Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dlaczego warto stosować produkty z jedwabiu?

Jedwab to najsilniejsze naturalne włókno białkowe, składające się głównie z fibroiny, które jest znane jako połyskująca tkanina o satynowej teksturze. Wyróżnia się wiele odmian jedwabiu, a tę najbardziej popularną wytwarzają jedwabniki (Bombyx mori). Ze względu na wysoką wartość i renomę światowa produkcja jedwabiu sięga aż 80 tys. ton rocznie, z czego liderem są Chiny (ok. 70% produkcji). Cenne właściwości włókna zostały docenione już ponad 5000 lat temu. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów jego pozytywnego oddziaływania.

 

Korzystnie działa na skórę

Jedwabne poduszki niwelują powstawanie zmarszczek na twarzy po śnie. Ponadto nie wchłaniają wilgoci, przez co minimalizują akumulację bakterii na poduszce, a tym samym – ich gromadzenie się na skórze i rozwój zmian trądzikowych. W odróżnieniu od bawełny nie absorbują także kosmetyków nałożonych na skórę i zmniejszają tarcie między twarzą a poduszką. Co więcej, jedwab pozwala skórze oddychać, podczas gdy inne tkaniny, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, często blokują przepływ powietrza do wnętrza i na zewnątrz materiału. Jedwab łagodzi również podrażnienia skóry, ma właściwości hipoalergiczne – wykazuje wysoką odporność na pleśń, roztocza i inne alergeny. Te cenne właściwości sprawiają, iż jedwabne produkty są bezpieczne również dla skóry wrażliwej oraz niemowląt i małych dzieci.

 

Pozytywnie wpływa na włosy

Gładka powierzchnia jedwabiu redukuje tarcie włosów o materiał, przez co nie dochodzi do uszkodzeń struktury włosa. Nie pochłania także kosmetyków nałożonych na włosy, np. odżywczych olejków, dzięki czemu zachowują one nawilżenie. W przeciwieństwie do bawełny nie powoduje plątania się kosmyków. Ogromną popularnością cieszą się m.in. turbany oraz gumki do włosów z jedwabiu, które nie wywołują odgnieceń, nie wyrywają kosmyków i nie ściskają ich zbyt ciasno.

 

Zapewnia komfort i regulację temperatury

Produkty z jedwabiu, takie jak pościel, odzież, bielizna, piżamy, koszule nocne czy maseczki, od wielu lat są popularnym obiektem zainteresowań konsumentów, nie tylko ze względu na piękno, ale także wyjątkowe właściwości tkaniny. Jedwab jest trwały, lekki, oddychający, miękki i przyjemny w dotyku, nie powoduje otarć i podrażnień. Ponadto zachowuje integralność strukturalną i jest trudny do spalenia. Cechuje go też wysoka wytrzymałość – jego włókna trudno uszkodzić, dlatego odzież nie ulega szybkiej eksploatacji i, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji, można się nią cieszyć przez długie lata. Jedwab to także materiał elastyczny – jeśli nie zostanie  rozciągnięty poza zakres 20-25% swojej pierwotnej długości, szybko powróci do pierwotnego rozmiaru. Jedwabna odzież dobrze utrzymuje temperaturę ciała – izotermiczne właściwości tkaniny sprawiają, że zapewnia ona chłód latem, a zimą ciepło. Z tego względu może być wykorzystana jako świetna warstwa izolacyjna. Jedwabne opaski na oczy przynoszą ulgę w przypadku zmęczenia – są chłodne i miękkie, dzięki czemu stanowią cenny dodatek podczas odpoczynku. Gładkość, połysk i świetlistość powodują, iż jedwab wygląda niezwykle luksusowo i elegancko. Warto wspomnieć, że tkanina ta bardzo szybko schnie. Dodatkowo jest antystatyczna i elektryzuje się, a dzięki sprężystości trudno ulega zagnieceniom.

 

Jedwab to niezwykle pożądana i cenna tkanina, a liczne walory estetyczne oraz wysokiej jakości materiał czynią go produktem luksusowym. Z kolei właściwości fizyczne, takie jak elastyczność, lekkość, a także korzystne oddziaływanie na włosy i skórę, zapewniają mu popularność w przemyśle odzieżowym, tekstylnym (np. do produkcji zasłon) oraz kosmetycznym. Możliwość ograniczania rozwoju bakterii pozwala tkaninie na stosowanie jej w celach medycznych, m.in. do produkcji opatrunków na rany i oparzenia. Mimo dość wysokiej ceny, konsumenci zazwyczaj preferują prawdziwy jedwab od jego syntetycznych alternatyw. Jedynym problemem wydają się kwestie ekologiczne – do wyprodukowania 5,5 kg surowego jedwabiu wykorzystuje się bowiem ok. 35 tys. kokonów jedwabników. Ta ilość jest z kolei produkowana z ok. 30 g jaj jedwabników, wymagających mniej więcej 1 tony liści morwy jako pożywienia. Niemniej, jedwab jest materiałem biodegradowalnym i kompostowalnym. W porównaniu z innymi tkaninami, np. bawełną, produkcja jedwabiu wydaje się nie mieć aż tak negatywnego wpływu na środowisko, dzięki m.in. braku konieczności stosowania pestycydów. Warto dodać, iż wprowadzono wiele certyfikatów, na których podstawie klient uzyskuje potwierdzenie wartości nabywanego jedwabiu. Co więcej, organ certyfikacji ekologicznej Unii Europejskiej może certyfikować jedwab uprawiany na obszarze krajów członkowskich jako tkaninę powstającą w procesach ekologicznych lub zrównoważonych.

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter