Bezpieczny kosmetyk
Zgodnie z rozporządzeniem Rady WE 1223/2009 wszystkie kosmetyki zanim zostaną wprowadzone na rynek muszą być uznane za bezpieczne. Czy to oznacza, że niezależnie, co kupimy dla dziecka będzie dobre? Odpowiedź brzmi: NIE. Każdy kosmetyk źle dobrany do skóry dziecka może powodować działanie niepożądane. Preparaty kosmetyczne dla dzieci dostępne na rynku różnią się składem pomiędzy sobą, ale także różnią się od tych dostępnych dla dorosłych.
Co brać pod uwagę szukając kosmetyku dla dziecka?
W pierwszej kolejności należy brać pod uwagę skład kosmetyków (skład INCI). Warto poszukać informacji o tym, jakie składniki powinny się znaleźć, a jakich nie może być w kosmetykach dla dzieci. Informacji takich udzielić może nam także farmaceuta. Nie warto sugerować się reklamami, które zawsze będą przedstawiać swoje produkty jako niezawodne, delikatne i odpowiednie dla dzieci. Trzeba natomiast zwrócić uwagę czy produkt, który chcemy kupić posiada certyfikaty i rekomendacje. Niewskazane jest także bezkrytyczne kupowanie produktu na zasadzie "bo dziecko znajomych czy kogoś z rodziny używa to i ja kupię". Każde dziecko jest inne. Wybierajmy kosmetyk pod naszą pociechę.
Do cennych składników w recepturze kosmetyku dla dzieci zalicza się: olejek migdałowy, pantenol, ekstrakty roślinne. W kosmetykach dla dzieci nie powinny znaleźć się: SLS, SLES, produkty pochodzące z destylacji ropy naftowej (np. Paraffinum Liquid, Syntetic Wax, Paraffin, Mineral Oil, Isoparaffin, Pertolatum), parabeny (np. Methylparaben, Buthylparaben, Ethylparaben), oleje silikonowe (Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane), sole aluminium, glikole. Wiele cennych składników potrzebnych do pielęgnacji skóry dziecka znajduje się w kosmetykach naturalnych.
Czym są kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne posiadają certyfikaty takie jak: Ecocert, NaTrue, BDIH i Soil Assacation. Cechują się one brakiem składników syntetycznych w szczególności konserwantów, barwników, związków myjących. Ich receptura oparta jest na ekstraktach roślinnych i olejkach eterycznych. Rolę substancji myjących pełnią ekstrakty z mydlicy lekarskiej lub lukrecji. Kosmetyki naturalne skutecznie oczyszczają, regenerują i chronią skórę dzieci.
Emolienty
Grupa kosmetyków pod nazwą "emolienty" powinna być kupowana i używana w przypadku wystąpienia problemów skórnych, a nie ich prewencji. Preparaty te dostępne są w postaci płynów do kąpieli, balsamów, kremów i szamponów. Wskazane są dla dzieci ze stwierdzonym atopowym zapaleniem skóry. Emolienty dbają o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry dziecka.
Gdy już wybierzemy kosmetyk, który chcemy kupić i stosować, pielęgnując skórę dziecka ograniczmy się do jednego opakowania, ponieważ nawet najbardziej bezpieczne i najlepsze kosmetyki mogą uczulić.
KOMENTARZE