Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czerwone i brązowe algi morskie w walce ze szkodliwym działaniem środków powierzchniowo czynnych
Wydobywane z dna mórz, bogate w mikro- i makroelementy, mające niezwykłe działanie pielęgnacyjne – algi morskie (glony, morskie wodorosty, „chleb mórz”), organizmy o zaskakujących, terapeutycznych właściwościach – to nadal badane źródło cennych składników stosowanych w kosmetykach.

W preparatach kosmetycznych znajdziemy szereg substancji chemicznych wyizolowanych a alg: alkohole cukrowe, węglowodany, witaminy ( E, C, β-karoten oraz z grupy B) czy białka.
Związki te wykazują działanie dermatologiczne o bogatych właściwościach, m. in.:

  • opóźniają proces starzenia skóry,
  • posiadają właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne,
  • wykazują zdolność odnowy naskórka,
  • silnie nawilżają skórę,
  • likwidują stany zapalne skóry, etc.

W przemyśle kosmetycznym stosuje się algi brązowe – brunatnice (Phaeophyceae), czerwone – krasnorosty (Rhodophyceae), zielone – zielenice (Chlorophyceae) i mikroalgi. Ostanie badania naukowe wykazują, iż brązowe i czerwone algi morskie chronią skórę przed szkodliwym działaniem środków powierzchniowo czynnych stosowanych w kosmetykach.

Naukowiec Marcelo Schulman - prezes Vita Derm stworzył nową mieszankę brązowych
i czerwonych alg w celu osiągnięcia maksymalnego efektu skórnego. Specjalny proces obróbki dostarcza wyspecjalizowaną kombinację biopolimerów przy ciągłym zachowaniu struktury składnika aktywnego, a tym samym wpływa na zachowanie aktywności biologicznej. Badania przeprowadzono
na ochotnikach w wieku 20 – 50 lat. Na podrażnioną tioglikolanem amonu skórę zastosowano wyselekcjonowana mieszankę alg morskich.  Stwierdzono, iż użycie jedynie 0,8 % składnika aktywnego z alg spowodowało zmniejszenie powstałego zaczerwienienia o 18 %.

Dzięki zastosowaniu mieszanki kwasu uronowego biopolimerów z polimerami frukozy
oraz poliglukozydami siarczanowymi na skórze powstaje efekt ochronnego filmu. Dzieje się tak
w wyniku jonowych interakcji pomiędzy wolnymi rodnikami skóry, a wspomnianymi siarczanami. Skutkiem jest wysokie powinowactwo składnika aktywnego do skóry i zdolność tworzenia powłoki ochronnej.

Powstała mieszanka ze składnikiem aktywnym z alg brązowych i czerwonych chroni oraz łagodzi podrażnienia skóry spowodowane stosowaniem ciężkich substancji chemicznych w kosmetykach (kremy do golenia, wybielacze skóry, preparaty do prostowania włosów, mydła w płynie).

Zastosowanie alg w mydłach zabezpiecza skórę przed podrażnieniami spowodowanymi przez środki powierzchniowo czynne, zaś ich użycie w preparatach fryzjerskich ochrania strukturę włosa przed szkodliwym działaniem fizycznych, chemicznych i mechanicznych czynników.

Temat alg morskich, mimo, iż poruszany jest w wielu dziedzinach naukowych nadal pozostaje
 w pewnych płaszczyznach nowy, nieodkryty i tajemniczy. Minie pewnie wiele lat zanim w 100 % poznamy i zbadamy wszystkie właściwości tych cennych organizmów.

Źródła
  1. http://www.doz.pl/czytelnia/a725-Algi_w_kosmetyce
  2. http://www.in-cosmeticsbrasil.com/en/Blogs/RedAndBrownAlgae/
KOMENTARZE
Newsletter