Wyniki niedawno przeprowadzonego badania w Centrum Onkologii im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy sugerują , że redukcja bądź nieobecność receptorów dla witamy D jest skorelowana z progresją zmian malanocytarnych a brak tych receptorów wywiera wpływ na okres przeżycia u chorych z czerniakiem. Ponadto proces melanogenzey może hamować ekspresję tego receptora.
Aktywna forma kalcytriolu (1,25-dihydroksy witamina D3) wpływa na proliferację, różnicowanie i apoptozę a także chroni DNA przez uszkodzeniami oksydacyjnymi, witamina ta działa poprzesz szeroko rozpowszechniony w organizmie receptor jądrowy.
Wcześniejsze badania sugerowały korzystny wpływ Wit . D3 na chorych z czerniakiem , niestety brak było wystarczających informacji o zmianach w strukturze ekspresji receptora witaminy D podczas progresji zmian barwnikowych.
Przy wykorzystaniu badań immunohistochemicznych naukowcy z Centrum Onkologii dokonali analizy ekspresji receptora witaminy D w 140 próbkach pobranych od 82 pacjentów, wśród których:
- 25 próbek pochodziło ze zmian łagodnych
- 70 próbek pochodziło z czerniaka pierwotnego
- 35 próbek pochodziło z przerzutów
- 5 próbek pochodziło z ponownego wycięcia
- 5 próbek pochodziło z normalnej skóry
Najsilniejszą ekspresję receptora wit. D stwierdzono w skórze normalnej, która jednocześnie znacząco zmniejszyła proliferację melanocytów. Ekspresja receptorów Wit. D wokół skóry w obszarze znamienia i czerniaka była również znacząco zredukowana w porównaniu do skóry normalnej.
W guzach naciekających oraz w limfocytach węzłów chłonnych został zachowany wysoki poziom ekspresji tego receptora. Ponadto brak ekspresji receptorów witaminy D w czerniaku pierwotnym oraz przerzutach jest skorelowany z krótszym czasem przeżycia pacjentów. Badacze doszli do wniosku, że zmiany w ekspresji receptora witaminy D może służyć jako czynniki istony dla diagnozowania, przewidywania wyników klinicznych melanogenzey a także jako wskazówka dla nowatorskiego leczenia czerniaka opratego na pochodnych wit D.
Pełna treść artykułu zajduje się w dzienniku Human Pathology
Opracowanie: Marta Kłopotowska
Na podstawie: Vitamin D Plays Role in Melanocytic Lesions
KOMENTARZE