Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Emolienty w codziennej pielęgnacji włosów
Emolienty w codziennej pielęgnacji włosów
Emolienty używane są w kosmetyce jako preparaty natłuszczające. Tworzą na powierzchniach film, który zapobiega utracie wody, dając uczucie gładkości i miękkości. Ponadto, zatrzymują wodę przez blokowanie kanałów, którymi jest ona normalnie wydzielana na zewnątrz. Substancje te mogą być stosowane w pielęgnacji włosów. Czy wiesz, pod jakimi nazwami kryją się w składzie Twoich produktów do pielęgnacji?

 

 

Jak działają produkty zawierające emolienty?

Do pielęgnacji naszych włosów warto włączyć odżywki i maski emolientowe, które posiadają w składzie oleje, silikony i inne substancje domykające łuski włosa. Takie produkty wygładzają włosy, zmiękczają, uelastyczniają, a co najważniejsze odpowiednio je obciążają. Kosmetyki z emolientami należy stosować, kiedy na zewnątrz wilgotność powietrza jest zbyt wysoka i chcemy zapobiec puszeniu się włosów, a także, kiedy chcemy ochronić je przed przesuszeniem np. w lecie. Dzięki temu włosy będą bardziej odporne na plątanie, zniszczenia i elektryzowanie. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam na kupnie kosmetyku stricte emolientowego, zwracajmy uwagę na to, czy w składzie nie ma humektantów oraz protein.  

 

Dla kogo są przeznaczone?

Przede wszystkim dla osób posiadających włosy wysokoporowate, farbowane, rozjaśniane oraz takie, które bardzo często poddają działaniu wysokiej temperatury – prostowanie, kręcenie.

 

Jak je stosować?

Najłatwiejszym sposobem będzie używanie odżywek i masek o dużej zawartości emolientów. Co więcej, możemy je dostarczyć poprzez olejowanie włosów. Pamiętajmy, że im bardziej zniszczone włosy, tym więcej emolientów należy zastosować w pielęgnacji.

 

Lista emolientów

  • Parffinum Liquidum (Liquid Paraffin/Petrolatum, Paraffin Oil/s) – nie posiadają właściwości pielęgnujących, tworzą szczelny film, który zapobiega odparowywaniu wody. Z drugiej strony ta hydrofobowa warstwa uniemożliwia absorbowanie cennych składników. 
  • Silikony – mają głównie nazwy kończące się na -cone, -siloxane lub -conol (np. Dimethicone, Polydimethylsiloxane, Dimethiconol) – zależnie od wielkości cząstek różnią się właściwościami i funkcją w kosmetykach. Tworzą film oraz poprawiają konsystencję produktów. Są bezpieczne dla organizmu.
  • Ceteareth, Steareth, Laureth – emolienty i środki konsystencjotwórcze. Mogą być alergizujące.
  • Oleje i masła – substancje zakończone słowami: -oil i -butter (np. Shea Butter).

Dodatkowo:

  • alkohole tłuszczowe (np. Cetearyl Alcohol);
  • estry (np. Isopropyl Myristate);
  • nafta kosmetyczna;
  • woski (np. lanolina – Lanolin);
  • trójglicerydy (np. Caprylic Triglyceride).
Źródła

www.blondhaircare.com

Wikipedia

www.anwen.pl

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2021>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
Pomiar pH próbek farmaceutycznych
2021-07-28 do 2021-09-29
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter