Czynniki środowiskowe a starzenie się skóry
Wyniki badań opublikowanych w ostatnim wydaniu Archives of Dermatology, przeprowadzonych przez Kathryn J. Martires i jej współpracowników, dowodzą , że udział czynników niegenetycznych w procesie starzenia się naszej skóry wynosi aż 40%.
Istnieje wiele istotnych różnic dotyczących sposobu starzenia się skóry. W zmianach spowodowanych czynnikami zewnętrznymi , głównie promieniowaniem UV( fotoaging) , paleniem tytoniu , brakiem odpowiedniej fotoprotekcji czy nadwagą , zmarszczki pojawiają się znacznie wcześniej , charakterystyczne jest zgrubienie warstwy rogowej,przerost gruczołów łojowych, duża liczba przebarwień, zmarszczki są głębokie, często spotykamy również bruzdy i teleangiektazje(rozszerzenie naczyń włosowatych), tu większe też jest ryzyko rozwoju nowotworów. W przypadku starzenia fizjologicznego zmiany pojawiają się w czasie dla nich odpowiednim, normowanym wiekiem osobnika, warstwa rogowa jest zazwyczaj dobrze zachowana , zanika warstwa kolczysta i ziarnista naskórka, dochodzi do spłaszczenia granicy skórno naskórkowej, zmiany te mają charakter fizjologiczny.
W celu zidentyfikowania roli czynników środowiskowych i ich udziału w fotostarzeniu, dokonano analizy grupy 65 par bliźniąt. 130 osób poproszono o wypełnienie ankiet, dotyczących typu skóry, historii nowotworów w rodzinie, nawyków związanych z paleniem tytoniu oraz spożywania alkoholu oraz poproszono o podanie wagi ciała. Klinicyści ,w oparciu o dane dotyczące ilości zmarszczek, obecności i ilości przebarwień , przypisali każdemu z uczestników badania stopień fotouszkodzeń skóry.
W przypadku nadwagi, historii raka w rodzinie, czy palenia papierosów , stopień fotouszkodzeń był wyższy niż w przypadku osób z prawidłowa wagą , niepalących i niemających przypadków zachorowań na nowotwór w rodzinie. Spożywanie alkoholu natomiast wiązało się z niższym stopniem fotouszkodzeń.
Informacje te są niezwykle cenne dla producentów kosmetyków bowiem mogą oni komponować skład kosmetyków anti-aging tak , aby walczyć skutecznie z istotą problemu starzenia się skóry.
KOMENTARZE