzez zabiegi kosmetyczne w gabinecie, które będą miały znaczący wpływ na poprawę biustu. Piszę tu o zabiegu mezoterapii techniką śródskórną w celu regeneracji powięzi poprzez zastosowanie substancji biologicznie aktywnych, które wpłyną na kondycję biustu. Niezwykle ważne jest odkrycie egzosomów, które krążą w płynach ustrojowych i wykazują zdolność komunikacji między komórkami. Są odpowiedzialne za dostarczanie informacji biologicznej między komórkami, co wpływa na gojenie, regenerację i naprawę tkanek.

Wszystko, o czym pisze moja przedmówczyni, jest niezwykle istotne, co za tym idzie – całościowe spojrzenie na biust jest najkorzystniejszą metodą, gdyż nie da się wyeliminować czynników wymienionych przez piszącą i stwierdzić, iż wystarczy tylko zabezpieczyć jeden z nich, aby cieszyć się dobrym stanem skóry biustu. Ja osobiście polecam w diecie kolagen wraz z witaminami oraz pierwiastkami – ma on ogólnoustrojowo dobry wpływ na organizm i dodatkowo może poprawić stan tkanki łącznej i powięzi. Życzyłabym sobie, aby od najmłodszych lat edukować młode kobiety, jak ważne jest świadome podejście do pielęgnacji biustu, a co za tym idzie – również dbanie o jego zdrowie, nie tylko wygląd. Niewątpliwe biust jest atrybutem kobiecości – choć jej nie definiuje, to zdrowy i wyglądający dobrze pozwala nam kobietą czerpać radość z jego posiadania. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialne za swoje zdrowie, organizm, wiedzę i świadomość w obrębie poruszanego tematu. Pamiętajmy więc o samobadaniu piersi, USG i mammografii.

--

Beata Rucka-Kańska – fundatorka Fundacji Holistic Skin, ekspertka kosmetologii z doświadczeniami zawodowymi współpracy z lekarzami wielu specjalności. Jej pasją są terapie anti-aging. Od 22 lat prowadzi własny gabinet, specjalizuje się w zabiegach z przerywaną ciągłością skóry oraz terapiach łączonych. Szkoleniowiec, który certyfikował setki uznanych kosmetologów. Priorytetem jej działalności szkoleniowej są: bezpieczeństwo i indywidualne podejście do klienta, personalizowanie zabiegów, rzetelne przekazanie wiedzy z dużą dawką zajęć praktycznych. Certyfikowana instruktorka praktycznej nauki zawodu z uprawnieniami kształcenia osób dorosłych na uczelniach wyższych.

Źródła

1. Jaroszewska B., Pielęgnowanie piersi i dekoltu. W: Kosmetologia. Warszawa 2004. Wydanie 5; Wyd. Atena.

2. Kołodziejczyk A., Kosmetologia Tom 1, PZWL, Warszawa, 2019.

Fot. https://www.pexels.com/photo/2-women-holding-pink-ribbons-5482987/

KOMENTARZE
Newsletter