Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ciemieniucha - objawy, przyczyny, mity
Ciemieniucha - objawy, przyczyny, mity
Ciemieniucha z łac. dermatitis seborrhoicum neonatorum to przypadłość, która pojawia się dość często u niemowląt, ale także starszych dzieci czy nawet dorosłych. Szacuje się, że w ciągu 3 pierwszych miesięcy życia dolegliwość ta dotyka nawet 70% niemowląt. Uważana jest ona przez dermatologów za łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry. Ciemieniucha objawia się nadmiernym złuszczaniem skóry głowy oraz tworzeniem się na niej żółtawych łusek - zaschniętej mieszaniny łoju i złuszczonych komórek naskórka.

 

Objawy i przyczyny ciemieniuchy

Mimo, iż ciemieniucha wygląda nieestetycznie, nie jest groźna. Główną przyczyną ciemieniuchy są przejściowe zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Nadreaktywność gruczołów łojowych powoduje nadmierną produkcję sebum. Zaburzenia te najczęściej samoistnie ustępują około 3. miesiąca życia dziecka. W niektórych przypadkach może dojść do zainfekowania skóry dotkniętej zmianami. Żółte tłuste łuski najczęściej są zlokalizowane na owłosionej skórze głowy dziecka, ale mogą rozprzestrzeniać się na czoło, skórę wokół brwi, skórę za uszami, skórę przy nosie czy wokół ust. Pojawić się mogą również na szyi, plecach i w okolicach pieluszkowych. Łuski występują jako pojedyncze strupki, ale mogą pokryć też całą powierzchnię główki.

 

Jak leczyć ciemieniuchę?

Wydawać by się mogło, że skoro ciemieniucha nie boli i nie swędzi to można poczekać aż sama zejdzie. Nic bardziej mylnego. Ciemieniuchy nie należy lekceważyć, ponieważ łuski same nie znikną. Pozostawione na skórze głowy będą powodować trudności z oddychaniem skóry głowy, dalsze problemy skórne czy też problemy z włosami.

Zgodnie z zaleceniami dermatologów i lekarzy pediatrów w celu usunięcia problemu ciemieniuchy należy stosować preparaty zmiękczające, nawilżające i łagodzące podrażnioną skórę głowy dziecka. W preparatach powinny być również obecne substancje o działaniu złuszczającym i keratolitycznym.

 

Oleje roślinne

Najbardziej popularna i powszechnie stosowana jest oliwka oraz wyczesywanie. Na miejsca, na których występują zmiany nanosi się oliwkę. Następnie nakłada dziecku czapeczkę na czas od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Cały proces ma na celu zmiękczenie łusek przed ich usunięciem. Następnie łuski należy wyczesać miękką szczoteczką do włosów i umyć skórę głowy szamponem. W walce z ciemieniuchą nie należy stosować oliwy z oliwek, można natomiast użyć oleju kokosowego. Dobre efekty daje też stosowanie oliwki salicylowej. Nie należy wydrapywać łusek paznokciami, używać grzebienia czy też usuwać łusek na sucho. Grozi to odwrotnym skutkiem - podrażnieniem delikatnej skóry dziecka i powstaniem infekcji.

Domowe sposoby

Do mycia głowy stosować można także namoczony w wodzie otrąb pszennych lub płatków owsianych, o działaniu zmiękczającym skórę i o właściwościach kojących. Można także polewać głowę rzadkim roztworem mąki ziemniaczanej.

Specjalistyczne preparaty rynkowe

Odpowiednio dobrane preparaty zmniejszają ryzyko namnażania się mikroorganizmów utrzymując prawidłową florę bakteryjną na skórze. Zawierają one substancje natłuszczające oraz wyciągi z roślin, które hamują nadmierne wydzielanie łoju. Można je kupić w aptece.

 

Co jest ważne w walce z ciemieniuchą?

W walce z problemem nie należy stosować środkow przypadkowych, np. szamponów przeciwłupieżowych czy maści sterydowych. Należy także uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym, ponieważ leczenie trwa od 7 do 14 dni, a zabiegi należy powtarzać codziennie. Gdy po 2 tygodniach stosowania nie widać poprawy należy zwrócić się do lekarza pediatry lub dermatologa, który oceni, czy konieczna jest maść przeciwzapalna lub inny specyfik. Pojawienie się ciemieniuchy po raz kolejny bądź też poza skórą głowy oraz silnego świądu także jest wskazaniem do konsultacji ze specjalistą. Objawy te mogą bowiem wskazywać na alergię.

 

Mity dotyczące ciemieniuchy

Głównym mitem, jaki dotyczy ciemieniuchy to stwierdzenie, że powstaje ona w wyniki zaniedbań czy braku higieny. Przyczyną, jak już wspomniano wyżej, jest wyłącznie nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Problemy te są wynikiem obecności i działania krążących w organizmie noworodka hormonów matki. 

Źródła

1. Ciemieniucha, dostęp on line: 29.10.2016.

http://emolium.pl/baza_wiedzy/ciemieniucha.aspx

2. M. Zalewska-Biełło, Ciemieniucha co to jest i jak leczyć? dostępne on line: 29.10.2016.

http://www.babyboom.pl/niemowleta/noworodek/ciemieniucha_co_to_jest_jak_leczyc.html

3. V. Ngan Cap Cradle, dostępne on line: 29.10.2016.

http://www.dermnetnz.org/topics/cradle-cap/

4. Ciemieniucha jak walczyć z żółtymi łuskami na głowie niemowlęcia. dostępne on line: 29.10.2016.

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/ciemieniucha-jak-walczyc-z-zoltymi-luskami-na-glowie-niemowlecia_35437.html

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter