Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Codzienne nawyki, które wpływają na pogorszenie stanu naszej skóry
Codzienne nawyki, które wpływają na pogorszenie stanu naszej skóry

Brak nawyku regularnego czyszczenia akcesoriów do makijażu, zbyt częste wykonywanie peelingów czy uzależnienie od papierosów – to kilka z wielu grzeszków, które popełniamy każdego dnia, a które bardzo źle odbijają się na naszym wyglądzie. Niektóre z nich mogą wydawać się z pozoru niegroźne, jednak powtarzane cyklicznie w efekcie przynoszą wiele szkód dla naszej skóry i samopoczucia.

 

 

Zbyt częste peelingi

Złuszczanie martwego naskórka jest bardzo ważnym elementem naszej pielęgnacji. Nader częste i intensywne usuwanie go może przyczynić się do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej skóry, której zadaniem jest m.in. ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Zaburzenie tej bariery powoduje, że skóra nie jest odpowiednio chroniona i jest bardziej podatna na warunki zewnętrzne, które mogą prowadzić do jej suchości, zaczerwienia oraz szybszej utraty wody z naskórka. Najważniejsze zasady dotyczące stosowania peelingów to umiar oraz delikatność, gdyż zbyt częste oraz intensywne złuszczanie może przyczynić się do wielu negatywnych skutków na skórze. Należy jednocześnie podkreślić, że całkowita rezygnacja z peelingów również nie jest wskazana.

 

Palenie papierosów

Paląc papierosy, niewiele z nas zastanawia się nad ich negatywnym wpływem na wygląd cery. Nikotyna przyczynia się do zwężenia naczyń krwionośnych w zewnętrznych warstwach skóry. Powoduje to ograniczony przepływ krwi do skóry, co skutkuje przenoszeniem mniejszej ilości tlenu i innych składników odżywczych. Prawdopodobnie to metaloproteinazy mają duże znaczenie w przedwczesnym procesie starzenia się skóry wywołanym paleniem papierosów. Odpowiadają one za niszczenie kolagenu i elastyny, przyczyniając się do utraty jędrności skóry. Obniżenie poziomu estrogenów, spowodowane wydzielaniem toksycznych związków podczas palenia, wpływa na pogorszenie kondycji skóry. Obserwuje się znaczne jej przesuszenie, a także utratę elastyczności i jędrności.

 

Błędy podczas stosowania kwasów

Dostępność różnych produktów w Internecie sprawia, że mamy ochotę wypróbować wszystkie kosmetyki, licząc od razu na spektakularne efekty. Nieumiejętne zastosowanie pewnych preparatów kosmetycznych może jednak przynieść wiele szkód naszej skórze. Takimi substancjami są właśnie kwasy. Stosując je, możemy szybko zauważyć pozytywne efekty, ale również skutki uboczne, jeśli nie będziemy przestrzegać pewnych zasad podczas ich użytkowania. Stosowanie kwasów należy zaczynać od jak najniższych stężeń. Niestety bardzo częstym błędem jest właśnie aplikowanie na skórę kwasów o wysokim stężeniu. Pamiętajmy, że nie powinno się ich także używać częściej niż zaleca producent – jeśli będziemy chcieli „podkręcić” ich działanie w celu szybszych efektów, możemy spodziewać się jedynie negatywnych skutków ubocznych. Na działanie kwasów trzeba poczekać, dlatego jeśli nie widzimy zmian na drugi dzień, nie oznacza to, że te nie działają. Aplikując kwasy na skórę, nie należy ich nadmiernie przetrzymywać z nadzieją, iż w ten sposób osiągniemy szybciej pożądany rezultat. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta dotyczących stosowania kwasów w domu może sprawić, że skóra zacznie nam schodzić „płatami”. Warto również podkreślić to, iż nieodpowiedni dobór kwasów do potrzeb naszej skóry może sprawić, że będziemy musieli zasięgnąć porady specjalisty. Dodajmy, że podczas stosowania kwasów nie należy eksperymentować z innymi substancjami aktywnymi, np. witaminą C czy retinolem.

 

Zaniedbanie akcesoriów do makijażu

By wykonać perfekcyjny makijaż, wymagane jest użycie dodatkowych akcesoriów, takich jak pędzle czy gąbeczki. Niezwykle ważne jest zachowanie ich czystości po każdym użyciu. Dzięki takiej codziennej rutynie zmniejszamy ryzyko problemów skórnych. Niestety wiele z nas zapomina o dezynfekcji akcesoriów używanych do makijażu. Przeprowadzone badania wskazują, że to właśnie na gąbeczkach, które są stosowane do nakładania fluidów, znajduje się najwięcej drobnoustrojów. Oprócz bakterii na brudnych akcesoriach są resztki martwego naskórka i łoju. Używanie zanieczyszczonych pędzli czy gąbeczek może być przyczyną stanów zapalnych skóry, a nawet zapalenia spojówek. Mimo tego, iż producenci zalecają mycie akcesoria po każdym użyciu, to wiele z nas nie stosuje się do tych wytycznych.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/pomadka-kosmetyki-kobieta-makija%c5%bc-4743984/

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter