Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy wybór jest trudny? – rodzaje urządzeń wykorzystywanych w zabiegu mikronakłuwania skóry
Jak odróżnić mikroigłowanie skóry od mikronakłuwania czy mezoterapii mikroigłowej – szukasz definicji, która wyjaśni każde z tych pojęć? Błąd – słowa te są synonimami i nazwą dla zabiegu polegającego na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, w efekcie którego powstają mikrourazy.

 

Kontrolowane uszkodzenia w skórze przyczyniają się m.in. do produkcji nowego kolagenu i elastyny w warstwie brodawkowej skóry właściwej, jak również do powstania nowych naczyń włosowatych. O tego rodzaju zabiegach, jak i innych z zakresu medycyny regeneracyjnej, od pewnego czasu bardzo dużo się mówi (np. Niti Khunger: „Regenerative Medicine in Aesthetic Surgery: Hope or Hype?” [J Cutan Aesthet Surg. 2014]). Wykorzystywane są naturalne mechanizmy regeneracyjne, które znajdują się w naszej skórze, nie powodując przy tym długiego okresu rekonwalescencji obarczonego wysokim ryzykiem powikłań. 

My również ostatnio o tym pisaliśmy:

http://biotechnologia.pl/kosmetologia/tak-dla-kosmetologii-i-medycyny-estetycznej-nie-dla-chirurgii-plastycznej-zmiana-kierunku-w-modnych-zabiegach-cz-i,15828

http://biotechnologia.pl/kosmetologia/aktualnosci/mikronakluwanie-skory-sposob-na-blizny,15980

http://biotechnologia.pl/kosmetologia/aktualnosci/skuteczny-sposob-na-trudne-przebarwienia-melasme,15958

Jednak, jak sama nazwa zabiegu liczy sobie wiele synonimów, które wskazują jedną procedurą, tak wybór urządzeń służących do wykonania zabiegu mikronakłuwania jest duży i decyzja pomiędzy nimi może po części wpływać na uzyskany efekt.

 

„Wałek z igiełkami”

Obecnie dostępnych jest wiele urządzeń, zarówno tych które mogą być wykorzystywane w domu, jak również przeznaczonych tylko do użytku profesjonalnego. Błędnym jest używanie nazwy Dermaroller® w odniesieniu do wszystkich urządzeń rolujących z igiełami, gdyż jest to nazwa zastrzeżona. Mamy duży wybór i dużą rozpiętość cenową, dlatego warto zwrócić uwagę na wykonanie. Najlepsze są te urządzenia, w przypadku których igły są integralnie osadzone na dysku, a nie wklejone bezpośrednio w rolkę. Takie igły mogą być mniej stabilne i nie tylko poranimy skórę, ale istnieje również ryzyko, że igły mogą się wbić i nie wyjdą bez interewncji chirurga. Dodatkowo warto mieć na uwadze, czy urządzenie ma certyfikaty jakości m.in. dające pewność nie tylko równomiernego rozmieszczenia igieł, ale także umocowania ich pod odpowiednim kątem. Jednocześnie w tym temacie najlepsze wydają się być rollery powleczone 24-karatowym złotem, które dodatkowo będą korzystnie oddziaływały na naszą skórę.

 

„Pięczątka z igłami”

Derma Stamp to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina pieczątkę lub stempel, na którym umieszczone są igiełki. Nazwą zastrzeżoną jest Derma-Stemple™. Stosuje się go na określony niewielki obszar skóry - samodzielnie lub w połączeniu z rollerem.

 

Automatyczne nakłuwanie za pomocą pulsujących igieł

DERMAPEN™ (nazwa zastrzeżona) oraz inne urządzenia, swym wyglądem oraz budową nawiązujące do wcześniej wspomnianego, automatycznie nakłuwają skórę pulsującymi igiełkami. Różnica w stosunku do rollerów polega m.in. na tym, że podczas pracy urządzenie trzymane jest prostopadle do skóry – przez co igły wkłuwając się do skóry i wychodząc z niej robią to pod tym samym kątem, czyli 90°, jednocześnie nie rozrywając i nie rozszarpując jej, jak ma to miejsce w przypadku rolki. Roller wkłuwa się pod kątem ostrym kolejno przesuwając się – rollując skórę czyni kąt rozwarty i wychodzi ze skóry, pozostawiąc coś na wzór lejka. Komfort zabiegu jest wówczas znacznie mniejszy, a dodatkowo wydłuża się okres gojenia skóry.

Dodatkowym plusem urządzeń pulsujących jest możliwość wykonania zabiegu nawet w najtrudniej dostępnych dla rollerów obszarach, jak również możliwość zmiany głębokości nakłuć w trakcie zabiegu bez konieczności przerywania procedury zabiegowej (w przypadku większości urządzeń zakres mikronakłuć wynosi od 0,5-2,5 mm). W przypadku rollerów niezbędna jest zmiana rolki, a i tutaj pole jest bardzo ograniczone (najczęściej spotykane rolki dostępne dla gabinetów to 0.5, 0.75 lub 1.5mm). Dodatkowym plusem jest nie tylko lepsze opracowanie danego obszaru skóry. Podawanie dodatkowo koktajli witaminowych lub rozjaśniających powoduje równomierne podanie substancji do skóry, co było utrudnione np. w do niedawna jeszcze modnej mezoterapii igłowej (wówczas z reguły strzykawką z igłą stosowanych było kilka nakłuć, natomiast system pulsujących igieł dodatkowo stymuluje skórę wzmacniając efekt zabiegu).

