Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy można bezpiecznie stosować kosmetyki dla dorosłych u dzieci?
27.05.2013

Zabawy z kosmetykami cieszą się dużą popularnością wśród dzieci, a coraz częściej zdarza się widzieć małe dziewczynki z ustami pomalowanymi szminką, czy kolorowymi paznokciami. Niestety takie postępowanie może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie i w przyszłości na wygląd skóry.  Spowodowane jest to tym, że niektóre substancje bezpieczne dla dorosłych mogą przenikać przez skórę dzieci i przedostawać się do krwioobiegu.

Skóra dziecka tak jak osoby dorosłej składa się z tkanki podskórnej, skóry właściwej oraz naskórka pokrytego płaszczem lipidowym. Jednak u dzieci występuje mniej zrogowaciałego naskórka, którego ilość zwiększa się wraz z wiekiem, skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Wiele substancji egzogennych, które u osób dorosłych nie wchłaniają się przez skórę, u dzieci może przejść do krwioobiegu, ponieważ młoda skóra jest bardziej przepuszczalna od starszej skóry. Przechodzeniu substancji przez skórę dziecka sprzyja również słabiej rozwinięty płaszcz hydrolipidowy. Rozszerzenie naczyń krwionośnych jest kolejnym czynnikiem zwiększającym przenikanie substancji obcych do krwioobiegu.

Na stopień wchłaniania składników zawartych w kosmetykach do organizmu dziecka wpływ ma skład kosmetyku, czas kontaktu ze skórą, częstość stosowania oraz powierzchnia, na którą nakładany jest preparat.

Pomimo tego, że produkowane są coraz lepsze kosmetyki do makijażu, które coraz mniej przenikają przez skórę, nie zamykają ujść gruczołów potowych i łojowych, to nie nadają się one do stosowania u dzieci. Skóra pokryta warstwą makijażu jest w ciągłym kontakcie z środkami chemicznymi. Kosmetyki wzbogacone są o konserwanty, barwniki i substancje zapachowe, które mają zdolność do uszkadzania naskórka i wywoływania reakcji alergicznych. Komórki naskórka posiadają układ, który wytwarza naturalny czynnik nawilżający jakim jest płaszcz lipidowy. Nie tylko kosmetyki do makijażu uszkadzają tę naturalną warstwę ochronną. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ stosowania produktów do demakijażu, które łącznie z warstwą kolorowych kosmetyków usuwają też płaszcz lipidowy skóry.  Cały dzień z warstwą substancji chemicznych na twarzy oraz wieczorne zmywanie makijażu sprawia, że naskórek nie ma czasu na regenerację i zaczyna się szybciej starzeć, skóra staje się coraz cieńsza i wrażliwa. Wcześniej zdrowa skóra może stać się skłonna do reakcji alergicznych na niektóre kosmetyki, np. podkłady, tusze do rzęs czy cienie do powiek. Im później zacznie się robić make-up tym później zaobserwuje się pierwsze oznaki starzenia. Używanie nieodpowiednich kosmetyków może spowodować również upośledzenie funkcji bariery ochronnej naskórka, zmiany pH a w konsekwencji zaburzenia fizjologicznej flory bakteryjnej.

Najczęściej uczulającymi składnikami są konserwanty i substancje zapachowe. Oprócz tego odnotowano wzrost odsetka alergii na antyoksydanty, emolienty, związki powierzchniowo czynne, trietanoloaminę, emulgatory, pigmenty. Po stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków może wystąpić zaostrzenie dermatoz i reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne.

Niektóre mamy nie zdają sobie sprawy, że zabawy z kosmetykami mogą niekorzystnie wpłynąć na skórę dziecka, która jest bardzo delikatna, a wszelki kontakt z kosmetykami dla dorosłych może okazać się dla niej niekorzystny. Zezwalając nawet na jednorazowy makijaż należy pamiętać o specjalnych produktach dla dzieci, które nie zawierają szkodliwych substancji dla ich skóry, np. lakiery do paznokci na bazie wody.

 

Helena Korczyc

 

Źródła:

  1. Saracyn-Rozbicka A., Czym skóra za młodu nasiąknie…, „Wiadomości Kosmetyczne”, Listopad-Grudzień, 2012.
  2. Kmieć M. L., Urysiak-Czubatka I., Broniarczyk-Dyła G., Pielęgnacja skóry dzieci., „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 1/2010.
  3. E. Kamińska, Bezpieczeństwo stosowania kosmetyków dla niemowląt i dzieci. - Artykuł dostępny na: http://www.medwiekurozwoj.pl [12.05.13.]
KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter