Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Co szkodzi skórze wrażliwej?

Skóra, która funkcjonuje prawidłowo, wykazuje zdolności adaptacyjne w odpowiedzi na zmieniające się warunki środowiskowe i czynniki miejscowe. Skóra wrażliwa zaś reaguje na nie na kilka sposobów, m.in. w postaci swędzenia, pieczenia, przesuszenia, zaczerwienienie oraz uczucia gorąca. Charakterystycznych objawów skóry wrażliwej, które negatywnie wpływają na nasz komfort oraz wygląd, jest niestety bardzo dużo. 

 

 

Kobiety są bardziej narażone na rozwój skóry wrażliwej niż mężczyźni

Wiarygodnym wyjaśnieniem tej rozbieżności mogą być znaczące różnice w grubości skóry u mężczyzn i kobiet. Grubość naszej skóry jest różna w zależności od wieku, płci, a także umiejscowienia na ciele. Hormon androgenowy, a konkretnie testosteron, przyczynia się do wzrostu grubości skóry. W związku z tym męska skóra jest ok. 25% grubsza niż damska. Badania wykazały, iż jest ona również mniej wrażliwa, a także wydziela więcej łoju niż skóra kobiet. Skóra mężczyzn posiada ponadto mniejszą ilość receptorów, co sprawia, iż jest bardziej odporna na bodźce zewnętrzne, takie jak temperatura, alergeny czy inne czynniki drażniące.

Osoby o jasnej karnacji o wiele częściej posiadają wrażliwą skórę

U osób z wrażliwą skórą obserwuje się szereg różnic fizjologicznych. Warstwa naskórkowa skóry posiada obniżoną integralność na skutek różnic w składzie lipidów, przy zmniejszonej zawartości ceramidów oraz sfingolipidów. Powoduje to zwiększone przenikanie związków drażniących oraz niedostateczną ochroną zakończeń nerwowych. W związku z tym u osób ze skórą wrażliwą obserwuje się zwiększoną reaktywność naczyń, co wywołuje intensywniejsze reakcje naczyniowe na pojawiające się czynniki drażniące. 

Czego unikać przy skórze wrażliwej?

Skóra wrażliwa jest skórą hiperreaktywną, czyli nadmiernie reagującą na różne czynniki, na które powinna być odporna. Rodzaj oraz siła reakcji na dany bodziec to cecha indywidualna. Osoby z cerą wrażliwą muszą unikać czynników, które wykazują działanie potencjalnie drażniące. Do takich substancji zaliczyć możemy przede wszystkim: kompozycje zapachowe, olejki eteryczne czy barwniki. Co więcej, należy zrezygnować z preparatów kosmetycznych o działaniu rozgrzewającym. Związkiem, który wykazuje takie działanie, jest np. olejek cynamonowy. Podstawą pielęgnacji skóry wrażliwej jest codzienne stosowanie kremu z filtrem UV, który skutecznie chroni przed szkodliwymi następstwami promieniowania ultrafioletowego. Należy podkreślić, że powinno się go stosować także zimą i jesienią. Ponadto warto stale utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Zimą należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed bardzo niską temperaturą. Osoby ze skórą wrażliwą powinny ograniczyć długość kąpieli w gorącej wodzie. Należy zrezygnować z pocierania twarzy ręcznikiem na rzecz delikatnego przykładania miękkiego ręcznika, który nie będzie dodatkowo podrażniał skóry. W przypadku pielęgnacji skóry wrażliwej należy zrezygnować z eksperymentowania i stosowania kilku nowych produktów jednocześnie. Powinno się pojedynczo wprowadzać nowe kosmetyki, by dowiedzieć się, która substancja negatywnie wpływa na stan naszej cery. Skórę wrażliwą należy traktować delikatnie. Bardzo często metodą prób i błędów trzeba sprawdzać, które substancje jej odpowiadają, a które nie. Należy zrezygnować ze stosowania peelingów mechanicznych, które są zbyt mocne dla delikatnej skóry twarzy. Warto wybierać kosmetyki z mniejszym stężeniem substancji aktywnych. Bezwzględnie należy przestrzegać wspomnianych zasad, by zmniejszyć ryzyko podrażnienia wrażliwej cery. 

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/photo/woman-holding-her-face-3373721/

KOMENTARZE
Newsletter