Media społecznościowe mają ogromny wpływ na to, jak postrzegane są dane osoby. Niestety, często obraz wykreowany w Internecie różni się od prawdziwego wyglądu ludzi. Dlaczego tak się dzieje? Na wyidealizowane wizerunki mają wpływ przede wszystkim aplikacje oferujące różnorodne filtry. Dzięki nim można zrobić zdjęcie czy wideo, w którym usuwa się cechy uznawane powszechnie za niedoskonałości. Filtry umożliwiają łatwe modelowanie sylwetki, rysów twarzy, a nawet natychmiastowe uzyskanie efektu doskonałego makijażu.
Wpływ mediów społecznościowych na pielęgnację skóry nastolatków
W dzisiejszych czasach nastolatki wykonują skomplikowane rutyny pielęgnacyjne inspirowane TikTokiem. Często nakładają na swoją skórę kilka produktów dziennie (niekiedy nawet ponad dziesięć w ciągu kilku minut!), dążąc do ideałów piękna, które promują jasną, nieskazitelną cerę. Niemniej nowe badania wskazują, że ten cyfrowy fenomen wiąże się z poważnymi konsekwencjami: podrażnieniami, reakcjami alergicznymi oraz głęboko zakorzenioną presją społeczną dotycząca wyglądu.
Nieodpowiednia pielęgnacja, niedostosowana do rodzaju skóry, może ponadto powodować zaburzenie bariery hydrolipidowej naskórka oraz zwiększoną wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Stosowanie wielu kosmetyków z różnymi substancjami aktywnymi w tym samym czasie niesie za sobą wysokie ryzyko podrażnień skóry. Związane jest to bardzo często z nieświadomym aplikowaniem tego samego składnika aktywnego wielokrotnie, gdy znajduje się on w trzech lub czterech różnych produktach. Przykładem mogą być kwasy hydroksylowe. W pielęgnacji skóry bardzo dobrze sprawdza się powiedzenie, że mniej znaczy więcej. We wszystkim trzeba zachować ostrożność i umiar, ponieważ zamiast promiennej cery, możemy ujrzeć w lustrze tylko podrażnienia. W wyniku nieprawidłowo działającej bariery hydrolipidowej skóra jest bardziej podatna na swędzenie, łuszczenie, trądzik, stany zapalne oraz infekcje skóry (wirusowe, bakteryjne, grzybicze).
Coraz więcej specjalistów ostrzega przed rosnącym trendem zwiększonego zainteresowania preparatami przeciwstarzeniowymi przez osoby niepełnoletnie. Sięgają one bowiem po kosmetyki przeciwzmarszczkowe jeszcze przed osiągnięciem 18. r.ż.! Chęć osiągnięcia idealnego wyglądu przez nastolatki powoduje u nich niezdrową presję, chroniczny stres oraz prowadzi do pogorszenia samooceny, co może wywoływać wiele negatywnych skutków – zarówno dla psychiki, jak i skóry.
Influencerzy niewątpliwie odgrywają znaczącą rolę w rozprzestrzenianiu nowych trendów kosmetycznych, a ich wpływ na wybory konsumenckie jest duży. Współpraca z influencerami jest potężnym narzędziem marketingowym. Obserwujemy oraz więcej przypadków, gdy rutyny pielęgnacyjne promują osoby niedoświadczone. Tymczasem nastolatki wierzą im bezgranicznie i są przekonane, że ślepe stosowanie się do ich porad nie przyniesie skutków ubocznych. Coraz to młodsze osoby nagrywają filmiki z poradami pielęgnacyjnymi. Z jednej strony influencerzy są źródłem inspiracji oraz informacji o nowych trendach, z drugiej – mogą promować szkodliwe informacje i nierealistyczne standardy urodowe.
Podsumowując, warto śledzić w mediach społecznościowych konta dermatologów i kosmetologów, którzy przekazują rzetelną wiedzę, promują skuteczne rozwiązania problemów skórnych oraz edukują na temat pielęgnacji skóry osób w każdym wieku.
KOMENTARZE