Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Eclipse® – tlenek cynku – mineralny filtr UV

 

 

Po raz pierwszy filtry przeciwsłoneczne opracowano, aby zapobiegać poparzeniom słonecznym, czyli opalać się bez poparzenia.

 

 

Za poparzenia słoneczne odpowiedzialne jest przede wszystkim promieniowanie UVB. Zazwyczaj podawane są oddzielne wskaźniki ochrony przed promieniowaniem UVA. Promieniowanie UVA odpowiada za:

• opaleniznę (przyciemnienie skóry),

• starzenie się skóry,

• nowotwory skóry.

SPF mierzy się na dwa sposoby: in vivo – test na probantach (ISO 24444) oraz in vitro – mierzy się absorbancję w UVB (część ISO 24443).

Aktualne trendy w pielęgnacji przeciwsłonecznej:

• rozmywanie zmarszczek,

• nawilżanie,

• pielęgnacja skóry wrażliwej,

• przeciw starzeniu się,

• naturalność receptury i opakowania.

W ostatnich latach zwiększa się ilość wdrożeń zawierających mineralny filtr ZnO, maleją wdrożenia z tlenkiem tytanu oraz filtrami organicznymi, np. oktokrylenem czy oksybenzenem.

Technologia Uviva

Uviva oferuje najnowocześniejsze produkty i technologie tlenku cynku do ochrony przeciwsłonecznej, kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych.

Miejsce Eclipse – ZnO w rozwoju filtrów przeciwsłonecznych

Eclipse® w porównaniu z filtrami chemicznymi oferuje szerokie spektrum ochrony UVB i UVA w jednym, jest całkowicie fotostabilny, nie przenika przez skórę i nie powoduje podrażnień skóry, jest bezpieczny i naturalny.

Recepturowanie z ZnO

Ponieważ tlenek cynku ma postać proszku, należy go zdyspergować i ustabilizować w fazie olejowej. Ze względu na wysoki współczynnik załamania światła stosowanie standardowo dostępnych ZnO może prowadzić do mniej przezroczystych preparatów. Większa zawartość nierozpuszczalnych proszków może prowadzić do cięższych preparatów w porównaniu z systemami chemicznymi.

Różna wielkość cząstek to różne właściwości użytkowe. Wielkość i rozkład cząstek wpływa na wewnętrzną interakcję UVA, UVB i światła widzialnego. Należy wybrać odpowiedni gatunek w oparciu o wymagania formuły, takie jak pożądana przezroczystość, wzmocnienie UVA itp.

Różna morfologia cząstek to różne właściwości użytkowe. Zmienia równowagę między UVB, UVA i światłem widzialnym (np. bardziej jednolite kształty pozwalają na uzyskanie wysokiej przezroczystości bez poświęcania UV). Zmienia również gęstość upakowania i wpływa na lepkość (np. znacznie niższa lepkość faz olejowych).

Eclipse Z1

• To zoptymalizowana morfologia cząstek – unikalna morfologia, która zapewnia najlepszą wydajność w produkcji.

• Ma najwyższą przejrzystość w branży – idealny do wszystkich zastosowań i o najmniejszym wpływie na kosmetyki kolorowe.

• Ma najmniejszy wpływ na lepkość formuły – umożliwia tworzenie nowych tekstur i estetyki dla produktów opartych na ZnO.

• Jest niepowlekany, a działa jak powlekany – jest łatwy w użyciu i daje doskonałe dyspersje, stabilność i wydajność.

Tworzenie dyspersji

Etapy podczas przygotowywania produktu z ZnO:

• deaglomeracja cząstek,

• zwilżanie powierzchni cząstek,

• stabilizacja zapobiegająca ponownej aglomeracji.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy przy tym przestrzegać trzech głównych zasad:

• używać dedykowanego środka dyspergującego do proszku – stabilizuje ZnO, aby uniknąć agregacji oraz utrzymuje ZnO w stanie dobrej dyspergacji w fazie olejowej – dla Eclipse Z1 dedykowanym środkiem dyspergującym jest kwas polihydroksystearynowy (PHSA),

• stosować optymalną ilość środka dyspergującego – wpływa na lepkość i stabilność emulsji, pozwala uniknąć interakcji z innymi składnikami receptury – optymalny poziom jest inny dla każdego gatunku PHSA lub innych środków dyspergujących, 

• zachować odpowiednią kolejność dodawania – najpierw należy połączyć ester ze składnikiem dyspergującym, następnie podczas mieszania rozproszyć tlenek cynku, kolejny etap to połączenie z pozostałymi składnikami olejowymi, a następnie z fazą wodną; budowanie krok po kroku zapewnia, że Eclipse ZnO jest w pełni pokryty środkiem dyspergującym, unikając interakcji z innymi składnikami formuły, zapewniając maksymalną stabilność i wydajność.

Połączenie Eclipse® z filtrami chemicznymi lub boosterami SPF daje możliwość osiągnięcia SPF 50+ oraz efekt podwyższania wartości SPF. Dzięki zastosowaniu Eclipse® Z1 można otrzymać niezwykle lekkie i szybko wchłaniające się emulsje przeciwsłoneczne, które pozostawiają luksusowe, miękkie w dotyku odczucie. Istnieje również możliwość otrzymania produktu transparentnego i niebielącego. Błyszczyk do ust z Eclipse Z1 ma piękny połysk i kolor, na który nie ma wpływu Eclipse Z1.

Autorka: dr inż. Anna Piotrowska, Protec Ingredia Polska, annapiotrowska@protecingredia.com

Opracowano na podstawie materiałów firmy Uviva

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-usmiecha-sie-lezac-na-piasku-na-plazy-3812753/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter