Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dieta bogata w laktoferynę skuteczna w walce z trądzikiem
05.10.2010
Laktoferyna- to glikoproteina zaliczana do rodziny transferyn, która poosiada zdolność wiązania żelaza.Zane są także jej silne właściwości przeciwbakteryjne
Otrzymywana jest ona z serwatki oraz odtłuszczonego mleka.

W świetle ostatnich badań opublikowanych w The Nutrition journal (2010; 26(9): 902-9) okazuje się, że dieta bogata w Laktoferyna pomaga w terapii trądziku pospolitego. ( Acne vulgaris)

Ta glikoproteina znana jest ze swych właściwości przeciwzapalnych oraz przeciwbakteryjnych.

W etiopatogenezie Acne vulgaris kluczową role odgrywają bakterie beztlenowe P.acnes, które bytując w ujściach gruczołów łojowych, rozkładają kwasy tłuszczowe do drażniących triglicerydów, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju stanu zapalnego w obrębie mieszka włosowego.

Celem przeprowadzonego badania było znalezienie odpowiedzi, czy dieta wzbogacona o mleko z wysoką zawartością Laktoferyna może łagodzić przebieg trądziku?

Pacjentów w wieku od18 do 30 lat została losowo podzielona na 2 grupy, każda po 18 osób. Jedna z grup otrzymywała przez okres 12 tygodni sfermentowane mleko z zawartością Laktoferyna 200 mg/d, druga natomiast przez ten sam okres czasu otrzymywała sfermentowane mleko, bez zawartości laktoferyny. Obraz zmian skórnych, stopień ich zaawansowania były oceniane zawsze po każdym miesiącu trwania badania. Mierzone parametry obejmowały: pH skóry, nawilżenie, zawartość łoju skórnego oraz lipidów obecne na powierzchni naskórka.

Wyniki badan pokazały, że:

• W grupie osób, których dieta została wzbogacona o laktoferynę, zaobserwowano spadek liczby zmian zapalnych o 38, 6 %całkowitej liczby zmian, a także spadek zmian trądzikowych o 20.3 % W porównaniu do grupy z placebo • U osób spożywających mleko z laktoferyną spadek wydzielania łoju o 31, 1 % w porąbaniu do grupy z placebo
• W przypadku stopnia nawilżenia oraz wartości pH nie odnotowano znaczących zmian w obu grupach.

Wyniki sugerują, że dieta bogata w Laktoferynę w znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie zmian trądzikowych, tym samym wspomaga jego leczenie.
KOMENTARZE
Newsletter