Sterylnie zapakowane wkłady są wymieniane przed każdym zabiegiem, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas zabiegu. W przypadku rollerów jest jeden roller dla jednego pacjenta lub są one dezynfekowane po każdym ich użyciu oraz dodatkowo bezpośrednio przed zabiegiem.

 

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa

W przypadku tego urządzenia również możemy zmieniać głębokość igieł podczas pracy w zależności od obszaru skóry poddanego zabiegowi. Podczas zabiegu frakcyjnej RF igłowej po wkłuciu się do skóry emitowane są fale elektromagnetyczne o częstotliwości fali radiowej, podgrzewając włókna białkowe skóry. Powoduje to w efekcie podgrzanie nie tylko naskórka, ale również głębszych warstw skóry. Tak więc zabieg polega na nakłuwaniu i kontrolowanym poparzeniu skóry. Możemy oczywiście decydować o głębokości nakłuwania, ale również o czasie i intensywności ogrzewania.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu o tym zabiegu opublikowanego na naszej stronie.

 

Zabiegi mikronakłuwania wykonuje się na takich obszarach jak:

- twarz,

- szyja,

- dekolt,

- grzbiet dłoni,

- brzuch,

- uda,

- pośladki,

- skóra głowy (w przypadku problemów z nadmiernym wypadaniem włosów),

- również na innych obszarach, na których występują m.in. takie zmiany jak blizny, utrata jędrności, rozstępy czy przebarwienia – po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą kosmetologiem.

 

Wskazania do zabiegu:

- przebarwienia,

- utrata jędrności,

- jako zabieg przeciwstarzeniowy,

- zmarszczki płytkie i głębokie,

- blizny,

- rozstępy,

- skóra łojotokowa,

- w celu zmniejszenia wielkości oraz widoczności porów.

 

Przeciwskazania do zabiegu:

- infekcje ropne skóry w miejscu zabiegu,

- skłonność do keloidów,

- aktywna opryszczka wargowa,

- ciąża,

- łuszczyca (istniejo ryzyko, że na wskutek intensywnie przeprowadzonego zabiegu – w miejscu poddanemu mikronakłuwaniu mogą powstać nowe obszary objęte chorobą),

- cukrzyca (złe gojenie się skóry),

- w trakcie chemio- lub radioterapii, jak również podczas przyjmowania wysokich dawek sterydów,

- podczas przyjmowania leków przeciwzapalnych lub podczas kuracji antybiotykowej,

- problemy z krzepliwością krwi; oprócz tego na 3 dni przed zabiegiem należy odstawić przyjmowanie aspiryny.

 

Częstość wykonywanych zabiegów w serii oraz ich ilość w dużej mierze zależą od dobranych wcześniej parametrów urządzenia m.in. głebokości mikronakłuwania i ewentualnie dodatkowo przeprowadzonych zabiegów (np. peelingi, mikrodermabrazja, dodatkowo aplikowanych na skórę koktajli odżywczych lub wybielających), a przede wszystkim od tego, jaki jest nasz punkt wyjścia, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać oraz kto wykonuje zabieg - osoba znająca się na tym czy tylko licząca na szybki zysk.

Jeśli macie pytania, swoje doświadczenia w tym temacie, którymi chcecie się podzielić - zapraszamy do komentowania. 

Źródła

Literatura:

1. Niti Khunger: Regenerative Medicine in Aesthetic Surgery: Hope or Hype? J Cutan Aesthet Surg. 2014 OctDec;7(4): 187–188.

2. Maelıosa T.C. McCrudden, Emma McAlister, Aaron J. Courtenay, Patricia Gonzalez-Vazquez, Thakur Raghu Raj Singh and Ryan F. Donnelly: Microneedle applications in improving skin appearance. Experimental Dermatology, 2015, 24, 561–566.

3.El-Domyati M, Barakat M, Awad S, Medhat W, El-Fakahany H, Farag H: Multiple microneedling sessions for minimally invasive facial rejuvenation: an objective assessment. Int J Dermatol. 2015 Dec;54(12):13619.

4. Desmond Fernandes: Minimally Invasive Percutaneous Collagen Induction. Oral Maxillofacial Surg Clin N Am 17 (2005) 51 – 63.

5. Daar AS, Greenwood HL. A proposed definition of regenerative medicine. J Tissue Eng Regen Med. 2007;1:179–84.

6. Amable PR, Carias RB, Teixeira MV, da Cruz Pacheco I, Corrêa do Amaral RJ, Granjeiro JM, et al. Plateletrich plasma preparation for regenerative medicine: Optimization and quantification of cytokines and growth factors. Stem Cell Res Ther. 2013;4:67.

7. Satish Doddaballapur: Microneedling with Dermaroller. J Cutan Aesthet Surg. 2009 JulDec; 2(2): 110–111.

8. Horst Liebl, Luther C. Kloth: Skin Cell Proliferation Stimulated by Microneedles. Journal of the American College of Clinical Wound Specialists (2013) 4, 2–6.

9. http://mikronaklucia.pl/dermarollery.html

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2023>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
Newsletter