Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Cytryniec chiński – roślina o wielokierunkowym zastosowaniu w kosmetologii i farmacji
Cytryniec chiński – roślina o wielokierunkowym zastosowaniu w kosmetologii i farmacji
Cytryniec chiński jest ciekawą rośliną, która stanowi obiekt licznych badań naukowych dla celów przemysłu farmaceutycznego oraz kosmetycznego. Dzięki obecności lignanów, badacze i naukowcy są zafascynowani wielokierunkowością działania tych substancji dzięki udowodnionej różnej aktywności biologicznej wyodrębnionych czystych związków.

 

 

Charakterystyka botaniczna rośliny

Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) jest to gatunek rośliny leczniczej, który został oficjalnie wprowadzony do zastosowania leczniczego zaledwie kilka lat temu. Walory lecznicze tej roślinny zostały docenione przez mieszkańców Chin, Korei, Japonii, Rosji, następnie Ameryki Południowej i w końcu dotarł do Europy. Gatunek ten sam w sobie występuje na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Jest to dwupienne pnącze, dochodzące do wysokości od 8 do 15 metrów wysokości, a jego zastosowanie lecznicze płynie głównie z owoców, którymi są czerwone jagody skupione w gronach.

 

Owoce cytryńca chińskiego cennym źródłem składników biologicznie aktywnych

Owoce cytryńca chińskiego są cennym źródłem składników o nazwie lignany, które pod względem chemicznym są pochodnymi dibenzocyklooktadienu. Ponadto, są one bogatym źródłem związków triterpenowych, fitosteroli, witamin (C i E), kwasów organicznych, sacharydów, cennych biopierwiastków takich jak: wapń, magnez, żelazo, mangan, bor, cynk, chrom, nikiel, miedź, kobalt, a także zawierają cenny olejek eteryczny w ilości 3%. Dowiedziono również obecności flawonoidów i związków glikozydowych, które są silnymi antyutleniaczami.

 

Zastosowanie farmakologiczne

Liczne badania naukowe dowiodły, że owoce cytryńca chińskiego wykazują działanie hamujące agregację płytek krwi i namnażanie wirusa HIV oraz wspomagające leczenie nowotworów. Od dawna wierzono, że owoce cytryńca chińskiego wspomagają leczenie impotencji u mężczyzn, chorób przewodu pokarmowego,  niewydolności układu oddechowego. Ponadto ceniono właściwości jagód rośliny jako pomoc w przemęczeniu, osłabieniu organizmu, nadmiernej potliwości, bezsenności. Od dawna zatem wierzono, że roślina ta poprawia zdrowie psychiczne, zwiększa siły witalne, opóźnia procesy starzenia i męczenia się organizmu, zwiększa dokładność wykonywanych czynności i percepcję. Dzięki zawartości lignanów, udowodnione zostało działanie hepatoprotekcyjne owoców cytryńca chińskiego. Ponadto owoce cytryńca chińskiego wykazują działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, detoksykacyjne, przeciwnowotworowe oraz poprawiają proces uczenia się i zapamiętywania. Ekstrakt z owoców opisywanej rośliny jest stosowany do produkcji suplementów diety głównie o działaniu hepatogennym, adaptacyjnym, uspokajającym i wzmacniającym funkcje układu nerwowego.

 

Zastosowanie w kosmetologii

Dzięki wyżej wymienionym cennym właściwościom cytryńca chińskiego, owoce tej rośliny wykazują dobroczynne działanie na kondycję skóry. Działają nawilżająco, tonizująco, przyspieszają gojenie się ran, zwężają naczynia krwionośne. Wobec tego produkowane są kosmetyki z zawartością ekstraktu z owoców cytryńca chińskiego, które wzmacniają barierę ochronną skóry, łagodzą podrażnienia, oczyszczają i rewitalizują skórę. Kosmetyki na bazie ekstraktu z owoców cytryńca chińskiego dostępne na rynku wykazują różnorodne działanie. Dostępne są maści o działaniu regenerującym; odżywcze kremy do twarzy o działaniu regenerującym, uelastyczniającym skórę; serie kosmetyków o działaniu tonizującym i oczyszczającym; kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cer wrażliwych o działaniu nawilżającym, regenerującym i kojącym; preparaty kosmetyczne o działaniu antyoksydacyjnym; kremy do opalania o działaniu kojącym.

Jak widać, cytryniec chiński jest rośliną o wielokierunkowym działaniu. Poza cennym działaniem leczniczym, ekstrakty z owoców cytryńca stosowane są w produkcji kosmetyków. Badania nad właściwościami składników owocu tej rośliny cały czas trwają zarówno w Polsce, jak i na świecie, dzięki czemu być może wkrótce dowiemy się o innych właściwościach płynących z wnętrza cytryńca chińskiego. Biotechnolodzy natomiast rozwijają badania nad alternatywnym pozyskiwaniem lignanów obecnych w owocach cytryńca chińskiego do zastosowań kosmetycznych i farmaceutycznych.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter