Postrzeganie wieku ma wymiar społeczny. Inaczej odnosimy się do ludzi, których odbieramy jako starszych, inaczej do ludzi młodszych. Szacowanie wieku danej osoby oparte jest na dostrzeganiu cech skorelowanych z wiekiem, takich jak np. zmarszczki. W badaniach udowodniono, że istnieje również korelacja pomiędzy postrzeganiem wieku a kontrastem pomiędzy barwą skóry otaczającej a barwą oczu, ust czy brwi. Twarze były postrzegane jako młodsze, kiedy ten kontrast został sztucznie zwiększony, a starsze, gdy został sztucznie obniżony.
Wyniki pokazują, że kontrast twarzy odgrywa rolę w postrzeganiu wieku, że twarze z większą różnicą pomiędzy intensywnością barwy jej poszczególnych elementów wyglądają młodziej. Ponieważ zwiększenie kontrastu zaobserwowano po użyciu typowych kosmetyków do makijażu, możemy wywnioskować, że takie kosmetyki sprawiają, że nasza twarz wygląda młodziej.
W jednym z badań, Russell i jego zespół analizował 289 obrazów twarzy osób w wieku 20-70 lat i stwierdzili, że w procesie starzenia, kolor ust, oczu i brwi zmienia się, a skóra staje się ciemniejsza. Skutkuje to mniejszym kontrastem między elementami twarzy a otaczającą skórą - starsze twarze mają mniejszy kontrast niż młodsze.
Różnica zaczerwienienia między wargami i skórą wokół ust maleje w miarę starzenia się twarzy, podobnie jak różnica jaskrawości między brwiami a czołem. Chociaż nie świadomie, umysł wykorzystuje ją jako sygnał do postrzegania osoby jako starszej.
W innym badaniu z udziałem ponad stu osób w Gettysburg i w Paryżu, naukowcy sztucznie zwiększyli kontrasty na twarzy i stwierdzili, że twarze były postrzegane jako młodsze. Kiedy sztucznie zmniejszono kontrasty, były postrzegane jako starsze.
Kosmetyki są powszechnie stosowane w celu podkreślenia konturu ust, oczu czy brwi. Mocniejsze odcienie kosmetyków do makijażu nadają nam młodszy wygląd! Może powinnyśmy zastanowić się zanim wybierzemy szminkę w odcieniu nude?
Na podstawie publikacji:
Porcheron A, Mauger E, Russell R. Aspects of Facial Contrast Decrease with Age and Are Cues for Age Perception. PLoS One, March 6, 2013.
Agata Lebiedowska
KOMENTARZE