Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dwie alternatywne i zatwierdzone metody badań kosmetyków opracowane przez L'Oreal
Od 2013 roku przyjęty został bezwzględny zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. Ogromna korporacja L’Oreal, aby zachować wymogi prawa oraz spełniać swoje przyjęte wymagania dotyczące kontroli jakości produktów postanowiła wyjść kwestiom prawnym naprzeciw.

L’Oreal uważa, iż zadaniem każdej  firmy kosmetycznej jest zapewnienie stuprocentowego bezpieczeństwa stosowanego kosmetyku. Ważne jest, aby potwierdzić, że produkt nie wywołuje alergii skórnych oraz podrażnień oka. W celu sprawdzenia, czy kosmetyk może powodować działania niepożądane, rozpoczęto prace nad opracowywaniem alternatywnych metody in vitro.

Naukowcy z laboratoriów badawczych L’Oreal opracowali dwie alternatywne metody badań kosmetyków i są to: "U-SENS ™" i "HCE EIT". Wiemy już, że Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przyjęła i zatwierdziła do stosowania przez firmy kosmetyczne obie te metody. L’Oreal twierdzi, że metody te umożliwiają branży kosmetycznej przewidywanie skutków ubocznych  stosowania kosmetyków.

Metoda "U-SENS ™" ma za zadanie przewidzieć i wykryć alergię skórną po zastosowaniu kosmetyku. Ponadto laboratorium do spraw alternatywnych testów na zwierzętach, które uznawane jest w całej Unii Europejskiej potwierdziło, że metoda ta jest skuteczna. 

Alergia skórna jest to opóźniona reakcja immunologiczna, która pojawia się po wielokrotnym kontakcie z substancją uczulającą. Taka substancja może pochodzić ze środowiska, może to być dana substancja chemiczna lub też kosmetyk. W konsekwencji prowadzi do powstawania szeregu stanów zapalnych na skórze.

Metoda "HCE EIT" została opracowana, aby skutecznie wykrywać działanie drażniące na skórę wokół oczu. Badacze z L’Oreal skonstruowali model ludzkiego nabłonka rogówki, który pod względem morfologicznym i histologicznym odzwierciedla organ ludzki. Zapobieganie podrażnieniu oka jest ważne, ponieważ prowadzi ono do reakcji, która może być odwracalna lub też nie. Podrażnienie objawia się zaczerwieniem i pieczeniem. Metoda "HCE EIT" została zatwierdzona przez organizację EURL-ECVAM w 2016 r.

KOMENTARZE
Newsletter