Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dobrowolne Zobowiązania Środowiskowe – dlaczego warto chwalić się nimi na forum europejskim?
Dobrowolne Zobowiązania Środowiskowe – dlaczego warto chwalić się nimi na forum europejskim

Pierwsze podejście do zagadnienia Dobrowolnych Zobowiązań Środowiskowych Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego wykonał kilka miesięcy temu, kiedy Cosmetics Europe przygotowywało swoją ankietę na ten temat. Wtedy z Polski wzięła w niej udział... 1 firma.

 

 

 

– Rozczarował nas ten wynik, bo wiemy, jak ważny z punktu widzenia całej Europy jest nasz rynek kosmetyczny – jego struktura, reprezentacja firm o różnej skali działania, o rozmaitym wpływie m.in. na środowisko. Przeanalizowaliśmy tak niskie zaangażowanie firm i postanowiliśmy jeszcze raz wyjaśnić, dlaczego warto przyjrzeć się inicjatywie Voluntary Environmental Commitment. Stworzyliśmy warunki i zaprosiliśmy ekspertów [na Webinar „Dobrowolne Zobowiązanie Środowiskowe”, który odbył się 14 września br. – przyp. red.], którzy pozwolili przedsiębiorcom jeszcze raz przyjrzeć się założeniom unijnych polityk środowiskowych i podjąć próbę oceny, czy i które z nich – z punktu widzenia lokalnego przedsiębiorcy – są trudne, wątpliwe, co należy oflagować i co zmienić – powiedziała Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego

Jak wyjaśniła Emma Trogen, zastępca dyrektora generalnego i kierownik Działu Prawnego w Cosmetics Europe, kwestię zobowiązań środowiskowych firmy mogą potraktować w bardzo różny sposób – szukając rozwiązań w różnych obszarach swojego działania lub związanych z produktem. W imieniu Cosmetics Europe, tj. organizacji europejskiej, która przygotowuje je właśnie w imieniu całego sektora, zachęcała wszystkich, by popatrzeć dalej, przyjrzeć się, jakie działania środowiskowe dana firma może podjąć. Dla firm z Polski, również MŚP, oznacza to przede wszystkim, że każde przedsiębiorstwo  może wziąć udział w projekcie, a w efekcie – realnie wpłynąć na wizerunek branży i przyszłe regulacje o zasięgu europejskim. Esencją Dobrowolnych Zobowiązań Środowiskowych jest szansa włączenia wszystkich firm, zbudowanie czegoś razem. A ponieważ proces dopiero się rozpoczyna, każdy może stać się jego częścią.

O szczegółowych zobowiązaniach związanych m.in. z opakowaniami, surowcami, zużyciem wody, wylesianiem, emisją CO2 itd. opowiedział zebranym Marcial Vargas-Gonzalez, Senior Consultant z firmy konsultingowej Quantis, zatrudniającej szereg naukowców, strategów, innowatorów i wizjonerów specjalizujących się w zagadnieniach dotyczących zrównoważonego rozwoju. Firmy, które mają już w tych obszarach swoje protokoły, modele działania, systemy podzieliły się później swoimi praktycznymi uwagami w sesji Q&A. Wszyscy mieli natomiast szansę spojrzeć na usystematyzowane, uporządkowane podejście do poszczególnych zagadnień w perspektywie regionu. Wnioskiem z tej części, który – mamy nadzieję – będzie przyświecał przedsiębiorstwom z Polski na kolejnych etapach projektu, było to, że każde działanie ma znaczenie i sens. I choć dziś poszczególne omawiane obszary w różnym stopniu interesują regulatora, tj. Unię Europejską, należy się spodziewać, że będziemy o nie pytani już wkrótce.

– Chcemy, żeby efektem tego spotkania były wewnętrzne dyskusje w firmach i decyzje o pochwaleniu się już istniejącymi inicjatywami. Wiemy, że firmy w Polsce podejmują wiele działań środowiskowych – szczególnie dotyczących opakowań, zbyt rzadko je jednak komunikują. Musimy to zmienić, żeby nasz głos był słyszalny. To jest ten moment, w którym możemy go zabrać, zanim będzie za późno i decyzje zapadną, a przedsiębiorcom zostanie tylko konieczność dostosowania się do nich – podsumowała Blanka Chmurzyńska-Brown.

KosmetyczniPL

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2022>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
PORT for Health: Oncology
2022-09-28 do 2022-09-30
29
30
1
2
Newsletter